W środę wschodnia Polska będzie w zasięgu burz

30550915_1613141288723282_1357671391_o-1

Chwiejne powietrze ze wschodu kontynentu europejskiego obejmie dziś całą Polskę, co spowoduje rozwój burz na dużym obszarze kraju. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym, bądź też słabo zorganizowane struktury multikomórkowe.

 

Dzisiaj w regionie prognozowane są następne zjawiska burzowe. Powinny pojawić się one na większym obszarze woj. lubelskiego. Już w pierwszej części dnia, w chwiejnej masie powietrza polarno-morskiego mogą powstać komórki burzowe.

Przeważać mają na ogół pojedyncze komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym, których średnia długość życia wyniesie od 15 do 45 minut. Podczas ich szczytowej aktywności prawdopodobne są opady gradu do 2 cm, silny deszcz, miejscami prowadzący do podtopień i większa ilość wyładowań atmosferycznych, mogą wystąpić silniejsze porywy wiatru do 75 km/h.

Rozwój lokalnych burz prognozowany jest na przeważającym obszarze regionu, należy mieć jednak na uwadze, to że na ogół będą one niewielkie, chociaż niewykluczone, że mogą powstać słabo zorganizowane struktury multikomórkowe.

Największa ilość burz spodziewana jest na Roztoczu. Oprócz południowej części regionu, zjawiska burzowe prawdopodobne są też na pozostałym obszarze lubelskiego, głównie w formie pojedynczych komórek pulsacyjnych.

Inicjacja pierwszych z nich prawdopodobna jest już w pierwszej części dnia, lecz największa ilość chmur burzowych jest oczekiwana w godzinach popołudniowych, gdy operacja słoneczna będzie najsilniejsza, a niestabilności powietrza największa.

Temperatura powietrza wyniesie od 25°C do 28°C. Zjawiska burzowe stopniowo zaczną tracić na intensywność pod wieczór, aby całkowicie zaniknąć do pierwszej części nocy.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-05-09 07:36:59
(fot. LFP)