Organizują ultramaraton po Roztoczu. Zawodnicy będą mieli do pokonania 140 km

Za dwa miesiące Roztocze będzie miejscem wyjątkowego biegu. Na zawodników czeka kilka tras, w tym najdłuższa, licząca 140 km. Chęć udziału potwierdziło już kilkaset osób.

 

Bieganie, a także różnego rodzaju imprezy biegowe, cieszą się coraz większą popularnością. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas są organizowane nowe, atrakcyjne wydarzenia związane z tą aktywnością ruchową. Najbardziej zaawansowani biegacze startują w ultramaratonach, których w naszym regionie prawie nie ma, choć licznie organizowane są w innych regionach kraju. Do najtrudniejszych z nich zalicza się m.in. 80 km Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, w którym trasa prowadzi przez Komańczę, Cisną, góry Jasło i Fereczatę, Smerek aż do Ustrzyków Górnych, czy też Bieg 7 Szczytów, będący najdłuższym biegiem w Polsce. Uczestnicy na liczącej 240 km trasie pokonują wszystkie 7 szczytów Kotliny Kłodzkiej, z Lądka Zdroju, przez Śnieżnik, Jagodną, Jamrozową Polanę, Kudowę, Szczeliniec Wlk., Wilczą Przełęcz i Bardo.

W drugiej połowie maja ultramaraton zostanie zorganizowany na Roztoczu. Biegacze mogą wybierać wśród pięciu tras, z których najkrótsza ma 30 km, kolejne liczą 60, 80 i 115 km. Najbardziej zaawansowani pobiegną trasą liczącą aż 140 km. Wiedzie ona ze Zwierzyńca, bezdrożami Roztoczańskiego Parku Narodowego, przez Górecko Stare, Górecko Kościelne, Józefów, Hamernię, Oserdek, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Susiec, Kunki, Łasochy, Szur, Krasnobród, Bliżów, Kosobudy, Szczebrzeszyn, Kawęczynek do Zwierzyńca. Zawodnicy wystartują o godzinie 6 rano a limit czasu na pokonanie trasy wynosi 30 godzin.

Uczestnicy pozostałych biegów będą startować z Józefowa, Tomaszowa Lubelskiego oraz gmin Józefów, Susiec, Krasnobród, Adamów i Szczebrzeszyn, które wspólnie z Fundacją na Ratunek oraz Zwierzyńcem Roztoczańskim Parkiem Narodowym oraz Nadleśnictwem Zwierzyniec są organizatorami imprezy. Meta dla wszystkich biegaczy będzie w tym samym miejscu, w Zwierzyńcu. Wstępne szacunki wskazują, że na trasy może wyruszyć nawet tysiąc osób z całego kraju. Już teraz chęć udziału potwierdziło ponad 500 osób. Zachętą mają być wyjątkowe w skali kraju tereny, po których wyznaczone zostały trasy poszczególnych biegów.

(fot. archiwum – zdjęcie ilustracyjne)
2017-03-25 20:32:06