Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z gradem znów mogą pojawić się na obszarze woj. lubelskiego. Zagrożeniem głównie opady deszczu

We wtorek w regionie prognozowane są burze, które przyniosą ulewne opady deszczu. Najwięcej gwałtownych burz może wystąpić na południu, południowym-zachodzie i zachodzie regionu.

Większych zmian nie obserwujemy w polu ciśnienia i geopotencjału od kilku dni. Płynie do nas wilgotna, ciepła i chwiejna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego. Wczoraj zgodnie z prognozami burze wystąpiły na wschodzie, południu, południowym-zachodzie i zachodzie naszego regionu. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okazały się opady pochodzenia burzowego, w których wysokość opadów sięgnąć mogła 10-40 mm. Najwięcej popadało w zachodniej części woj. lubelskiego. Szacuje się, że w zasięgu burz prędkość wiatru sięgnąć mogła 50-60 km/h. Burze charakteryzowały się również zwiększoną aktywnością elektryczną.

Nad zachodnią częścią Polski zaznaczy się dziś pofalowany front atmosferyczny. Przesunie się on względem ostatnich dni jeszcze bardziej na zachód. Po wschodniej stronie frontu następuje adwekcja bardzo ciepłej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza ze wschodu i południowego-wschodu Europy. Z powodzeniem na lokalnych strefach zbieżności wiatru tworzyć będą się lokalne burze, które przemieszczać mają się ze wschodu na zachód naszego kraju.

Podstawowym zagrożeniem w zasięgu burz okażą się opady pochodzenia burzowego z akumulacją do 10-40 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem można nastąpić akumulacja opadów burzowych do 50-60 mm, prowadząc do miejscowych podtopień w krótkim czasie. Realne jest pojawienie się zjawiska training storms, które polega na przechodzeniu kilku burz nad jednym obszarem, co w warunkach dużej wodności atmosfery, małej prędkości przemieszczania stwarza duże ryzyko lokalnych zalań.

Burze formować mają się w warunkach umiarkowanej i dużej chwiejności termodynamicznej. W strefach zbieżności wiatru nagromadzić powinno się więcej wilgoci, a pod wpływem wymuszenia pionowych ruchów konwekcyjnych pojawić powinny się burze, które miejscami okażą się gwałtowne. Z uwagi na dużą niestabilność powietrza, sporą wodność atmosfery, silne schłodzenie wierzchołków chmur Cumulonimbus poniżej -50°C, ośrodki burzowe mogą wykazywać się dużą, a nawet bardzo wysoką aktywnością elektryczną, stwarzając zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Potencjał do przynoszenia silnych porywów wiatru w zasięgu konwekcji będzie większy niż wczoraj. Szacuje się, że w burzach prędkość wiatru może sięgać do 60-90 km/h. Na ogół jednak nie przekroczy 60-75 km/h, lecz w sporadycznych wartościach możliwe jest blisko 100 km/h, prowadząc do miejscowych szkód. Jeśli zjawiska downburst wystąpią, to tylko lokalnie w woj. lubelskim. Zdarzyć mogą się gdzieniegdzie opady gradu o średnicy do 1-3 cm.

Nie przewiduje się, aby ośrodki burzowe były długotrwałe ze względu na stosunkowo niewielki przepływ mas powietrza i słabe pionowe ścinanie wiatru. Obok jednej wygasającej burzy na granicy wypływu zimnego powietrza formować mogą się następne ośrodki konwekcyjne. Wiele z burz przemieszczać ma się powoli, niektóre z nich będą stacjonarne.

Strefa burz przesuwać ma się ze wschodu na zachód regionu. Przewiduje się, że pierwsze lokalne, rozproszone burze możliwe są około południa. Ze szczytem intensywności od 14 do 20. Niewykluczone jednak, że lokalne burze wystąpią jeszcze w pierwszej części nocy z wtorku na środę, odsuwając się stopniowo znad naszego regionu. Ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza zalegać ma również w nocy, dlatego też lokalne burze mogą formować się przez całą noc z wtorku na środę.

Lokalne burze są dziś możliwe w całym woj. lubelskim, ale w formie mocno punktowej. Jednak większość modeli wyraźnie sygnalizuje najwięcej gwałtownych burz na południu, południowym-zachodzie i zachodzie regionu, gdzie pojawić mają się silniejsze strefy zbieżności wiatru, w których dojdzie do akumulacji wilgoci. Pod wpływem siły wyporu mogą uformować się komórki burzowe.

Niewykluczone, że najsilniejsze burze pojawią się zwłaszcza w takich powiatach jak: tomaszowski, zamojski, janowski, kraśnicki, opolski, gdzie może rozwinąć się silniejsza strefa zbieżności wiatru. Ze względu jednak na lokalny i nieprzewidywalny charakter burz zalecamy śledzić dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań.

Prawdopodobieństwo lokalnych ocenia się na 90% w woj. lubelskim

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

Mapa wyładowań za ostatnie 31h dla Polski i obszarów przyległych

Burze z gradem znów mogą pojawić się na obszarze woj. lubelskiego. Zagrożeniem głównie opady deszczu

(fot. lublin112.pl\blitzortung.org)

4 komentarze

  1. Matka Polka jezdem !!! - (choć nie chcem, ale muszem)

    Burze z gradem znów mogą pojawić się na obszarze woj. lubelskiego – ano niech się pojawiają…
    Jesteśmy przygotowani, zwarci i gotowi, jak Polska w 1939-tym !!!
    (Bo, abo bedzie pogoda, abo bedzie loło…)

  2. Jesli by przyjać, że okolice Radomia to „region” zagrozony burzami, to wg. map blitzortung, akurat przed chwilą pierdyknęło, aż detektory wokół sie rozjarzyły.

  3. I JAK ZWYKLE NIE SPADNIE KROPLA DESZCZU ALE POPADA 5 MINUT JAK WCZORAJ XDDD

    • I jak zwykle komentarz kogoś, kto nie sprawdził, co się działo w pogodzie. Bo jak u Czytelnika nie padało i nie grzmiało, to oznacza nie było tych zjawisk wszędzie. To tak nie działa, że jak nie ma deszczu u szanownego Czytelnika na 40 m2, to nie ma go nigdzie, i nie jest tak, że jak u Czytelnika nie było wyładowań, to nie było ich nigdzie :). Staramy się cały czas edukować i informować, że burza to zjawisko lokalne. Dobry przykładem była ostatnia burza nad Lublinem, gdzie nad połową miasta było słońce, a nad drugą połową nawałnica…Zalecamy zawsze używanie narzędzi pogodowych dostępnych zupełnie za darmo i zachęcamy do szerszej edukacji na temat zagadnień pogodowych.
      Miłego dnia

Z kraju