Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin znów zaskoczy! Noc Kultury 2024 coraz bliżej

Lubelska Noc Kultury już za chwilę (1/2 czerwca). Po raz 18. uliczki Starego Miasta w Lublinie przemienią się tak, że nawet mieszkańcy i mieszkanki nie będą w stanie ich rozpoznać. Na 7 godzin miastem zawładnie sztuka. W tym roku w programie Festiwalu nie zabraknie zarówno wielkoformatowych realizacji, jak i małych form artystycznych. Na publiczność czekają również koncerty, pokazy, wystawy i spektakle. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe stanie się możliwe. Jedno jest tylko pewne – Lublin znów nas zaskoczy!

– To noc pełna niespodzianek, w której każdy może odkryć coś nowego i ekscytującego. Z badań nad publicznością Nocy Kultury wynika, że poczucie zaskoczenia jest jedną z głównych motywacji do uczestnictwa w festiwalu. Chcemy zobaczyć nasze miasto w nowym świetle, poznać nowych artystów i doświadczyć czegoś innego niż na co dzień. I właśnie to zapewnia Noc Kultury! Zaskoczenie sprawia, że jeden czerwcowy wieczór staje się niezapomnianym przeżyciem, które łączy społeczność i tworzy wyjątkowe wspomnienia. Jeśli szukasz czegoś nowego i ekscytującego, Noc Kultury jest idealnym miejscem dla Ciebie. Przyjdź i daj się zaskoczyć! Mamy dla Ciebie mnóstwo niespodzianek – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

Przygotowaliśmy subiektywną listę punktów programu Nocy Kultury, które mogą najbardziej zadziwić publiczność festiwalu. Niektóre z nich będą niespodziewanie malutkie. W tym roku dużo uwagi zostanie poświęcone nowemu rodzajowi instalacji – Mikrohistorie site-specific – czyli małym formom sztuki. Jedną z nich jest praca Marcina Skrzypka pt. „Font Henge”. Pomimo że zmieści się w dłoni, ma symboliczne znaczenie i zaprasza do refleksji na temat międzyludzkiej komunikacji.

– Od zawsze mnie ciekawiło, że takie struktury jak Stonehenge były dowodem hierarchii wartości i możliwości danej społeczności. Trzeba było włożyć sporo wysiłku we wspólnym celu, żeby one powstały. Dziś jest trochę podobnie. Od Średniowiecza każda wysoka struktura – wieża, komin, słup, maszt, biurowiec – sygnalizuje coś ważnego, bo dużo kosztuje jej postawienie. Ale jest i druga strona medalu: również małe rzeczy są trudne i one też coś mówią o tym, co dla nas ważne: biżuteria, procesory, no i czcionki, tradycyjny druk, też precyzyjna robota, o której możemy się dowiedzieć w Domu Słów. Kiedyś była taka reklama: „Śmiało, bądźmy delikatni”. Niby oksymoron, ale bardzo uderzający. Chciałem to jakoś wyrazić. Stąd połączenie kamiennego kręgu, metafory wielkiego ciężaru i inżynierii z czcionkami i metaforą delikatnej komunikacji między ludźmi i cierpliwości – opowiada Marcin Skrzypek, autor instalacji „Font Henge”.

Font Henge | 19.00–2.00 | Dom Słów, Królewska 17

Podczas festiwalu nie zabraknie także wieloformatowych instalacji, które zaskoczą publiczność różnorodnością i sposobem myślenia o sztuce i przestrzeni. Jedną z nich z pewnością będą „Heroiny”, czyli białe botaniczne formy inspirowane kwiatami maku i makówkami.

– W tym roku chciałbym wprowadzić element niespodzianki, zaskoczenia. Instalacja będzie wyłaniała się z jednej z kamienic na Starym Mieście. Zawiera w sobie kilka podtekstów, ale będą one do własnej interpretacji każdego oglądającego. To praca z architekturą, więc bardzo zależy mi na symbiozie z otoczeniem – opowiada Jarosław Koziara, autor instalacji „Heroiny”.

Heroiny | 19.00–2.00 | Rynek 9 – Kamienica pod Lwami

Do zdecydowanie dużych i spektakularnych będzie zaliczał się także mural. Tej formy sztuki na Starym Mieście w Lublinie jest bardzo niewiele, a w szczególności takich autorstwa artystów z Ameryki Południowej. Projekt będzie ucieleśnieniem hasła tegorocznej edycji festiwalu, czyli neurony miasta i został specjalnie zaprojektowany i stworzony na tę okazję przez niezwykle interesującego i wszechstronnego ekwadorskiego artystę Pablo Caviedesa.

Intermittencies of the Night – mural Pablo Caviedesa | 19.00–2.00 | ul. Jezuicka 13

Eksplodujący statek kosmiczny? Człowiek będący żywym miotaczem ognia? Odwiedź w Noc Kultury Perłę – Browary Lubelskie S.A. na Bernardyńskiej 15 i zobacz mistrzowskie, wybuchowe, a przede wszystkim widowiskowe pokazy fireshow! „Solarsi” to najnowszy pirotechniczno-ogniowy spektakl artystów Fundacji Sztukmistrze, w którym wypełniony ładunkami pirotechnicznymi statek kosmiczny spróbuje wznieść się w przestworza. Z kolei niesamowity występ plucia ogniem Marcina Exa Styczyńskiego nie tylko zapiera dech w piersiach, lecz także nadaje nowe znaczenie wyrażeniu „zionąć ogniem”.

Harmonogram

21.00–21.30, 23.00–23.30, 1.00–1.30 | Fundacja Sztukmistrze – „Solarsi”
21.45–22.30, 23.45–0.30, 1.30–2.00 | Marcin Ex Styczyński – Plucie Ogniem
Mistrzowie ognia w Browarze Perła! | 21.00–2.00 | Perła – Browary Lubelskie S.A.
Bernardyńska 15

Na Placu po Farze zaskoczy nas konstrukcja wypleciona z wikliny, do której będzie można wejść do środka.

– Poczujcie się w niej jak ryby, które odłączają się od ludzkiej ławicy i nie dają się jej połknąć. Wyobraźcie sobie, że przenosicie się do czasów biblijnych i pływacie jak Jonasz w brzuchu wieloryba. Makroświat zmienia się tu w mikroświat – opowiadają o swojej pracy Karolina Ben oraz Anna Elsner.

Jonasz | 19.00–2.00 | plac po Farze

Coś co widzimy na co dzień, ale w zupełnie innej odsłonie – trolejbus. Na Nocy Kultury zabytkowy egzemplarz zamienimy w szklarnię pełną zielonych, pachnących roślin. Daj się porwać, tej Nocy nie sprawdzamy biletów! Po przekroczeniu progu naszego AutoBoru znajdziesz się w zakątku odizolowanym od powszechnego miejskiego pejzażu. Realizacja jest możliwa dzięki wsparciu MPK Lublin i Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce. Autorzy i autorki: studentki i studenci WA UMCS pod kierunkiem Barbary Niścior.

AutoBór | 19.00–2.00 | ul. Lubartowska na wysokości placu Łokietka

Lód w czerwcu, widziany w innym kontekście niż kubek z chłodzącym napojem, również może zaskoczyć. Tylko tej nocy zobaczysz prace graficzne zrobione techniką sitodruku i umieszczone na lodzie, który stopniowo topiąc się, zmieni położone na nim obrazy. Prace te rzucają światło na trudny problem syndromu rezygnacji wśród dzieci i młodzieży w obozach dla uchodźców. Autorką pracy jest Irena Zieniewicz, a kuratorkami Magdalena Zieniewicz i Marzena Gałecka z Galerii Terytorium.

Syndrom | 19.00–00.00 | Jezuicka 10

W programie znajdziecie jeszcze wiele innych zaskakujących instalacji i punktów programu. Cały harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

O Nocy Kultury

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.

Noc Kultury
1/2 czerwca 2024
Stare Miasto, Lublin
Wstęp wolny

Lublin znów zaskoczy! Noc Kultury 2024 coraz bliżej

6 komentarzy

  1. Nic więcej jak tylko noc głupoty

  2. Noc kiczu.

  3. Świat zafałszowany. Oderwany od naukowych realiów. Mężczyźni udający kobiety. Jak koguty znoszące jaja. Chora rzeczywistość, skrzywiona przez ideologię. Stalinizm został zastąpiony przez gender.

  4. Znów zaskoczy? Co roku jest to samo.

  5. Szkoda czasu i pieniędzy.

  6. A ja nigdy tam nie byla

Dodaj komentarz