Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm chce kupić 30 nowoczesnych autobusów. O pojedyncze pojazdy stara się także Kraśnik i Lubartów

Miasta z województwa lubelskiego planują wymianę floty pojazdów komunikacji miejskiej na autobusy elektryczne czy też z napędem wodorowym. O środki na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej starają się m.in. Chełm, Kraśnik i Lubartów.

Miasto Chełm złożyło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie na zakup zeromisyjnych autobusów. Chodzi dokładnie o 15 pojazdów elektrycznych oraz 15 napędzanych wodorem. W ten sposób ma zostać wymieniona flota Chełmskich Linii Autobusowych.

Projekt zakłada również budowę stacji tankowania autobusów wodorem oraz punkty ładowania autobusów energią elektryczną. Na terenie miasta ma ich być dziewięć. Oprócz zajezdni, zostaną zlokalizowane na przystankach końcowych. Do tego dochodzą szkolenia dla kierowców i mechaników z zakresu obsługi tych pojazdów.

– Idziemy z duchem czasu, dlatego przygotowaliśmy wniosek o dotację na zakup elektrycznych i wodorowych autobusów. Wymianu taboru jest kluczowa, ponieważ będzie komplementarna z bezpłatną komunikacją, którą wprowadzamy od września tego roku. Te znaczące zmiany to rewolucja w transporcie miejskim Chełma i kolejny projekt, który prowadzi miasto w kierunku proekologicznego rozwoju. Tak jak wiele innych miast chcemy być beneficjentem postępu w sferze transportu publicznego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie program Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu – mówi Prezydent Chełma, Jakub Banaszek.

To kolejne nowe autobusy, o jakie stara się miasto. Na ten rok zaplanowano już zakup 6 nowych, niskoemisyjnych pojazdów w ramach projektu „Budowa niskoemisyjnego transportu w chełmskim obszarze funkcjonalnym”. Jak dodaje prezydent Chełma, będzie to możliwe dzięki zwiększeniu kwoty dofinansowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Podobny wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożyło kraśnickie MPK. Spółka zamierza kupić cztery nowe autobusy elektryczne. W projekcie ujęte są również ładowarki do pojazdów oraz szkolenia dla kierowców. Z kolei Lubartów planuje zakup jednego elektrycznego autobusu. W tym przypadku miasto obecnie szuka firmy, która przygotuje odpowiedni wniosek o dofinansowanie.

(fot. Solaris/zdjęcie ilustracyjne)

11 komentarzy

  1. Kuźwa coś ten Chełm przoduje, wystarczy nie kraść?

  2. Chełm to teraz taka druga Włoszczowa.

  3. $$$

  4. Wystarczy miec swojego

    • No wiadomo, że jak deweloperzy mają swojego kolegę za prezydenta to w lublinie się buduje prawda.

  5. Bo Chełm nie ma ZTM i pieniądze na biurokratów nie idą. Jak by u nas na wsi zlikwidować ZTM też by inne autobusy pędziły po ulicach.

  6. Chełm naprawde moze sie pochwalic prezydentem z prawdziwego zdarzenia. Młody jeszcze sie nie wypalił, ciągle coś działa, a z jakim skutkiem to widac 🙂

  7. Mpk lublin jest nadal bankrutem i nadal nie moze starac sie o dofinansowania z unii, dlatego powstało ztm ktore kupuje pojazdy.

  8. Jak rozumiem to Kraśnik chce nowy autobus, ale bez wifi?

  9. To na zasadzie pokazu ze młody prezydent z panującej partii może dużo zrobić. Pompowanie kasy na pokaz a pracownicy z wieloletnim stażem pracują za najniższa krajowa. Wiele już uciekło i będzie uciekać z urzędu miasta. O traktowaniu pracowników nie wspomnę…Praca jak w korporacji tylko zarobki…

Z kraju