Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Billboardy z przerośniętym kurczakiem pojawiły się w Lublinie (zdjęcia)

W Lublinie oraz 8 innych miastach w Polsce pojawiły się billboardy przedstawiającego przerośniętego kurczaka, pod którym załamują się nogi – to część ogólnopolskiej kampanii Frankenkurczak, prowadzonej przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, w której aktywiści walczą o lepsze warunki życia kur hodowanych na mięso.

Billboardy pojawiły się w Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu i przedstawiają kurczaka brojlera z wykrzywionymi nogami. W Polsce każdego roku na mięso hoduje się i zabija ponad miliard kur – ich życie jest krótkie, bo trwa zaledwie 6 tygodni, ale przepełnione jest cierpieniem.

Masa ciała ptaków wzrasta zbyt szybko w stosunku do tego, co ich ciało jest w stanie udźwignąć, co powoduje szereg problemów zdrowotnych, m.in. z układem kostnym, sercowym czy oddechowym. Jednym z głównych powodów cierpienia jest wykorzystywanie w hodowli ras szybko rosnących – zmodyfikowanych genetycznie tak, aby przybierały na masie w jak najszybszym czasie.

– Na billboardach znajduje się Frankenkurczak, czyli przerośnięty i żyjący z tego powodu w chronicznym bólu 6-tygodniowy kurczak hodowany na mięso z polskiej fermy przemysłowej. Billboardy odsyłają przechodniów do strony internetowej naszej kampanii, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat życia kurczaków, a przede wszystkim podpisać petycję do Ministra Rolnictwa i wesprzeć nasze działania na rzecz kurczaków – mówi Katarzyna Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Frankenkurczak to kampania Otwartych Klatek, która dąży do poprawy warunków życia kurczaków hodowanych na mięso m.in. poprzez rezygnację z ras szybko rosnących, wprowadzenie alternatywnej, mniej bolesnej metody uboju ptaków, czy zmniejszenie zagęszczenia kur. Z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Biostat w lutym 2022 roku wynika, że aż 94,8% społeczeństwa nie wie, jak wiele kurczaków ginie w Polsce każdego roku.

– Kurczaki brojlery to największa grupa zwierząt hodowanych przemysłowo, a mimo to zdecydowana większość Polek i Polaków nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. W samej Polsce rocznie zabijanych jest ponad miliard kurczaków, z czego ponad połowa przeznaczona jest na eksport. Tak ogromna skala przemysłu powoduje równie duże cierpienie zwierząt – mówi Katarzyna Miśkiewicz.

Petycję do Ministra Rolnictwa podpisało już ponad 130 tys. osób – dostępna jest na stronie: https://otwarteklatki.pl/petycje/frankenkurczak.

Billboardy z przerośniętym kurczakiem pojawiły się w Lublinie (zdjęcia)

Billboardy z przerośniętym kurczakiem pojawiły się w Lublinie (zdjęcia)

(fot. nadesłane SOK)

49 komentarzy

 1. Zaraz zeżre cycka na obiad, mniam uwielbiam piersi z kurczaka…lewackie łajno mózgowe znów coś wymyśla.

  • nie ma to jak obrażać się na rzeczywistość. nikt nie może zakazać ci jeść mięsa. natomiast jak najbardziej mogą zwrócić uwagę na rzeczywistość hodowli przemysłowej zwierząt.
   w przeciwieństwie do babialuków zygociarzy, stan faktyczny hodowli jest dokumentowany np. na filmach. możesz sobie obejrzeć, jeśli masz mocny żołądek.
   nie ma nic lewackiego w pokazywaniu faktów.

  • … łajno pisze łajno

 2. Uwolnić kurczaki !!!!

  O to to…..chów bojlerów ,to jest problem ….a nie jakas tam wojna tuż za naszą granicą ,czy paliwo po przeszło 8 Zeta za litr …Uwolnić Kurczaki !!!!

  • czy coś takiego jest napisane na tym bilbordzie?
   jest tylko napisane, że żyją w bólu i cierpieniu. i autorzy chcieliby to zmienić. czyli np. postulować hodowlę, w warunkach której kurczaki nie spędzają życia w bólu i cierpieniu. skoro i tak nadal będą zabijane, to nie trzeba się nad nimi dodatkowo niepotrzebnie znęcać.

 3. CAŁKOWICIE WAM ROZUMY ODJĘŁO❗❗❗

  Niech zstąpi Duch Twój…
  i odmieni nasze serca❗❗❗

  Ci sami ludzie, którzy rzucają w pro-liferów bronią kurczaków???
  Czy mylę się???

  • ci „pro lajferzy” to co najwyżej pro-płodowcy. nie interesuje ich:
   – ŻYCIE (life) matki
   – życie kobiet
   – życie dzieci, np. niepełnosprawnych, w domach dziecka
   – życie kogokolwiek, kto już został urodzony

 4. W tym kraju naprawdę musiało by chyba dojsc do takiej tragedii jak na Ukrainie żeby tym znudzonym aktywistom obrońcom praw uciskanych kurczaków ,od siedmiu boleści, wrócił rozum i zmieniły się priorytety …ale to tak jak z przysłowiem o psie który z nudów liże sobie ja..a

  • może ty jesteś na tyle ograniczony, ale mózgi normalnych osób są w stanie myśleć, zajmować się, interesować więcej niż jedną rzeczą, a ludzie są w stanie zajmować się różnymi sprawami na raz.
   nie masz jak wiedzieć, czy to jest ich priorytet. może bilbordy były zamówione już dawno, a obecnym priorytetem jest pomoc Ukraincom w punktach recepcyjnych.
   tylko wiadomo, że pyszczy się na tych, którzy COŚ robią, a pomija się plujących jadem z domowego zacisza januszków, którzy tylko siedzą na czterech literach.

 5. Na połamane nóżki narzekają chinczyki ?

 6. Kto sponsoruje tych szubrawców???

Z kraju