Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Apel Miasta Lublin o wsparcie osób najbardziej potrzebujących

W okresie jesienno-zimowym Miasto apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Wsparcie może być niezbędne seniorom, osobom samotnym czy z niepełnosprawnościami.

Z uwagi na występujące spadki temperatur ten czas jest trudny dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Czujność mieszkańców ułatwia skierowanie ich do właściwej placówki lub objęcie jedną z wielu form wsparcia oferowanych przez Miasto.

– W okresie zimowym stale monitorujemy sytuację osób, które przebywają w przestrzeni miejskiej, zachęcając do skorzystania z oferowanych form schronienia. Wsparcie osób bezdomnych obejmuje działania w kierunku pokonania kryzysu bezdomności, które w pierwszej kolejności koncentrują się na zapewnieniu pomocy w postaci schronienia i zabezpieczenia elementarnych potrzeb, takich jak posiłek i odzież. Każdy sygnał o osobach przebywających w warunkach niedostosowanych do zamieszkania i stwarzających bezpośrednio zagrożenie dla zdrowia lub życia umożliwi właściwym służbom miejskim skuteczną interwencję i pomoc – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie wynika, że rokrocznie na terenie Lublina przebywa około 300 osób w kryzysie bezdomności. Mają one możliwość skorzystania z oferty 10 placówek zabezpieczających schronienie i dysponujących łącznie 262 miejscami. Są to schroniska, ogrzewalnie i noclegownia, a ich działalność jest dofinansowywana przez Miasto Lublin w kwocie 2 mln zł rocznie. Obecnie przebywa w nich 190 osób. Dodatkowo osoby z problemem bezdomności mają do dyspozycji dzienny ośrodek oferujący świetlicę, zaplecze sanitarno-higieniczne oraz pomoc przedmedyczną. Na terenie Miasta działają również dwie kuchnie społeczne zapewniające osobom potrzebującym gorący posiłek. Dane teleadresowe placówek dla osób bezdomnych znajdują się w załączniku.

Nadchodząca zima to czas, w którym również osoby starsze, samotne czy z niepełnosprawnościami mogą potrzebować szczególnego wsparcia. Aktualnie miejska sieć wysokiej jakości usług dedykowanych seniorom oraz mieszkańcom z niepełnosprawnościami to między innymi 35 placówek pobytu dziennego, tj. 6 centrów dziennego pobytu oraz 26 klubów seniora oferujących szeroką gamę usług, od specjalistycznej terapii i rehabilitacji, po wsparcie psychologa, pracownika socjalnego, gorący posiłek, jak również rozwój pasji i zainteresowań, czy organizację czasu wolnego i integrację.

Specjalistyczne usługi społeczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami oferuje 9 środowiskowych domów samopomocy i 3 nowoczesne ośrodki z miejscami dziennymi, całodobowymi i wytchnieniowymi świadczące terapię i rehabilitację, celem podtrzymywania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia, a także zapewnienia niezbędnej opieki i bezpieczeństwa. Osoby niesamodzielne mogą również liczyć na pomoc w miejscu zamieszkania. Dzięki nowatorskim projektom realizowanym w środowisku, takim jak program „Kompleksowej opieki domowej” czy Program Teleopieki „SOS dla Seniora” (tzw. opaski życia) mogą czuć się bezpieczne w swoim najbliższym otoczeniu. Szerokie spektrum działań osłonowych uzupełnia pomoc finansowa, pomoc w postaci obiadów (w tym także dowożonych do miejsca zamieszkania osób niesamodzielnych w ramach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie), wsparcie wolontariuszy, czy też pomoc w uzyskaniu dofinansowań do posiadanych źródeł ciepła.

Szczegółowe informacje o możliwościach i warunkach korzystania z oferty centrów dziennego pobytu i klubów seniora dostępne są w Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie, przy ul. Lwowskiej 28 oraz pod numerem telefonu 81 466 55 60. Informację o zasadach korzystania z usług ośrodków wsparcia, jak również możliwości skorzystania z pomocy w postaci schronienia, wsparcia finansowego, gorącego posiłku, pomocy rzeczowej, usługowej oraz dodatków do wykorzystywanych źródeł ciepła dostępne są w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie pod numerem telefonu 81 466 53 00. Pod wskazanym numerem można również zgłaszać przypadki osób przebywających w warunkach zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu.

(fot. pixabay.com)

21 komentarzy

  1. Dziadek ze "slamsowa"

    Większość bezdomnych, bezdomnymi są na swoje własne życzenie. W bezdomność uciekają przed alimentami, komornikami, podatkami, opłatami…
    Mają renty, emerytury, które przepijają, a zagryzać idą do michodajni Brata Alberta.
    Ja ze swojej ciężko wypracowanej (42 lata pracy) emerytury muszę zapewnić sobie michę, zapłacić za prąd, wodę, śmieci, podatki wszelakie ( np. za posiadanie luksusu potocznie nazywanego telewizorem) a nawet za wywóz śmieci, kupić lekarstwa…
    A na dodatek „miasto” chce wyłudzić pomoc nierobom ?
    A taki „cha” jak małego słonia trąba !!!
    Zabierzcie klerowi to co im dajecie ciepłymi łapkami, a szabrujecie w podatkach od ludzi, którzy chcą pracować i muszą płacić podatki.

  2. Lewactwo tak chętnie chce pomagać na pokaz w tv a jak przychdzi co do czego zamykają się w swoich domach .

    • Pan cieć z Miasta Inspiracji (wprzódy: Lublin)

      Nie jestem, ani lewactwo, ani prawactwo, ale tak se myślę, że jakbym tak każdemu „potrzebującemu”, raz w miesiącu, ze swojej emerytury odpalił złotówkę, to sam musiałbym oduczyć się jedzenia,

    • ”Lewactwo” masz na myśli osoby o lewicowych stricte poglądach ? To prawie 70 % społeczeństwa.

  3. Wstyd dla państwa polskiego ze ludzie śpią po chodnikach a ukr maja cieple lokum Tfu …

    • Duduś (nie mylić z panem prezydentem)

      Tym co teraz wypada spać po chodnikach, jakoś nie wstyd było migać się po rentach załatwianych za łapówki i tak samo opłacanych L4.
      Nie wstydzili się też bezczelnie kpić z tych, którzy solidnie pracowali, wtedy kiedy oni przepijali swoje renty i zasiłki.
      Nawet „miasto” nie zwraca szczególnej uwagi” na to, że ci co wypracowali sobie emerytury często sami nie mają co do gara włożyć, bo to co np. dostaną w marcu przyszłego mroku jako podwyżka, zanim ją dostaną to dwa razy więcej zeżre im inflacja.

  4. Niech „Miasto” apeluje o zwracanie szczególnej uwagi do tych, którym za to płaci na ten przykład policji, straży miejskiej…
    Po parafiach, panowie w kieckach też mogliby więcej dobrego zrobić „zwracaniem szczególnej uwagi” niż klepiąc zdrowaśki i ojczenasze.

  5. Wygonic turystów z ukrainy i ulokowac w ich miejsce Polaków. 3/4 ich kraju funkcjonuje normalnie.

Z kraju