Z redakcyjnego maila: – Dopiero na trzeciej stacji udało się wypożyczyć sprawny rower. Niektóre jednoślady są zagrożeniem dla życia (zdjęcia)

kolo

Niestety stan techniczny rowerów w lubelskich wypożyczalniach pozostawia wiele do życzenia. Nasz Czytelnik próbował wypożyczyć sprawny jednoślad, znalazł taki na trzeciej stacji.

 

Nasz Czytelnik Tomasz dzisiaj musiał trochę się nachodzić zanim znalazł sprawny rower w stacji Systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Dopiero na trzeciej stacji udało mu się wypożyczyć sprawny rower. To co zastał w stacjach opisał nam w mailu przesłanym do redakcji.

– W pierwszym tygodniu sezonu 2018 Porozumienie Rowerowe przeprowadziło Społeczny Audytu Systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Kontrola pokazała, że tylko co trzeci rower jest sprawny. Większość rowerów, już na początku sezonu, miało większe lub mniejsze defekty. Jak wygląda sytuacja po miesiącu od audytu? Czy stan rowerów uległ poprawie? Niestety nie jest dobrze. Dzisiejsza próba wypożyczenia sprawnego roweru okazała się niezwykle trudna. Stacja na Placu Dworcowym nie działała. Po dodzwonieniu się na infolinię operatora, konsultantka nie potrafiła podać przybliżonego czasu ponownego uruchomienia stacji. Na kolejnej stacji wszystkie rowery były niesprawne. Dopiero na trzeciej, udało się wypożyczyć sprawny jednoślad. Finalnie, dopiero ósma próba wypożyczenia roweru zakończyła się sukcesem – pisze do nas Pan Tomasz.

Jak się okazuje usterki, na jakie napotkał nasz Czytelnik są niebezpieczne, a korzystanie z takich jednośladów można przypłacić uszczerbkiem na zdrowiu.

– Wśród napotkanych usterek, jedna okazała się niezwykle niebezpieczna. Wypożyczony rower miał odkręcone przednie koło. Jazda takim rowerem w ruchu ulicznym mogłaby się zakończyć dla rowerzysty bardzo poważnym wypadkiem. Proszę sobie wyobrazić konsekwencję wypadnięcia przedniego koła podczas pokonywania ruchliwego skrzyżowania. Inne usterki to brak korby, brak zacisku rury podsiodłowej, brak przedniej lampy, brak powietrza w dętce, czy łańcuch poza zębatką. Wszystkie zauważone usterki zostały zgłoszone poprzez infolinię firmy Nextbike. Niestety przy takich problemach z wypożyczeniem sprawnego roweru, nasuwa się pytanie czy Lubelski Rower Miejski może stanowić realną alternatywę komunikacyjną. Niestety, w obecnej sytuacji, planowanie podróży rowerem publicznym powoli staje się loterią – dodaje Pan Tomasz.

korba

zacisk

lancuch

wypozyczenie

2018-04-24 13:38:22
(fot. nadesłane Tomasz)