Ostrzeżenie pogodowe: W czwartek w regionie możliwe gwałtowne nawałnice

MG_7220-1024x682

Dzisiaj na obszarze województwa lubelskiego mogą pojawić się gwałtowne nawałnice. W wielu miejscach możliwe są duże szkody wywołane zjawiskami konwekcyjnymi.

 

W czwartek z północnego-zachodu na południowy-wschód rozbudowywać ma się zatoka niskiego ciśnienia. Następnie nowy ośrodek niżowy powstanie w rejonie Morza Bałtyckiego. Prowadzić będzie on wyjątkowo gwałtowny front chłodny.

Przeważający obszar naszego kraju znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, z południa przez krótki okres czasu napłynie gorące i niestabilne powietrze zwrotnikowe. W drugiej części dnia od północnego-zachodu wkroczy chłodny front i dość szybko postępować będzie na południowy-wschód, zamykając ciepły sektor. Burze nad województwem lubelskim mogą pojawić się po godzinie 15.

Początkowo będą to pojedyncze komórki burzowe, które dość szybko przekształcić mogą się w superkomórki burzowe. Ten typ burz przynosić ma szczególnie groźne porywy wiatru od 70 km/h do 110 km/h, powodując miejscami duże szkody. Oprócz nawalnych opadów deszczu, należy spodziewać się lokalnie gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Istnieje marginalne ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Zdecydowanie groźniejsze będą silne prądy zstępujące z chmur burzowych.

W kolejnych godzinach burz nad województwem będzie przybywać. Początkowo mają pojawić się nad zachodnią, południowo-zachodnią częścią regionu, następnie z umiarkowaną prędkością przemieszczać mają się dalej w głąb Lubelszczyzny.

Nad województwem może uformować się rozległy klaster wielokomórkowy, stwarzając w ten sposób realne ryzyko ze strony zalań, a nawet punktowych powodzi błyskawicznych. To drugie zjawisko jest zdecydowanie mniej prawdopodobne, jednak nie da się go całkowicie wykluczyć. Sumy opadów po 30 mm – 100 mm są prawdopodobne.

Apogeum gwałtownych burz spodziewamy się w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych. Nie można wykluczyć, że nad jednym obszarem w krótkim czasie może przejść nawet kilka komórek burzowych, powodujących nadmierne obciążenie opadowe, stwarzając ryzyko rozległych zalań.

Należy mieć na uwadze, że czwartkowe burze na swojej trasie generować będą bardzo dużą ilość wyładowań atmosferycznych, co stwarzać ma realne ryzyko dla zdrowia i mienia.

Burzowa aura utrzyma się przynajmniej do pierwszej części nocy. W porze nocnej podstawowym zagrożeniem pozostaną ulewne opady deszczu, grad może osiągać w początkowej fazie od 1 cm do 3 cm, niebezpieczny punktowo powinien być także wiatr.

Najprawdopodobniej burze zanikną w drugiej części nocy z czwartku na piątek, a pogoda uspokoi się w dopiero w piątek. Czeka nas napływ bardzo chłodnego powietrza z północnego-zachodu. Dodatkowym czynnikiem, potęgującym odczucie zimna będzie silny wiatr z omawianego wcześniej kierunku o prędkości w porywach do 50 km/h. Na termometrach nie zobaczymy więcej niż 14°C – 17°C.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-06-21 07:08:39
(fot. lublin112.pl)