Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie pojawienia się ognisk ptasiej grypy

Wojewoda lubelski Lech Sprawka uczestniczył w spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. pojawienia się w ognisk ptasiej grypy na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. Zostało wydane rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W dniu 1 stycznia zostało wydane Rozporządzenie nr 1 Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. Teren występowania ognisk ptasiej grypy został zabezpieczony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, policję oraz straż pożarną. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby wojewody.

W Rozporządzeniu określono obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków obejmujący w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów następujące miejscowości: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia.

Obszar zagrożony w powiatach lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim o promieniu co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony obejmuje: – w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka, – w powiecie lubartowskim w gminie Ostrów Lubelski miejscowości: Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska,- w powiecie łęczyńskim w gminie Ludwin miejscowości: Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie, – w powiecie parczewskim w gminie Sosnowica miejscowości: Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno, Komarówka, Zienki, Górki, Sosnowica, Libiszów, Białka.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach, a także ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami. Niezwłoczne nakazuje się także usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków i czyszczenie oraz odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Nakazuje się stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków, w szczególności wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami, wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące z gospodarstwa oraz z niego wychodzące.

Obszar zagrożony i zapowietrzony mają dostać oznaczone czytelnymi tabliczkami. Rozporządzenie nakazuje również, aby wyłożyć maty dezynfekcyjne na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub prywatnych. Nakazy i zakazy, o których mowa obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych.

Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie pojawienia się ognisk ptasiej grypy

Cała treść rozporządzenia

(fot. LUW)

18 komentarzy

  1. i Pablo zapomniałeś dodać jeszcze, że robimy szkodę rolnikom importując być może zakażone zborze i kukurydzę za wschodniej granicy.

  2. Ja bym badal pasze ktorymi karmi sie zwierzeta hodowlane. Swoje za uszami maja tez zapewne weterynarze.

    • @Alek Dokładnie. Nikt tego nie kontroluje. Co do antybiotyków to @abc ma rację są stosowane przeciwko bakteriom jednak to osłabia układ immunologiczny, który jest bardziej podatny na wirusy.
      Niby u nas antybiotyki dla drobiu mają być podawane w celach medycznych… I teraz należałoby przeprowadzić kontrolę weterynarzy… I pewnie w większości ferm jest zalecenie jakiegoś weterynarka aby podawać antybiotyki. Pytanie:Kto kontroluje takich weterynarzy? To jest szemrane państwo… przyzwala się na patologię bo boją się utrarty elektoratu wyborczego. A zachód się cieszy. Niedługo przy takiej polityce staniemy się państwem konsumenckim. Będziemy zasilać portfele zachodu. W tej chwili polityka dąży do ubezwłasnowolnienia zwykłego Kowalsiego, rolnika itd. zakaz uboju przez rolnika… chore. Tysiące lat nasi dziadowie radzili sobie bez tych bzdurnych szkoleń. Organizacje prozwierzęce…. to tylko zasłona dymna dla lobbystów. Kto umie logicznie wyciągać wnioski to wie o czym piszę…

Z kraju