Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Możliwy grad, krupa lodowa i wiatr do 75 km/h

W sobotę na terenie województwa lubelskiego prognozowane są burze. Pierwsze zjawiska konwekcyjne mogą pojawił się około godziny 13. W czasie burz należy liczyć się z silnymi porywami wiatru.

Dziś Polska znajduje się w zasięgu wieloośrodkowego układu niżowego z centrami nad Atlantykiem Północnym, Skandynawią oraz Rosją. Główny pofalowany front atmosferyczny znajdzie się na południowy-wschód od naszego kraju. Napływa chłodniejsza względem minionych dni masa pochodzenia polarnomorskiego. Dodatkowo nad kraj nasuwa się górna zatoka, która jest wypełniona chłodniejszym powietrzem i wspomoże rozwój konwekcji. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw wzrośnie chwiejność termodynamiczna, co może doprowadzić do rozwoju lokalnych burz w woj. lubelskim.

Zaobserwujemy dziś masową konwekcje, która rozwinie się w chłodnej masie powietrza. Będą to zarówno pojedyncze komórki konwekcyjne, jak i też większe pasma konwekcyjne. Niektóre z chmur Cb wypiętrzą się na tyle wysoko, że temperatura wierzchołków obniży się poniżej -30°C. Dlatego na obszarze woj. lubelskiego pojawić może się kilka aktywniejszych elektrycznie burz w drugiej części dnia. Z konwekcją związane będą dziś opady deszczu do 5-15 mm, punktowo drobnego gradu do 1-1,5 cm i wiatr do 50-70 km/h. W krótkim czasie na skutek przejścia komórek może nastąpić gwałtowny, lecz krótkotrwały spadek temperatury. W przerwie pomiędzy opadami pojawią się przejaśnienia, a nawet krótkotrwałe rozpogodzenia.

Przewiduje się, że dziś burze na obszarze województwa lubelskiego pojawić mogą się około 13-14 czasu lokalnego. Przemieszczać mają się z zachodu na wschód. Niektóre ze struktur konwekcyjnych mogą być niezwykle fotogeniczne. Możliwe są piękne tęcze, chmury mammatus i fotogeniczne wały szkwałowe. Najwięcej burz może wystąpić około 15-18. Po zachodzie słońca spodziewany jest zanik zjawisk burzowych. Nad jednym obszarem przejść może dziś nawet kilka burz. Mogą wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną.

Z uwagi na wewnątrzmasowy charakter konwekcji, nie jest możliwe wskazanie obszarów, gdzie dokładnie pojawią się burze. Warunki sprzyjające do burz będą dziś w całym regionie. Jutro ponownie we wschodniej części kraju możliwe są burze.

Sobota przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W całym regionie opady deszczu, lokalnie możliwe burze i opad krupy śnieżnej lub małego gradu. Podczas burz suma opadów do około 10-15 mm. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C. Wiatr słaby, po południu okresami umiarkowany i porywisty, w czasie burz w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś burz w woj. lubelskim wynosi 60%

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu miejscach przelotne opady deszczu, a początkowo lokalnie możliwe zanikające burze. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 4°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz początkowo porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Niedziela zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Jednak po południu zdarzą się miejscami rozpogodzenia. Oczekiwane w całym regionie przelotne opady deszczu, gdzieniegdzie słabe burze i opady krupy lodowej lub małego gradu. Prognozowana suma opadów miejscami do 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 10°C do 12°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, podczas burz w porywach do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże. Okresami, zwłaszcza po północy, opady deszczu. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 4°C do 6°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych.

Przyszły tydzień zapowiada się ze zmiennymi warunkami, charakterystycznymi dla strefowej cyrkulacji atmosfery. Pojawią się duże wahania ciśnienia i temperatury. Początkowo wystąpią nawet nocne przymrozki. Możliwe są opady zimowe w woj. lubelskim, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Jednak na przełomie miesięcy znów zrobi się cieplej i powrócą dodatnie temperatury za dnia, jak i też w nocy.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i burz nad Polską

(fot. fanipogody.pl)

11 komentarzy

  1. Babcia - słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

    Wiatr do 75 km/h, to o 25 km/h niż dozwolona prędkość !!!

  2. Dzięki za info. Mieliśmy robić grilla ale zastanawiała nas pogoda. Teraz już wiemy że na 100% nie będzie burzy ani deszczu.

    • Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

      A ja na ten wszelki wypadek wystawie w okno świcę odgromnicę i facjatę którejś z licznych w Polsce, matek boskich.

  3. No cóż Ta pogoda jest tak wiarygodna jak ten co ja opisał i portal z którego danych korzystał ona się nic a nic nie sprawdzą to lipa nie pogoda

    • Akurat ta prognoza, jak i wspomniany portal (jeśli myślimy o tym samym) są jednymi z bardziej wiarygodnych. Właśnie teraz występują wyładowania w rejonie Kielce – Grójec – Warka, a to wszystko zmierza nad województwo lubelskie.

  4. Odważni jesteście z tą fotką Oj odważni.

  5. gdzie ta burza mamy slonce i goraco bez wiatru?

  6. Łojoj burze łolaboga kuniec świata, apokalipsa panie, burze łogłosili „meteorologi”

Z kraju