Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody zmierza do woj. lubelskiego. Silny wiatr, opady śniegu, mieszane i deszczu, potem oblodzenie dróg oraz chodników

W sobotę czeka nas zmiana pogody. Nad regionem pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Opadom będzie towarzyszył silny wiatr. Drogi i chodniki mogą stać się miejscami oblodzone i śliskie.

W piątek na pogodę wpływał zarówno układ wyżowy znad środkowej części Europy, jak i częściowo zatoki niskiego ciśnienia wraz z przemieszczającymi się frontami atmosferycznymi rozległego układu niskiego ciśnienia znad północy Starego Kontynentu.

Dziś Polska jest pod wpływem rozległego niżu o imieniu Robert, który w kolejnych godzinach ma przesuwać się znad Skandynawii w kierunku państw bałtyckich, Białorusi i dalej nad Federacje Rosyjską. Docierać będą ciepłe masy powietrza polarnomorskiego znad Atlantyku transportowane przez północne rejony Skandynawii. W tylnej części niżu przejściowo spłynie dziś pod koniec dnia chłodniejsza masa powietrza, dlatego też w nocy temperatura spadnie poniżej zera w regionie. Drogi i chodniki mogą stać się miejscami oblodzone i śliskie.

W sobotę na obszarze woj. lubelskiego prognozowane zachmurzenie duże, przejściowo całkowite. Od północnego zachodu na południowy wschód, przejdzie przez nasz region strefa opadów śniegu przechodząca w deszcz ze śniegiem i deszcz. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-55 km/h, zachodni, południowo-zachodni, zatem poniżej progu wichury, czyli 20 m/s – 72 km/h, nie kwalifikując się na pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem.

Noc z z soboty na niedzielę przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie początkowo duże. Jednak później wraz z napływem chłodniejszego i suchszego powietrza, będą postępujące od północy większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Początkowo zanikające opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W najchłodniejszej części nocy -2°C do -1°C. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie oraz oblodzone. Kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo porywisty, północno-zachodni, okresowo skręcający na północny.

Niedziela przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie po przejściu zatoki i frontów o nawet 15 hPa w ciągu 18-24 h i osiągnie około 1030-1035 hPa. Temperatura maksymalna od 1°C do 2°C. Zmniejszy się poziomy gradient baryczny względem soboty, dlatego też wiatr okaże się słaby i umiarkowany, zachodni, północno-zachodni.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mżawki lokalnie marznącej. Ciągi komunikacyjne i chodniki mogą być śliskie. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Przyszły tydzień zapowiada się z temperaturą na poziomie od 4°C do 6°C za dnia. Na ogół nie będzie padać, bądź zdarzą się nieliczne dni ze słabymi opadami. Jednak pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego, charakterystycznego dla wyżu dni pogodnych może nie być dużo. Często może pojawiać się zachmurzenie podinwersyjne stratus i stratocumulus, hamując duże dobowe amplitudy temperatury. Jednak noce mogą być z częstymi przymrozkami. Głównie w obszarach lokalnych rozpogodzeń.

Pokrywa śnieżna, która obecnie ma grubość 3-5 cm szybko stopnieje w całym województwie. Generalnie druga dekada lutego zapisze się z temperaturą powyżej normy wieloletniej i ilością opadów poniżej średniej klimatologicznej. Ponownie wzrost dynamiki w pogodzie jest prognozowany na 3 dekadę lutego, kiedy to szczególnie często mogą pojawić się głębsze zatoki niżowe, fronty atmosferyczne z opadami ciekłymi, mieszanymi i stałymi, a nawet marznącymi. Mogą pojawić się nawet fale silnego wiatru w kraju o skali wichury. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy poczekać. Luty 2023 powinien zapisać się w naszym regionie z temperaturą powyżej normy, ale ilość opadów będzie znacznie mniejsza niż w styczniu. Prawdopodobnie w okolicach normy wieloletniej.

Prognozy pogody dla Polski
Mapa synoptyczna Polski

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

2 komentarze

  1. Myślę, że to dobrze, że nad regionem pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Oraz, że opadom będzie towarzyszył silny wiatr, a drogi i chodniki mogą stać się miejscami oblodzone i śliskie.
    Wielu ludzi na tym zarobi, a nawet wzbogaci się ciutkę… Może nawet będą tacy co osiągną stan stabilny (i to bez pomocy lekarzy).

  2. Dziadek ze "slamsowa"

    Przedwczoraj nastraszono mnie, że: Załamanie pogody zmierza do woj. lubelskiego.
    A tymczasem do tej chwili nic na lubelskim slamsowie się nie załamało.

Z kraju