Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chciała sprzedać grę za kilkanaście złotych, straciła kilka tysięcy

27-letnia mieszkanka powiatu kraśnickiego straciła 6 tysięcy złotych przy sprzedaży planszówki w Internecie. Przy transakcji oszuści skontaktowali się z kobietą jako konsultanci portalu, w związku z awarią płatności za grę. Namówili ją do potwierdzenia kodów BLIK. W tym czasie wypłacili pieniądze w gdańskim bankomacie.

Kilka dni temu 27-latka z powiatu kraśnickiego wystawiła ogłoszenie na portalu internetowym dotyczące sprzedaży gry planszowej. Skontaktował się z nią jeden z użytkowników portalu. Wysłał fałszywy i niedziałający link do rzekomego odbioru płatności. Przy okazji strona internetowa wyglądała jak prawdziwa strona banku.

– Kiedy kobieta wpisała dane, pojawił się błąd. Po chwili zadzwonił rzekomy konsultant z portalu i powiedział, że jest problem z aplikacją i trzeba potwierdzić kody BLIK. 27-latka zastosował się do instrukcji, wtedy zamiast otrzymać pieniądze, straciła 6 tysięcy złotych. Kiedy się zorientowała, zablokowała konto i zgłosiła sprawę do naszej komendy – relacjonuje aspirant Paweł Cieliczko z kraśnickiej Policji.

Policjanci apelujemy o ostrożność przy tego typu transakcjach. Trwa ustalanie danych oszusta.

OLX ostrzega. Te zachowania powinny wzbudzać podejrzenia

1. Nieprawidłowa lokalizacja 

Przedmiot wystawiony jest w jednej miejscowości, ale jego odbiór możliwy jest na przysłowiowym „drugim końcu Polski” — bo „OLX źle ustawił lokalizację”, bo Sprzedający musiał nagle wyjechać, ale produkt ma przy sobie i tak dalej. Jeśli w takiej sytuacji Sprzedający nalega na zaliczkę lub wpłatę całej kwoty z góry — zachowaj ostrożność, ponieważ prawdopodobnie jest to próba oszustwa.

2. Sprzedający nie zgadza się na Przesyłkę OLX lub odbiór osobisty 

Sprzedający nie zgadza się na skorzystanie z Przesyłki OLX lub na odbiór osobisty przedmiotu albo zgadza się, ale stosuje dużo wymówek — np. jest ciągle zajęty lub odbiór możliwy dopiero za kilka dni czy w późnych godzinach nocnych. Jeśli równocześnie — przy rzekomym braku czasu — Sprzedający twierdzi, że chętnie wyśle przedmiot po wpłacie pieniędzy — lepiej zrezygnuj z zakupu i poszukaj innego interesującego ogłoszenia.

3. Presja czasu 

Podczas rozmowy ze Sprzedającym uważaj na wszelkie formy presji — naleganie na szybką wpłatę, stosowanie sformułowań typu “kto pierwszy ten lepszy”, akcentowanie, że jest bardzo wielu zainteresowanych danym ogłoszeniem, “już ktoś ma zrobić przelew” itp. — to klasyczna forma nacisku i wykorzystania tzw. reguły niedostępności.

4. Błyskawiczne wpłaty

Często oszuści wystawiają przedmioty krótko przed weekendem i nalegają na wpłaty ekspresowe, bo „potrzebuję pieniędzy na weekend, a zwykłym przelewem już kasa nie dojdzie”. Warto pamiętać, że wszelkie formy wpłat ekspresowych są dla oszustów bardzo dogodne, wśród nich przelewy Elixir, BLIK czy Paysafecard. Dwie ostatnie są dla nieuczciwych Sprzedających tym bardziej „przyjazne”, że nie muszą podawać żadnego numeru konta do wpłaty. Kiedy więc ktoś bardzo naciska na szybką wpłatę — warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, czy Sprzedający na pewno jest wiarygodny.

Wpłata środków na konto Sprzedającego dokonywana przez Ciebie „z góry”, zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Pamiętaj, że możesz go uniknąć decydując się na skorzystanie z Przesyłek OLX. Płatność, w ramach tej usługi, zapewnia bezpieczeństwo zarówno Sprzedającemu jak i Kupującemu.

5. Próba legitymowania się dowodem osobistym

Czasami dla uwiarygodnienia i wzbudzenia zaufania Sprzedający oferuje, że prześle skan / zdjęcie swojego dowodu osobistego. Często jednak okazuje się, że jest to dokument zupełnie innej osoby, od której np. wcześniej został wyłudzony. Jeśli więc ktoś prosi o wpłatę z góry, wysyłając Ci nieocenzurowane zdjęcie dowodu lub prawa jazdy (z widocznymi wszystkimi danymi osobowymi) — zdecydowanie miej się na baczności.

6. Brak możliwości przesyłki za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości 

W OLX zawsze jako formę finalizacji zakupu zalecamy Przesyłkę OLX lub odbiór osobisty. Jeśli jest to z jakiś powodów niemożliwe — najbezpieczniejszą formą będzie przesyłka za pobraniem, z możliwością sprawdzenia zawartości. Kupujący może wtedy otworzyć paczkę i upewnić się, że faktycznie otrzymał zamówiony przedmiot, a następnie za niego zapłacić. Najczęściej taka usługa jest dodatkowo płatna.

7. Prośba o wpłatę

Sprzedający prosi o wpłatę twierdząc, że przecież nie jest oszustem, że robiąc przelew mamy wszystkie jego dane i policja na pewno w razie czego bez problemu go znajdzie, “dla takiej kwoty nie robiłby sobie kłopotów, bo jak kraść to miliony, a nie kilkaset złotych”.

Jeśli w rozmowie zobaczysz taką wiadomość — zachowaj ostrożność. Sprawdź, czy nie ma o danym rachunku nieprzychylnych komentarzy w Internecie (znajdziesz je m.in. na stronach: jakitobank.pl i numerkonta.com) — być może jest on założony “na słupa” i Sprzedający wcale nie jest tym, za kogo się podaje.

8. Naleganie na kontakt poza OLX

Szczególnie uważaj, jeśli Sprzedający przenosi kontakt poza OLX. Na przykład wysyła Ci swoje dane SMS-em lub e-mailem. Oszuści wiedzą, że OLX sprawnie współpracuje z organami ścigania i nie chcą zostawiać zbyt wielu śladów w wiadomościach OLX. Dodatkowo nieuczciwi Sprzedający lubią korzystać ze stron, na których mogą pozostawić np. swój numer rachunku dostępny dla wielu osób — np. pastebin.com czy ntpd.eu — jeśli więc otrzymasz od Sprzedającego dane do wpłaty w formie notatki w podobnym serwisie, radzimy zrezygnować z zakupu.

9. Szczególne wymogi dotyczące płatności

Jeśli jako Kupujący jednak decydujesz się na wpłatę z góry — zwróć uwagę, czy Sprzedający (będąc osobą prywatną) nie chce od Ciebie przelewu na konto operatora płatności (firmy typu PayU czy DotPay) lub innej firmy.

Jeśli Sprzedający prosi Cię o wpisanie konkretnego tytułu przelewu, będącego ciągiem przypadkowych znaków — bezpieczniej będzie uznać, że próbuje Cię nakłonić do zapłaty za jego zakupy na jakimś innym portalu. Nie muszą to nawet być zakupy — bezwiednie możesz np. zasilić konto oszusta na nieznanej sobie stronie. Sposób ten często stosowany jest również przez nieuczciwych Sprzedających, chcących w ten sposób zakupić bitcoiny w kantorach online. Miej się więc na baczności, gdy:

  •  nazwa odbiorcy przelewu nie jest imieniem i nazwiskiem,
  •  tytuł przelewu to przypadkowy ciąg znaków, np. M2817-2347 czy 1205356926.

Pamiętaj, że zawsze warto sprawdzić, czy w Internecie nie ma komentarzy na temat podanego przez sprzedającego numeru rachunku.

6 komentarzy

  1. Ja jak coś sprzedaje, zawsze proszę osobę która ma kupić o przedstawienie zaświadczenia od proboszcza, że jest dobrym człowiekiem. Gdyby tak i ona zrobiła to by nic nie straciła

  2. Ja nie wiem ludzie ostrzeżeń nie czytają ileż można

  3. Znowu sprzedaż jakiegoś badziewka i link do płatności🤣🤣🤣🤣🤣

  4. To w Kraśniku jest internet ?

  5. Wiejski Głupek

    To 5G jednak niszczy ludzi w Kraśniku.

Dodaj komentarz

Z kraju