Walka o Górki Czechowskie wciąż trwa. Mobilizacja przed głosowaniem radnych

W czwartek na sesji Rady Miasta Lublin radni zajmą się głosowaniem nad projekt tzw. studium przestrzennego tego terenu, który umożliwia częściową zabudowę dawnego poligonu wojskowego. Został on przedstawiony do publicznej wiadomości pod koniec ub. tygodnia i wywołał wiele emocji. Wszystko dlatego, że po referendum w tej sprawie, w którym 67,7% proc osób głosujących wypowiedziało się przeciwko planom developera, obrońcy górek liczyli, iż miasto przychyli się do zdania mieszkańców.

Tymczasem prezydent Lublina ogłosił, że kompromisem będzie zgoda na zabudowanie około 25 proc. terenu Górek Czechowskich. Oznacza to, że w stosunku do poprzednich planów, obszar ten zmniejszył się o 5 ha. Budynki nie będą mogły powstać w rejonie skrzyżowania ul. Ducha i Willowej. Teren ten ma być przeznaczony pod sport i rekreację. Wzburzyło to spore grono mieszkańców, którzy walczą o zachowanie terenów zielonych oraz sportowo – rekreacyjnych na całej powierzchni górek.

Obrońcy Górek Czechowskich postanowili podjąć kolejną walkę o ochronę tego terenu. Apelują do mieszkańców o wspólne działania w tej sprawie. Jednym z nich ma być obecność na sesji Rady Miasta, na której rozstrzygnąć się może los tego terenu. Kolejne to przyłączenie się do protestów przed ratuszem oraz napisanie wiadomości do radnych z Klubu Prezydenta Żuka, aby nie popierali zniszczenia i fragmentacji najważniejszego obszaru przyrodniczego w mieście, korytarza napowietrzającego i klimatyzatora północnych dzielnic.

-Zabudowa Górek ma być pospiesznie przegłosowana w wakacje, bez czekania na wyniki zamówionej przez Urząd Miasta inwentaryzacji przyrodniczej. Wbrew wynikom referendum, wbrew rekomendacjom Panelu Obywatelskiego, wbrew tysiącom uwag do Studium i wielu opiniom eksperckim. Wbrew 60-letniej tradycji planistycznej przewidującej tam zieleń, park, rezerwat przyrody i tereny rekreacyjne. Najbliższe dni mogą być ostatnią szansą na mobilizację w obronie największej enklawy przyrody w Lublinie. Pokazaliśmy już, że zależy nam na Górkach wygrywając kwietniowe referendum w nierównej walce z gigantyczną kampanią deweloperskiego Goliata – piszą członkowie Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Trwa jednocześnie zbiórka podpisów w petycji o zachowanie w studium całych Górek Czechowskich jako terenu zielonego. Jej autorka Danuta Jaroć przypomina, że zachowanie w stanie naturalnym pierwotnego krajobrazu wąwozów lessowych to jest cześć naszej tożsamości kulturowej. To nas odróżnia od setek innych miast. Pyta jednoczesnie, dlaczego ktoś planuje to bezpowrotnie zniszczyć, wmawiając nam, że tak wygląda „rozwój”? Przepięknie położony Lublin zachwyca zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych. Rzeka Bystrzyca wyznacza pozorną granicę pomiędzy dwoma dominującymi krajobrazami. Na wschodzie jest płaski, na zachodzie mamy ponad 90 wąwozów. Przez lata rozbudowy miasta z naturalnych wąwozów lessowych – naszej miejskiej chluby, pozostało zaledwie kilka. Największym naturalnym kompleksem, bodaj ostatnim, z malowniczymi parowami oraz wąwozami w różnym stopniu erozji, są wciąż Górki Czechowskie. Pozostałe wąwozy i suche doliny zaś „ucywilizowano” poszerzając, wyrównując, karczując, asfaltując, betonując, tworząc parki.

– Panie Prezydencie, myślę, że wielu z Pana wyborców, w tym ja, jest rozczarowanych polityką, jaką prowadzi Pan wobec środowiska naturalnego w naszym mieście. Przed nami tak ważne dla przyszłości naszego kraju wybory parlamentarne. Czy zdaje Pan sobie sprawę, że swoją polityką samorządową może Pan bardzo zaszkodzić swojej formacji przed tymi wyborami? To ogromna odpowiedzialność, także w Pana rękach, za wyniki tych wyborów w naszym mieście. Jakże szkoda byłoby Panie Prezydencie, by utracił Pan szacunek i – nie zawaham się użyć tego słowa – miłość – wielu mieszkańców Lublina, którzy cenią Pana bardzo za dotychczasowy wkład w zmianę wizerunku naszego kochanego miasta. Stawaliśmy za Panem #muremzaŻukiem, bo wierzyliśmy, że to murem za dobrem miasta i jego mieszkańców – dodaje Danuta Jaroć.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaapelowało też do lubelskich radnych o podjęcie mądrej, niezależnej i odpowiedzialnej decyzji. O zwyczajną przyzwoitość.

(fot. lublin112)

Zobacz również

54 komentarze

 1. Może warto przypomnieć ile osób głosowało. Nagle się obudzili.

  • No ile osób głosowało za zabudową?
   Za zabudową górek zagłosowało 32,3% ludzi z 12,91% wszystkich uprawnionych, czyli prezydent miasta reprezentuje interes kilku procent mieszkańców Lublina.

   • No a przeciw zagłosowało 67.7% z 12.91% frekwencji czyli niecałe 9% mieszkańców Lublina. Czyli też kilka procent mieszkańców. I co? Wsadź sobie tę „logikę”. Prawda jest taka że 87.09% czyli większość ludzi ma te Górki Czechowskie gdzieś. Handluj z tym.

    • A mi to już na tyle zwisa, że niech biorą sobie te górki i robią z nimi co chcą, chociaż jestem na 100% przekonany ż enic nie zrobią i będa staly odłogiem przez kolejne dziesiątki lat, a przez ten czas powstanie tam nielegalne wysypisko smieci, to już problem tych wszystkich krzykaczy wtedy. Sami nie mają planu zagospodarowania, część z nich chce park na całości, tylko nie zastanawiają się skąd wziąć na to kase, drudzi wiedzą że kasy nie będzie, a teren zostanie niezagospodarowany. Serio, jeśli ktoś tam nie mieszka to moim zdaniem temat może spokojnie olać, jeśli tam nic nie wybudują to wybudują gdzie indziej, plan zagospodarowania miasta ma ściśle określone ile terenów zielonych powinno się znajdować na jego powierzchni. Zostawią górki to spokojnie sobie wjadą na inny teren i wtedy już nie pomoga protesty i skamlanie.

    • Jeżeli ludzie chcą budowy np. obwodnicy protestują, naciskają a jeżeli jest referendum głosują za.
     Górki są zielone, a zmienić ten stan rzeczy chce kilka procent osób o której pisałem. Boli taki a nie inny wynik, nie?

 2. Takie apele z odwoływaniem się do sumienia nic nie dadzą. Żuk zrobił deweloperowi deal tysiąclecia i w zasadzie już może odejść. Protestujący powinni rozważyć raczej użycie takich metod, jakich używają górnicy.

  • Żadnego deala nie zrobił, równie dobrze mógłby sprzedac pod tą inwestycję tereny biegnące wzdłóż Janowskiej albo bliżej Stasina, czy w drugą strone w kiedunku Dysa. Developerowi tez się to tak bardzo opłaca, oddać 75% terenu za bezcen, a jeszcze zbudować tam całą infrasrtukturę pod park. TBV cos ostatnio szczęścia nie ma, tutaj wkopali się z tym terenem, teraz nawet nie moga go sprzedać, a na dodatek miasto może im go odebrać, chociaż wczesniej od nich go wykupili. Bardzo zła inwestycja, jeśli doszlo by do tego, że miasto będzie chciało odzyskać ten teren to zacznie sie proces, bo raczej żaden przedsiębiorca nie chce byc tak jawnie okradany z pieniędzy. Tutaj winni są ustawodawcy, którzy schrzanili całość juz na samym początku, bo miasto nie będzie pchało kasy z własnej kieszeni na park, to niech zrobi to ktoś inny, ale nie przewidzieli, że zaraz wyjdzie taka afera z zabudową.

   • Ale tam nie zostały sprzedane tereny pod inwestycje, tylko pod zieleń. Po sprzedaży próbuje się z tego zrobić tereny pod inwestycje właśnie, co oznacza, że w kieszeni dewelopera pozostaną grube hajsy. Gdyby miasto sprzedało ten teren jako inwestycyjny, to nie dość, że była by kasa na park, to jeszcze w kasie miejskiej sporo by zostało. Bardzo zła decyzja, bo raczej żadne miasto (rozsądni mieszkańcy) nie chce być tak jawnie okradane z pieniędzy. Więc jednak deal zrobił….

 3. I prawidłowo. Uporządkować to śmietnisko

 4. a niech zaczną wreszcie tam budować

 5. ??? jakiego prezydenta wybraliście tak się wyśpicie

 6. Dawno już mówiłem że w tym tempie to nawet większy trawnik nie ocaleje, to jełopy i tak pobiegli głosować na obecnego prezydenta. No to o co chodzi ? Jeżeli potraficie udowodnić ten deal to są instytucje typu CBA a jeżeli nie to nie sądzę by protesty coś pomogły.

  • A ty potrafisz udowodnić? Bo ja tu widzę, że miasto tanim kosztem prywatnej spółki chciało wybudować park, żeby nie pchać własnych pieniedzy których nie ma. Ale chyba aż tak naiwny nie jesteś, że myślisz, że prywaciaż zrobi wszystko za darmo a potem odda to miastu, żeby politycy mogli sie chełpić co to oni nie zrobili.

   • Szkoda, że nie widzisz, ile pieniędzy – kosztem pieniędzy miasta – zostaje w kieszeni dewelopera, który kupuje tereny zielone, które zaraz po zakupie ktoś próbuje zamienić w inwestycyjne. Jeśli już ktoś się uparł, żeby ten teren zabudować, należało zmianę uchwalić wcześniej i dewelopera podliczyć jak należy.

 7. a co z mogiłami wieść niesie że w czasie 2 wojny rozstrzeliwano tam ludzi

 8. No niech buduja tylko najpierw trzeba sie zastanawiam komu Bo miasta sie wyludnia .Juz obecnie jest taka ilosc pustych budynkow I mieszkan ze nikt tego nie policzyl dokladnie.a rzecz druga chyba najwazniejsza jak zabudujecie Gorki to potem nie miejcie do kogos zalu ze Macie smog albo ze was zalewa nawet gdy pada nie zbyt duzy deszczy.chcecie bezpowrotnie zniszczyc przyrode to ja niszczcie lecz potem nie miejcie zali a ze prezydencik dostal pod stolem soczysta koperte wzamian za przychylnosc to juz inna sprawa

 9. Przy Ducha niech budują! Jestem za.

  • Gdy zabudują powyżej Ducha, zabetonują wszystko, to góreczka spłynie ku Solidarności. Po oberwaniu chmury, wystąpi lawina błotna. Powodzenia. Niech geodeci powiedzą jakie tam jest podłoże, ile metrów gliny, sześć czy więcej?

 10. W końcu ktoś zrobi porządek z tym śmietniskiem

 11. Najbardziej protestują mieszkańcy Sławina i Botanika, czyli napływowa ludność z okolicznych wiosek co nagle udają rodowitych Lublinian, zatroskanych o losy miasta ?

  • a co to ma do rzeczy dla natury , kto jest bardziej lubelski, jeszcze dopisz o tablicach LLB, SW o wielki Lu, z centrum metropolii.

  • o Czechowie zapomniałeś, największa dzielnica i potęga Lublina, Czechów najbardziej dostanie prze tą zabudowę bo ten tłum z Poligonu przecież nie będzie jeździł na zakupy na Sławin, nie będzie tam szukał szkół i barów bo tam nic nie ma, tylko na Czechów pojedzie.

   • mieszkaniec czechowa

    yogi40 naturą nazywasz ten śmietnik który tam jest? dla mnie właściciel terenu powinien postawić tabliczki z napisem teren prywatny wstęp za opłatą powiedzmy 100zł i wynająć firmę która by tego pilnowała, ciekawe czy wtedy jak by jeden z drugim zapłacili za chodzenie po nie swoim terenie nie woleli by zabudować 20-30% terenu i mieć zagospodarowaną zieleń.

  • Lubelski Koziołek

   Rodowita banda meneli.

 12. Żuk buduje kolejne galerie, jedyni młodzi co chcą pracowac po studiach w LBN to informatycy reszta zaraboa na Zachodzie w Wawie, Wrocku czy Poznaniu.
  Dlaczego?
  Bo tu nie ma normalnej pracy, a mgr inż., mgr nie przystoi pracowac na 3 zmiany albo 2 zmiany takze w weekendy za smieszne 1600-2300 netto to jest praca dla tych co nie chcieli studiować.

  • Jak nie ma pracy? Przecież widzisz powyżej, że jest praca. Nie wiem ile płacą za pisanie komentarzy dla deweloperów, ale jak widać chętni są.

  • Informatycy chcą w Lublinie pracować? z drzewa spadłeś? chyba tylko tacy co drukarki instalują w urzędzie. W każdej , dosłownie w każdej pracy zarobisz lepiej na zachodzie PL, nawet na kasie.

  • Mgr Inż. z 10-letnim doświadczenim zarabia w Lublinie 6500-7500 brutto.

 13. Żuk już nie patrzy na mieszkańców – decyzja już dawno zapadła a i to że mieszkańcy nie będą głosować na niego już ma wkalkulowane przy podjętej decyzji dla TBV – niestety widać że piniądz rządzi i rządzić będzie – żuk jak dobry manager dogadał się z TBV i zmieni ewentualnie odda do głosowania żeby sam nie podejmował tej decyzji – tak samo zrobił przy marszu równości !

  • A tam mieszkańcy. Z tego co czytałem, to potrzebna kasa na reklamę przed wyborami parlamentarnymi. Jeszcze chwila i pojawi się na listach wyborczych, już o tym w Gdańsku debatowali. Wszyscy przeciwni PIS, którzy zostali wybrani na jakiś fotel samorządowy, mają promować listy wyborcze. Nie to żeby chcieli- niejako muszą. Zagłosujesz np; na Żuka, a posłem zostanie jakiś a`la Cimoszewicz (nawet jeśli zdobędzie najwięcej głosów, morze zrzec się z uwagi na zajmowane stanowisko). Takie przewiduję, chocki klocki.

 14. nie wiem dlaczego przypominała mi się historia o Judaszu, co sprzedał dobre życie człowieka za parę monet.

 15. Nigdy nie głosowałam na Zuka. … Chopina zaczął wystawać ponad swoj urząd. On jest u nas na służbie.
  Lublin nie jest jego prywatnym folwarkiem?

 16. A wystarczy przestać kupować te mieszkania.Zbojkotować ten biznes i po temacie.Chce budować ala Czarnobyl to niech sobie wybuduje(jego teren).Łysy i tak już wali na całego,bo ostatnia kadencja,a co z Unii wydoił to jego.Miasto zadłużenia a nie inspiracji.I raptem „Motor” będzie ratował?A może też sam w gałę?Czy Polacy już tak zdurnieli,że nic nie widzą?

  • Ja to widzę że ta głupota to ciebie głównie opętała. Jak niby chcesz zbojkotować kupowanie mieszkań, skoro ludzie chcą mieć gdzie mieszkać, nawet jeśli musza brac na to kredyt na 20 lat. Jeśli taki mądry jestes to sam idź mieszkać do szałasu albo pod most. Czepiasz sie Czarnobyla, ktorego nawet pewnie historii nie znasz, więc jak w ogóle można stosować takie porównanie do Lublina? Zapewne jesteś też przeciwny budowie elektrowni atomowych, bo boisz się, że Cię napromieniują, a nawet sobie sprawy nie zdajesz, że dookoła polski w praktycznie każdym kraju takie elektrownie stoją i działają, więc jesteś tym żekomym promieniowaniem otoczony z każdej strony.

   • Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile jest wolnych mieszkań w Lublinie.O Czarnobylu akurat oglądałem wiele reportaży i piłem za dziecka to świństwo.A za atomówką jestem za od dawna,tak więc chybiłeś.pozdrawiam.

 17. Młoda Lublinianka

  Wstyd mi za ludzi żyjących w moim mieście. Chronicie coś, co Waszym zdaniem jest terenem w Lublinie atrakcyjnym i zachwyca zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych. Kogo zachwyca ten syf? Chyba tylko nastolatków, którzy chodzą tam latem pić alkohol i zażywać inne używki oraz ograniczonych „lubelakow- cebulków” wychodzących z założenia, iż jak ktoś inny może zarobić pieniążki. Jest to jedyny sensowny i możliwy realnie projekt zagospodarowania tego terenu, który przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom, ale także budżetowi miasta. A Panu Prezydentowi, mimo iż nie popieram jego opcji politycznej gratuluję odważnej decyzji i wspieram ja całym sercem.

  • jaki syf? pieprzysz ty i tobie podobni takie farmazony że głowa boli. Zwyczajny niezagospodarowany – niezasyfiony przez człowieka teren, który gospodaruje sama natura. Nikomu tu nie chodzi o żadną korzyść dla miasta tylko o zyski dla dewelopera, dla niego wybudowanie na 10% tego terenu bloków to już są zyski. Ty albo jesteś za głupia albo piszesz komentarze na zamówienie. Głodu mieszkaniowego w tym mieście już nie ma – mieszkańców coraz mniej a bloków coraz więcej.

   • Dziwne, bo budowane mieszkania schodzą na pniu. Taki teren zagospodarowany przez naturę i prezentujący się jak połączenie toru crossowego, łąki z elementami szkła, gruzów i złomu oraz lasków zamieszkanych regularnie przez żłopiących alko i setki tysięcy kleszczy nie powinien znajdować się w mieście. A ponieważ i tak nie ma pieniędzy żeby miasto stworzyło tam park, lepiej niech to zrobi ktoś inny. Z uwzględnieniem konieczności utrzymania kominów powietrznych. Da się to zrobić, zapewniam. Bo nie mówimy o chomiku europejskim, który jest wszędzie wokół miasta i o jakimś motylku, który przeniesie się 5 km dalej.
    Nie przesadzałbym z tym, że Żuk robi inwestycję wbrew woli mieszkańców. Po prostu kto jest przeciw ten poszedł zagłosować. A większość reszty nie. No chyba, że komuś, jak Tobie przeszkadzają czyjeś zyski. To już inna sprawa. Na zawiść są inne lekarstwa.

  • A mnie za to wstyd za młodych ludzi, którzy tak łatwo dają się nabierać na puste slogany i nie widzą np. że deweloper kupił tereny zielone, które po zakupie próbuje się zmienić w tereny inwestycyjne. Gdyby deweloper miał ten sam teren kupić jako inwestycyjny, to zapłaciłby kilkukrotnie więcej. A tak – miasto robi deweloperowi prezent kosztem kasy miejskiej.

   • Pisz prawdę kupił z możliwością zabudowy na 30 ha. Zabudowa to rekreacja, usługi sklepy, referendum jak i dalsze starania dewelopera polegają na zmianie zabudowy na bloki mieszkalne w zamian za park na pozostałym terenie. Łaski nikt nie robi na 30% ma prawo budować. Boli, że deweloper chce zarobić bo powinien charytatywny wszystko zabudować posprzątać i oddać wam mieszkańcy, żebyście korzystali za darmochę do woli. Wstyd, że pochodzę z tego miasta.

    • Ale miasto musiało opchnąć taki teren ?Są tacy co płaczą,że „korytarz napowietrzający miasto” to może trzeba było zatrudnić ekspertów i postawić wiatrakową farmę.Nie wiem i nie moja branża,ale myśleć trzeba.Zastanawia mnie tylko ten beton w Lublinie.Taki budowniczy to chyba cienki jest ,wszedzie kawałek ziemi kosztuje to jeden z drugim idą w górę,czym wyższy tym więcej mieszkań.Lublin drapaczem chmur,hahaha.

 18. A gdzie jest Greenpeace i te wszystkie organizacje (rzekomo) ekologiczne? Dlaczego nie protestują i mieszkańcy zostali z tym sami???
  Kto głosował na Żuka, ten głosował. Szkoda, że oberwą też ci, którzy na niego nie głosowali.

 19. Zaorac te górki i spalić. Zalać betonem.

  • Lepszy pomysł mam, sprzedac rolnikom pod uprawę, ot to wtedy okoliczni mieszkańcy będą psioczyć na błoto na chodnikach i kurz w powietrzu.

 20. Kraków już nie będzie najbardziej zatrutym miastem przez smog będzie to Lublin

 21. lepiej stanem niektórych dróg w mieście bu się zajęli a nie tylko te górki czechowskie.

  • Dokładnie, mogli by się w końcu zabrać za Warszawską, tam to juz niedługo będzie się jechało jak po kocich łbach. Tyle lat już jest obwodnica, a remontu Warszawskiej zrobić nie mogą, chyba już zapomnieli calkowicie o tej ulicy, a czasami jednak trzeba udać się w te rejony.

 22. Trzeba wreszcie uporządkować ten teren. Byliście tam ostatnio? Ja byłym tydzień temu, wszystko zarośnięte, nie da się wejść. A jeszcze 5 lat temu chodziłem tam na spacery z dziećmi….

  • Znaczy ogrodzić,bo teren prywatny a Ty się pchasz na siłę w zarośla,które nie są Twoją własnością.Ja tak to rozumiem a Ty?A od takich zarośli jest SM i wlepia mandaty właścicielowi(było w moim przypadku kilka lat temu,ale było sprzedane i nieuregulowany status właściciela).Cóż czasy sie zmieniają,a deweloper może wszystko za przyzwoleniem „guru” miasta,ale Ty też robisz naruszenie czyjejś prywatności.Po prostu włazisz na teren prywatny.Kumasz?Nie chcesz tego syfu w pobliżu to zgłoś SM (i tak pewnie nic nie zrobi).pozdrawiam.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka