Ostatni dzwonek na 800 plus. Rodzice mają czas tylko do 30 czerwca
14:59 24-06-2026 | Autor: redakcja
Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia 800 plus, powinni jak najszybciej przesłać wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czasu zostało niewiele, ponieważ termin upływa 30 czerwca.
Złożenie dokumentów do końca miesiąca pozwala otrzymać wyrównanie za czerwiec. Osoby, które zrobią to dopiero w lipcu lub później, muszą liczyć się z tym, że pieniądze będą przysługiwały wyłącznie od miesiąca złożenia wniosku.
Miliony dzieci objętych wnioskami
Większość rodziców dopełniła już formalności. Do tej pory opiekunowie wystąpili o świadczenie 800 plus na niemal 6,2 mln dzieci w całym kraju. W województwie lubelskim wnioski złożono na ponad 309 tys. dzieci.
Część rodziców nadal jednak zwleka lub zapomniała o obowiązku przesłania zgłoszenia. Dla nich najbliższe dni są kluczowe, jeśli nie chcą stracić prawa do wyrównania za czerwiec.
ZUS ma czas na realizację wniosków złożonych w czerwcu do sierpnia. W praktyce wiele spraw rozpatrywanych jest szybciej, choć dłużej mogą potrwać postępowania dotyczące zgłoszeń z błędami lub wymagających dodatkowych dokumentów.
Wniosek tylko przez internet
O świadczenie 800 plus można wystąpić wyłącznie elektronicznie. Rodzice mają do wyboru cztery kanały: portal eZUS, aplikację mobilną mZUS, rządowy portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną.
Osoby, które nie są pewne, czy złożyły wniosek na obecny okres świadczeniowy, mogą to sprawdzić po zalogowaniu do portalu eZUS. W systemie dostępne są również informacje o statusie zgłoszenia oraz wypłatach, jeśli świadczenie zostało już przyznane.
Kto może otrzymać 800 plus?
Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Dochody rodziców lub opiekunów nie mają znaczenia.
Dodatkowe warunki dotyczą obywateli państw spoza Unii Europejskiej, EFTA oraz obywateli Wielkiej Brytanii, których nie obejmuje umowa wystąpienia z Unii Europejskiej. W ich przypadku świadczenie przysługuje wtedy, gdy rodzic i dziecko mieszkają w Polsce, opiekun dziecka jest aktywny zawodowo, a dziecko uczęszcza do polskiej szkoły lub „zerówki”. Ten ostatni warunek nie dotyczy najmłodszych dzieci, które nie mają jeszcze obowiązku nauki.
ZUS weryfikuje spełnianie tych warunków co miesiąc, korzystając z danych dostępnych w systemach informatycznych.
Powinni to zabrać i skończyć z pijanstwem i nierubstwem, ja się wychowałem na smalcu z pomidorem i zyje teraz baciary maja roszczenia widać w sklepach
To była od samego początku kiełbasa wyborcza PiS-u zafundowana rękami wszystkich podatników. Od połowy poprzedniej dekady liczba urodzeń mimo 500+, a nawet 800+ nurkuje. Ale żaden rząd nie odważy się teraz tego zabrać.
dostaniecie 800 a oddacie 1000 jak nie o wiele więcej bierzta dalej
Patologia zadowolona.