Czwartek, 05 grudnia 202405/12/2024
690 680 960
690 680 960

Burze wystąpią w poniedziałek. Możliwy grad do 2 cm, silny wiatr do 70 km/h i ulewy, potem nadejdą przymrozki

Dziś pogoda kształtowana jest przez ośrodek niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Bałtyckim. Jednak z biegiem godzin ośrodek niżowy przemieszczać ma się na wschód Europy. We współpracy z ośrodkiem wysokiego ciśnienia znajdującym się nad europejskim obszarem synoptycznym zacznie zaciągać coraz chłodniejszy strumień powietrza polarnego, a w kolejnych dniach również arktycznego. Burze tworzyć będą się dziś na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, szczególnie w strefie konwergencji (zbieżności) wiatru dolnego, gdzie zalegać ma ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza.

Dziś pozostaniemy jeszcze w ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masie powietrza. Pierwsze burze mogą wystąpić w woj. lubelskim już około południa. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach wyniesie do 15-25 mm, co może miejscami prowadzić do podtopień. Zjawiska burzowe będą mniej intensywne niż w czasie ubiegłej doby w Polsce, ale i tak mogą lokalnie wyrządzić szkody w Polsce. Prognozowane są także rozległe struktury wielokomórkowe o wyraźnie podwyższonej aktywności elektrycznej. Najsilniejsze burze są prognozowane dziś w regionie pomiędzy godz. 13.00 a 19.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacuje się dziś na 90% w woj. lubelskim.

Niżowa pogoda z burzami

Poniedziałek przyniesie niżową pogodę. Dlatego prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Wysokość opadów w czasie burz do 15-25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 21°C do 24°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty, zachodni. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Pierwsze burze mogą powstać już około południa. Przewidujemy zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane przelotne opady deszczu, natomiast na południu lokalnie burze, w czasie burz opady do 20 mm. Zjawiska burzowe występować mają szczególnie w pierwszej połowie nocy w południowej połowie regionu. Na termometrach zobaczymy minimalnie od 9°C na północy do 13°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr okaże się słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. Tylko w czasie burz możliwe porywy do około 70 km/h.

We wtorek prognozowane jest w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie słabe, przelotne opady deszczu. Nie wystąpią już burze. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 15°C na północy do 19°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr okaże się na ogół słaby i umiarkowany, okresami porywisty, głównie północny i północno-zachodni.

Spadki temperatur

Noc z wtorku na środę przyniesie w woj. lubelskim pogodną noc lub zachmurzenie, początkowo miejscami umiarkowane. Dlatego wystąpią dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu w czasie radiacyjnej nocy i spływu przetransformowanego powietrza arktycznego. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 0°C do 5°C na wysokości 2 m, jednak przy gruncie możliwy spadek temperatury do -3°C/-1°C. Wiatr będzie słaby, początkowo okresami umiarkowany, z kierunków północnych.

W kolejnych dniach na ogół bez opadów, ale z temperaturą w ciągu dnia do 15-18°C. Noce jednak mogą przynosić przygruntowe przymrozki do -5/-2°C. Przymrozki mogą wystąpić także miejscami na standardowej wysokości pomiarowej 2 m, powodując lokalne szkody w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Szczególnie zimno będzie w okresie od 8-12 maja, gdy to ryzyko nocnych i porannych przymrozków w czasie radiacyjnych nocy ma być największe. Największych spadków temperatury spodziewamy się obniżeniach terenu oraz poza aglomeracjami miejskimi oraz w obszarach rozpogodzeń i słabego wiatru. Najcieplej będzie w miastach, gdzie oddziałuje miejska wyspa ciepła, chłodniej na peryferiach oraz w obszarach słabo zurbanizowanych. Po wschodzie słońca temperatura szybko wzrastać ma do kilkunastu stopni na plusie. W okolicach 13-15 maja powinno zacząć się wyraźnie ocieplać, co będzie miało związek ze zmianą cyrkulacji atmosferycznej. Dni gorące powrócą w okolicach drugiej połowy maja 2024 r, ale wzrośnie też ryzyko opadów i silnych burz.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz nad krajem

Burze wystąpią w poniedziałek. Możliwy grad do 2 cm, silny wiatr do 70 km/h i ulewy, potem nadejdą przymrozki

Mapa wyładowań podczas niedzielnych burz

3 komentarze

  1. Taaa… 25 mm deszczu po długim okresie bezdeszczowym spowoduje podtopienia.Chyba w mieście.

    • Ocena: 0

      ale jesteś znawca pogodowy hehehehenawet imgw wydało ostrzeżenie o podtopieniach
      jak patrzę na takie wpisy jak twój zastanawiam sie co robiłeś w szkole
      ewentualnie skąd masz takie mądrości

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia