690 680 960

Wiadomo już, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do realizacji zostało przeznaczonych 41 projektów. Wśród nich są 32 dzielnicowe oraz 9 ogólnomiejskich.

W piątek ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie. Na zgłoszone projekty głosowało 19 783 osób. Podobnie jak w poprzednich latach, przeważały głosy oddane przez internet, których było 17 274. Pozostałe osoby, a więc 2 509 mieszkańców, wybrało tradycyjną formę, a więc udania się do punktów stacjonarnych i tam zaznaczenia wybranych inwestycji na kartach papierowych. Łączna liczba oddanych głosów wyniosła 48 804.

W tym roku, na realizację projektów, miasto przeznaczyło kwotę 12,5 mln złotych. Jak tłumaczy prezydent Lublina Krzysztof Żuk, frekwencja pokazała, że możliwość zmieniania najbliższego otoczenia dzięki środkom z budżetu obywatelskiego wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Niebawem urzędnicy przystąpią do prac nad realizacją zwycięskich projektów.

– Cieszę się, że już w przyszłym roku efekty zgłoszonych pomysłów będą systematycznie pojawiały się w przestrzeni Lublina i służyły lokalnym społecznościom. Gratuluję autorom projektów i dziękuję wszystkim za zaangażowanie w sprawy naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk.

Do realizacji trafi łącznie 41 projektów: 32 dzielnicowe oraz 9 ogólnomiejskich, w tym 6 „miękkich”. Najwięcej głosów uzyskał projekt ogólnomiejski „Boiska na Piątkę”, uzyskując 4540 głosów. W tej grupie mieszkańcy wybrali również modernizację infrastruktury pieszej i rowerowej w wąwozie Rury, co oznacza wymianę nawierzchni Alei Miast Partnerskich ze starej zniszczonej asfaltowej na kostkę brukową. Spodobał się również pomysł modernizacji kąpielisk oraz chodników wzdłuż nabrzeży nad Zalewem Zemborzyckim wraz z budową dojścia od nowej pętli.

Kolejne wybrane projekty to: Aktywny Lublin, czyli zorganizowanie zajęć sportowych dla mieszkańców; Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta, a więc zabiegi odkomarzania; Zwierzokracja, czyli propagowanie prawidłowych form współistnienia ludzi i zwierząt na terenie miasta; Aktywne pokolenie, a więc realizacja zajęć sportowo-rekreacyjnych; oraz projekty Nie wygłupiaj się – adoptuj i Lublin przyjazny zwierzętom, których celem jest popularyzowanie adopcji zwierząt ze schroniska.

Wśród projektów dzielnicowych największą popularnością cieszył się „Remont ulicy Perłowej” uzyskując 1385 głosów. Poparcie mieszkańców uzyskały również: Remont ulicy Kawaleryjskiej, Park Centralny na Felinie, Remonty infrastruktury i nowe nasadzenia w dzielnicy Rury, Utworzenie przystanku miejskiego na Rogatce Warszawskiej, Uzupełnienie oświetlenia wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” wraz z budową chodnika, Centralny Plac Zabaw na Węglinie Południowym, Remont ulicy Junoszy, Plac zabaw przy SP 15, Ścieżka rowerowa na Sławinie, Bezpłatne parkingi i zielony przystanek przy szpitalu na al. Kraśnickiej, Zielony Wąwóz na Czechowie i skwer do rekreacji oraz Niezatapialni czyli zakup platformy ratowniczej na Zalew Zemborzycki.

Do tego dochodzą chodniki i oświetlenie na Ponikwodzie, Siłownie na świeżym powietrzu na Kalinowszczyźnie i w dzielnicy Dziesiąta, poprawa warunków życiowych drzew w Śródmieściu, dokończenie oświetlenia ulic T. Krwawicza i Lazurowej, Active & Fit na Szerokim, Teren rekreacyjno – sportowy dla mieszkańców dzielnicy Głusk, Ciągi piesze na Szerokim, Poprawa funkcjonalności i estetyki Starego Miasta, Oświetlenie drogi na odcinku od Nałkowskich 213 do połączenia z ulicą Żeglarską, Gładko do celu Hajdów – Zadębie, nowe parkingi i chodniki na Tatarach, Renowacja Dzielnicy Tatary, Centrum Aktywności Sportowej na Bronowicach, Sygnał i SP 1 – wspólnie do celu Dziesiąta, Kalinowszczyzna przeciw zanieczyszczeniu powietrza, Ponikwoda przeciw zanieczyszczeniu powietrza, Ogród Twórczości w Śródmieściu, Naturalny Plac Zabaw w Parku Czechów, a także Abramowicką bezpiecznie rowerem.

W przypadku 6 dzielnic: Dziesiątej, Kalinowszczyzny, Kośminka, Ponikwody, Szerokiego i Śródmieścia, zrealizowane zostaną po 2 projekty, przy czym drugi z nich najczęściej w okrojonym zakresie, do wykorzystania kwoty 350 tys. przypadającej na każdą z dzielnic. W sumie na projekty dzielnicowe trafia 8 991 963 zł. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na realizację projektów ogólnomiejskich – 1,2 mln na projekty tzw. „miękkie” oraz 2 308 037 zł na projekty „twarde” – inwestycyjne. Jedynie w dzielnicy „Za Cukrownią” żaden z projektów nie uzyskał wymaganej do realizacji granicy 100 głosów.

(fot. lublin112)

9 komentarzy

 1. Maciuś nie z Klanu.

  Prośba do wiecznych hejterów prezydenta Krzysztofa Żuka: Idźcie na głosowanie obywatelskiego budżetu i nie marudźcie!!! A jeśli ma brakować pieniędzy, to skargi proszę do KPRM…… wszak sam kiedyś powiedział prime minister, że jeśli samorząd będzie nasz to i pieniędzy będzie więcej…….. czy coś jest niejasnego???

  • Maciek, wracaj sprzedawać precelki.

  • co to jest taki budżet dla plebsu ..parę baniek… że niby sami decydują na co się wyda… taka kiełbasa wyborcza…a tym czasem wydaje lekka ręką mi: na park ludowy 44mln + 8 mln na naprawy! , ławeczki z usb (które nigdy nie działały) kilkaset tys, przystanek mpk za 200tys na końcu świata, arena lublin za 250 mln zł …gdzie jest parę wydarzeń na krzyż w roku ….a utrzymanie kiklanaście baniek, rower miejski który działa za stratami, marsze lpg+;) itp itd chybione inwestycje! dług lublina to już ponad 1.6mld zł i nadal rośnie…..na durnoty jest kasa….a na palące i potrzebne inwestycje nie ma ! chore nierządy!

  • I tak w koło Macieju…

 2. Totalna ściema dewelopera

 3. super! w końcu remont ścieżki w wąwozie czuby-lsm !:)

 4. Pic na wodę z tym budżetem. Miał być remont parkingów na Szmaragdowej a zrobiono tylko remont jednego. Więcej już się nie damy nabrać na te pseudo budżety

 5. A pisuarów jak zwykle aż nosi z zawiści i zazdrości
  . Jedzcie wkoncu robić karierę na prowincje na wies. Tam was wiesniaki przyjmą z otwartymi ramionami i wódka nawet. W Lublinie niema miejsca dla PiS.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…