Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zgniły wyż nad Polską, gęste mgły możliwe w nocy. W niedzielę krótka poprawa pogody

W nocy z soboty na niedzielę w regionie możliwe są gęste mgły, które będą utrudniały kierowcom poruszanie się po drogach woj. lubelskiego. Jutro czeka nas krótka poprawa pogody, a kolejne dni przyniosą dominację wyżu.

Od kilku dni utrzymuje się silna blokada wyżowa, która rozciąga się od Wysp Brytyjskich aż po Morze Czarne. W nocy z piątku na sobotę centrum wyżu znalazło się nad południową Polską, natomiast podczas nadchodzącej nocy ulokuje się nad Rumunią. Wraz ze zmianą położenia wyżu ulegać ma korekcie kierunek napływu mas powietrza na południowy i południowo-zachodni i zaczyna napływać coraz suchsze powietrze.

Jesienią zjawisko zgniłego wyżu jest częste. Napływające masy są wilgotne, a słaby wiatr i brak silniejszej operacji słonecznej prowadzi do rozwoju mgieł oraz niskich chmur podinwersyjnych, które mogą utrzymywać się przez wiele dni. Miejscami z zachmurzenia warstwowego występowały opady mżawki w piątek i w nocy z piątku na sobotę oraz dzisiaj.

Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie duże, miejscami całkowite. Modele numeryczne wskazują na duże prawdopodobieństwo wystąpienia mgieł radiacyjnych w nocy z soboty na niedzielę, zwłaszcza w drugiej części nocy i w godzinach porannych. Lokalnie mgły możliwe są w całym regionie ograniczające widzialność do 100-200 metrów, ustępujące dopiero około godziny 9-10 w niedzielę. Temperatura wyniesie od 5°C do 6°C. Najchłodniej będzie nad ranem.

W godzinach porannych strefa rozpogodzeń postępować ma od południa regionu, zanikać mają też mgły. Do godziny 12 powinno wypogodzić się w całym regionie. Temperatura wyniesie od 10°C do 12°C.

Kolejne dni przyniosą dalszą dominację wyżu. Wiatr zmieni kierunek na wschodni. Niestety dni z pogodnym niebem będzie niewiele. Antycyklon ponownie zgnije, przyniesie nieprzyjemne chmury podinwersyjne oraz okresami mgły. Istotnych opadów atmosferycznych nie widać przynajmniej do połowy miesiąca, a śnieg nie spadnie do 3 dekady listopada. Przy silnej inwersji wyżowej i braku wiatru nocami i w godzinach porannych może miejscami dochodzić do dużej akumulacji zanieczyszczeń potocznie nazywanym smogiem.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. fanipogody.pl)

3 komentarze

  1. Jak bardzo zgniły?

  2. Tak zgniły wyż mgła i bezwietrzna pogoda .A resztę zrobią użytkownicy domowych utylizatorów wszystkiego co palne ,zwanych kotłami C.O .czyli smród ,smog i brak powietrza do oddychania .Dziękujemy wam samorządowcy za brak ustawy antysmogowej .Dzieki wam za kilka lat bedziemy nadal się dusić od smogu ,gdzie w innych województwach gdzie ustawę antysmogową uchwalono ,bedzie się z roku na rok poprawiało

  3. Niby tak, ale jak będą chmury podinwersyjne, to nie będzie zbyt dużego wypromieniowania, albo mówiąc innymi słowy, to ciepło, które wypromieniuje powróci. Wtedy temperatura nie spadnie i nie będzie mgieł, Albo nie będzie chmur i na skutek radiacyjnego obniżenia temperatury mogą powstać mgły. A jak będą zbyt grube, to – będące tuż nad horyzontem – słońce zbytnio tego nie ogrzeje, więc będzie się kisić do południa, a lokalnie czasami dłużej. Czasami mgła się trochę uniesie i z lekka rozrzedzi, ale wtedy Stratus wisi tuz nad drzewami, a kominy i maszty są schowane w chmurach. Na razie minęła godzina druga w nocy, a mgieł nie ma. Czasami rozpogodzenie też ich nie gwarantuje,, ale wystarczy niewielka zmiana ciśnienia, lekka przebudowa pola barycznego zmiana wiatru o 20-30 st., i spowoduje to przeniesienie miejsko-wiejskich brudów, zwanych w języku meteorologicznym jądrami kondensacji, w obszar podwyższonej wilgotności i nieszczęście czyli 100m widać, gotowe. Z meteorologicznym pozdrowieniem.

Z kraju