Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wschód Kultury – Inne Brzmienia na Błoniach pod Zamkiem

W najbliższy weekend, 7–10 lipca, odbędzie się Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim usłyszymy nietuzinkowych artystów z całego świata, obejrzymy ambitne projekcje filmowe, a także będziemy mieć okazję podziwiać prace najlepszych ukraińskich ilustratorów. Na festiwalową publiczność czekają również inspirujące spotkania muzyczne z wyjątkowymi gośćmi.

Lublin
2022-07-07

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, pchająca ich do kreowania tego, co nowatorskie i niepowtarzalne. Festiwal umożliwia spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w samym sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia!.

Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Na festiwalowych scenach łączymy style i gatunki, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż, w trakcie której lista ulubionych artystów wszystkich naszych gości zdecydowanie się wydłuża.

W tym roku, w Lublinie zagrają: Godflesh, Squarepusher, Beardyman, Lean Left, Cluster Lizard, Kadabra Dyskety Kusaje , Dlina Volny , MaDMApper, Pablopavo i Ludziki, , Niemoc, Nanga, Julian Sartorius, Anushka Chkheidze. W związku z partnerskim zaangażowaniem festiwalu Inne Brzmienia w działania sieci Keychange – pionierskiej międzynarodowej inicjatywy na rzecz równości płci w branży muzycznej, usłyszymy 3 innowatorki z obszaru muzyki: NIMF, Bandit Bandit i Fågell.

W ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

Wschód Kultury-Inne Brzmienia obfituje także w wydarzenia pozamuzyczne. Kino festiwalowe, targi małych wydawców, muzyczne spotkania literackie oraz księgarnia Słowobranie to atrakcje dla wszystkich uczestników festiwalu. Dodatkowo, w tym roku publiczność będzie miała okazję zobaczyć plakaty najlepszych ukraińskich ilustratorów. W ramach solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami będzie można podziwiać prace Klubu Ilustratorów Pictoric. W programie tegorocznej edycji wydarzenia artyści zaprezentują dwie wystawy – Yellow & Blue oraz Support Ukraine PIC | Obraz wojny.

Na festiwalową publiczność czekają też premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejne cztery tytuły: Igor Pomierancew „KGB i inne wiersze”, Łeś Bełej „Lustrzany sześcian”, Agnė Žagrakalytė „Klara. Bande dessinée”, Wano Krueger „Ostatni pocałunek Iljicza”. Natomiast w ramach nowej serii wydawniczej „Zakotwiczone” zaprezentowane zostaną dwie pozycje: Jankew Glatsztejn „Dobranoc, świecie” oraz Józef Łobodowski „Wyzwolenie”.

Festiwal Inne Brzmienia- Wschód Kultury to również święto dzieci. W tym roku na najmłodszych czekają liczne warsztaty muzyczne, spektakle i koncerty. Wśród atrakcji są m.in. nauka gry na ukulele, budowanie instrumentów z warzyw, nagranie teledysku czy stworzenie muzycznego potwora.

Kino to stały element Innych Brzmień. W tym roku organizatorzy zaprezentują filmy związane w dużej mierze z wytwórnią Dischord Records. „Salad Days”, „Punk The Capital”, „The Lost Record”, „Lovitt Transmissions. Volume One”oraz blok krótkich metraży autorstwa Jamesa Juna Schneidera to tegoroczne punkty programu dla wszystkich miłośników kina.

Organizatorzy zapraszają również na pięć wyjątkowych wystaw. Pierwsza z nich to wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej pt. Portrety, którą będzie można podziwiać w Zaułku Hartwigów. Autorka oprócz swojej pracy zawodowej dla ilustrowanych czasopism, prywatnie była bardzo związana ze środowiskiem artystycznym i fotografowała malarzy, muzyków oraz poetów. Na zdjęciach zobaczymy m.in. Mirona Białoszewskiego i Sławomira Mrożka. Druga wystawa to fotografie Zmicera Waynowskiego. „Głosy Lublina” to fotoreportaż o mieście, który będzie można zobaczyć przy ulicy Grodzkiej 7. Na placu Po Farze zaprezentowana zostanie druga odsłona plakatów klubu ilustratorów Pictoric.

Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć całkiem nowe dzieła kijowskich ilustratorów. W sercu festiwalu, czyli na Błoniach pod Zamkiem, będzie można podziwiać projekt klubu Pictoric – Yellow and Blue. Organizatorzy pokazujemy go ponownie, bo wierzą, że na festiwalu będzie wielu nowych odbiorców, a jest to projekt niezwykle ważny dla artystów ze względu na to, że ukazuje Ukrainę kolorową, wesołą, pełną urokliwych zakątków, czyli taką, jaką chcą widzieć po zakończeniu wojny. Dodatkowo w Bałaganie przy ulicy Grodzkiej 5 odbędzie się wystawa portretów autorów i okładek książkowych z serii Wschodni Express. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

(fot. materiały organizatora)

Dodaj komentarz