Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie startują Mistrzostwa Polski w Pływaniu. To najważniejsze pływackie zawody w Polsce

W czwartek w kompleksie Aqua Lublin rozpoczną się Mistrzostwa Polski w Pływaniu w kat. Open i Młodzieżowców, czyli najważniejsza tego typu impreza w kraju. Dla wielu zawodników będzie to ostatnia szansa na wywalczenie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie.

To czwarty raz w historii, gdy organizację najważniejszych pływackich zawodów w Polsce przyznano Lublinowi. Lublin jako Miasto Sportu od kilku lat jest bardzo mocnym ośrodkiem w tej dyscyplinie. Rozsławiony na całą Polskę obiekt Aqua Lublin jest znany z tego, że jest bardzo szybką pływalnią i padały tu rekordy kraju, a trzy lata temu także kwalifikacje olimpijskie. Wówczas czasy lepsze od minimów do Tokio uzyskali Paweł Juraszek, Radosław Kawęcki, Jakub Majerski oraz Krzysztof Chmielewski, ale także padło sporo minimów do sztafet. Teraz czeka nas emocjonująca walka o przepustki do Paryża.

Do startu zgłosiły się 733 osoby ze 124 klubów. Chociaż priorytetem są minima do Paryża, to nie należy zapominać, że przed zawodnikami również batalia o tytuły mistrzów i mistrzyń kraju. Dla wielu sportowców medal mistrzostw Polski jest spełnieniem marzeń oraz motywacją do przebijania kolejnych barier.

– Jest dosyć spora grupka, która wciąż marzy o tych minimach i oni na pewno będą się starać je osiągnąć indywidualnie. Również bardzo ciekawa będzie walka o udział w sztafetach, które zdobyły kwalifikacje. Zupełnie inaczej niż przed Tokio odbywają się kwalifikacje do sztafet, ponieważ te kwalifikacje można było robić tylko na mistrzostwach świata i tu niestety nie wszystkie sztafety się zakwalifikowały. Teraz pierwsze 4 osoby będą zdobywać kwalifikacje na tych dystansach w kraulu, a w sztafecie zmiennej pierwsza osoba w danym stylu oczywiście też będzie miała kwalifikację olimpijską, nawet jeśli nie spełni indywidualnego minimum – wyjaśnia Piotr Kasperek, koordynator sekcji pływania AZS UMCS Lublin.

Wyniki uzyskiwane przez zawodników będą miały także istotny wpływ sukces drużynowy. Przez ostatnie trzy lata podium klasyfikacji klubowej w kategorii OPEN wyglądało identycznie. Zwyciężał AZS UMCS Lublin, któremu do samego końca deptał po piętach AZS AWF Katowice, a trzecie miejsce przypadało UKS-owi G-8 Bielany Warszawa.

– Wiadomo, że w Katowicach jest silna grupa seniorów i tam zgromadziła się większość zawodników kadry narodowej. Ciężko nam będzie tu odnieść łatwe zwycięstwo, ale będziemy walczyć i myślę, że jesteśmy faworytami. Poza tym Warszawa dysponuje największą ilością pływalni, klubów i zawodników i wiadomo, że rywalizacja z nimi jest trudna, ale to nie przeszkadza nam wygrywać na poziomie juniorów. W kategorii seniorów też gromadzą siły, bo otworzyli tam także szkolenie na poziomie uniwersyteckim w oparciu o Uniwersytet Warszawski oraz AWF Warszawa, więc będzie to też mocna ekipa seniorska – podkreśla trener Piotr Kasperek.

Długo wyczekiwane mistrzostwa rozpoczną się o godzinie 9:00. Na początek będzie można śledzić eliminacje, a od godziny 17:00 finały dnia pierwszego, które poprzedzi uroczysta ceremonia otwarcia mistrzostw. Wstęp na mistrzostwa jest bezpłatny, więc warto oglądać zmagania pływaków z
wysokości trybun. Zawody będą również transmitowane online przez TVP Sport.

Dodaj komentarz