Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Więźniowie będą produkować meble. Otwarto halę, w której zatrudnienie znajdzie 250 osadzonych (zdjęcia)

Otwarto pierwszą w naszym regionie halę produkcyjną, powstałą w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”. Dzięki zatrudnieniu osadzonych, spadną koszty ich utrzymania oraz poprawią się możliwości ich resocjalizacji.

Zakończyła się budowa fabryki mebli na terenie Zakładu Karnego we Włodawie. Powstała tam hala o powierzchni 8049 mkw, w której uruchomiona zostanie linia produkcyjna mebli tapicerowanych. Inwestycja prowadzona jest w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” i została sfinansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z zawartą w ubiegłym roku umową, obiekt zostanie wydzierżawiony przez firmę Woodcraft z Poznania, która zlokalizuje w nim swój kolejny zakład produkcyjny. Wczoraj dokonano oficjalnego otwarcia i poświęcenia hali.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: płk Włodzimierz Paszkowski – dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, ppłk Krzysztof Stefanowski – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie, ppłk Marek Abramowicz – Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz zastępca Dyrektora Pomorskiej Instytucji Gospodarki Budżetowej Marek Rutkowski. W przemówieniach podkreślono ważną rolę pracy dla osadzonych w zakładzie karnym oraz wskazano na wzrost zatrudnienia osadzonych w okręgu lubelskim. Podkreślono również znaczenie rządowego programu „Praca dla Więźniów” oraz rolę pracy w procesie resocjalizacji.

Pracownikami fabryki mebli będą więźniowie osadzeni we Włodawie. W zakładzie karnym może przebywać około 500 skazanych, a zatrudnienie znajdzie 250 osób, co oznacza, że pracował będzie co drugi z więźniów. Obecnie z rożnych form zatrudnienia korzysta już około stu skazanych. Produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku, teraz rozpoczną się prace związane z wyposażaniem zakładu. Praca osadzonych ma być też formą ich resocjalizacji. Włodawska hala jest pierwszą tego typu w naszym regionie, w całym kraju jest ich już 15 a docelowo ma powstać 40.

Program „Praca dla Więźniów” to zainicjowany przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego w 2016 r. oraz realizowany przez Służbę Więzienną program wspierania szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej. Dzięki zatrudnieniu więźniów spadają ich koszty utrzymania, które ponoszone są z pieniędzy podatników. Obecnie w województwie lubelskim pracuje 58 proc. więźniów, w Polsce ponad 50 proc. Tylko w zeszłym roku więźniowie zarobili 49 milionów złotych, z czego 13 milionów przeznaczono na ich długi alimentacyjne.

Więźniowie będą produkować meble. Otwarto halę, w której zatrudnienie znajdzie 250 osadzonych (zdjęcia)

Więźniowie będą produkować meble. Otwarto halę, w której zatrudnienie znajdzie 250 osadzonych (zdjęcia)
(fot. ZK Włodawa – nadesłane)

Jeden komentarz

  1. Już widzę jak sami zapracują na siebie, pieniążki które zarobią zabierze im państwo albo władze więzienia, oni dostaną ochłapy, które nawet po wyjściu na wolność na długo nie wystarczą i zaczną znowu czynić zło, a poszkodowani, którym powinni się spłacić, nie zobaczą swoich odszkodowań.

Z kraju