Będą ganiać panny i straszyć dzieci. Spotkanie z brodaczami ma zapewnić szczęście w Nowym Roku

Sławatycze mogą poszczycić się wyjątkową i niepowtarzalną tradycją. W ostatnie trzy dni roku na ulicach pojawią się brodacze. Spotkanie z nimi ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku.

Jak co roku w ostatnich dniach grudnia, w Sławatyczach znów będzie można natknąć się na brodaczy. Paradując po ulicach, będą zaczepiać przechodniów jak też kierowców. Jest to ciesząca się dużą popularnością regionalna tradycja pożegnania starego roku. Zgodnie z wierzeniami, spotkanie z nimi przynosi szczęście w nadchodzącym Nowym Roku.

Kiedy pierwsi brodacze pojawili się w rejonie Sławatycz, tego obecnie już nikt nie pamięta. Wiadomo jest, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, od bardzo dawna. Jak wyjaśniają najstarsi mieszkańcy, odkąd sięgnąć pamięcią, w tej okolicy zawsze w ten sposób żegnano stary rok. Określenie brodacze wzięło się od bardzo długich bród wykonanych z lnianego włókna, które przyczepiała sobie miejscowa ludność. Miały one przynieść długie życie, duże doświadczenie a także bogactwo przeżyć.

Tradycja sławatyckich brodaczy kultywowana jest dzięki członkom Gminnego Ośrodka Kultury. To oni każdego roku starają się, by znani już w całym kraju przebierańcy nie przeszli do historii. Aby zachęcić do udziału w wydarzeniu jak najwięcej mieszkańców, organizowany jest konkurs na najładniejszy strój Brodacza.

Oceniane są trzy elementy stroju: okrycie, maska i kapelusz Brodacza. Prezentacje poszczególnych strojów, jak też wybory Brodacza roku odbywają się w centrum Sławatycz w przedostatni dzień roku. Dla osób, które stworzą najładniejsze stroje, organizatorzy zapewniają nagrody.

(fot. GOK Sławatycze)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. A potem pójdą wszyscy grzecznie do kościółka, bo przecież gusła w niczym im nie kolidują z zawartością Biblii. Skoro nawet naczelny zwierzchnik KK odprawia czary z szamanami i „paczamamą”, to zwykli wierni tym bardziej mogą sobie pozwolić i pogańskie gusła odprawiać.

  • Podaj nazwisko szamana

   • Ja zapraszam wszystkie panny i panie na spotkanie z moim łysielcem.. też szczęście gwarantowane…

  • Nie pień się, bo tak jest i będzie, tak powstał Kościół. Wziął pogańskie święta i nazwał swoimi nazwami. Jeszcze w średniowieczu wyliczono, że Jezus urodził się gdzieś tak w lipcu, ale nie, trzeba było „przykryć” Jare Gody i Szczodre Gody swoimi świętami, wielobóstwo zastąpił kult licznych świętych, o takich drobiazgach jak choinka nie wspomnę. A co do brodaczy ganiających panny, to zwyczaj ten odradza się również na Zachodzie, z tym że tam brody są prawdziwe i czarne…

 2. Na zachodzie brodacze po za pannami lubią też parzystokopytne.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!