690 680 960

W sobotę akcja „Godzina dla Ziemi”. W wielu domach i instytucjach wygaszone zostaną światła

Już po raz piętnasty w naszym kraju, a szesnasty na świecie, organizowana jest akcja Godzina Dla Ziemi. Polega ona na wyłączeniu oświetlenia na 60 minut.

W sobotę 26 marca odbędzie się organizowana przez polski oddział WWF akcja „Godzina dla Ziemi”. Tak jak przy poprzednich edycjach, organizatorzy zachęcają do wyłączenia o godzinie 20:30 świateł w swoich domach na 60 minut w symbolicznym geście troski o planetę. Z roku na rok inicjatywa staje się coraz bardziej popularna i włącza się w nią coraz więcej firm i instytucji, a także osób prywatnych.

W tym roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W Polsce będzie to ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Jeżeli chodzi o Lublin, to wyłączone zostaną iluminacje m.in. Placu Litewskiego, Bramy Trynitarskiej, Archikatedry Lubelskiej, Bramy Krakowskiej, Muzeum Narodowego i Centrum Spotkania Kultur oraz wybranych budynków lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Godzina dla Ziemi WWF to coś więcej niż zgaszenie światła na 60 minut. Nie chodzi w niej o oszczędzanie energii; to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, o różnorodność biologiczną lądów, a także mórz i oceanów. Godzina dla Ziemi odbywa się po to, żeby pokazać, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi -wyjaśniają przedstawiciele WWF Polska.

Organizacja podkreśla, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Jednak nie o to w tej akcji chodzi. Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed ludźmi wyzwań i zmotywować społeczeństwo do podjęcia koniecznych działań.

Aby można było cokolwiek zmienić, każdy musi przyjrzeć się swoim nawykom, natomiast rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym. Dopiero to jest w stanie pomóc w ograniczeniu degradacji środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych, które są przyczyną zmian klimatu.

(fot. pixabay)

27 komentarzy

  1. Dziadek z piaskownicy

    Tak se pomyślałam (co każdemu sie może zdarzyć), że tę akcję powinni też poprzeć pędzący „chyłkiem”, bimber i choć przez godzinę go nie pędzić, a także „smakosze” tego trunku, godzinę nie powinni pić (albo chociaż nie zagryzać..

  2. eko-oszołomy

  3. Greta, interweniuj! Jedź do Czarnobyla, albo i samemu putlerowi powiedz w twarz, jaki jest niedobry!

  4. Ja akurat planuję włączyć się w inicjatywę i wyłączam wszystkie urządzenia 27 marca 2022 między godziną 2:00 a 3:00 w nocy.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dni Janowa Lubelskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk
Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach