Niedziela, 22 czerwca 202522/06/2025
690 680 960
690 680 960

W sobotę akcja „Godzina dla Ziemi”. W wielu domach i instytucjach wygaszone zostaną światła

Już po raz piętnasty w naszym kraju, a szesnasty na świecie, organizowana jest akcja Godzina Dla Ziemi. Polega ona na wyłączeniu oświetlenia na 60 minut.

W sobotę 26 marca odbędzie się organizowana przez polski oddział WWF akcja „Godzina dla Ziemi”. Tak jak przy poprzednich edycjach, organizatorzy zachęcają do wyłączenia o godzinie 20:30 świateł w swoich domach na 60 minut w symbolicznym geście troski o planetę. Z roku na rok inicjatywa staje się coraz bardziej popularna i włącza się w nią coraz więcej firm i instytucji, a także osób prywatnych.

W tym roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W Polsce będzie to ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Jeżeli chodzi o Lublin, to wyłączone zostaną iluminacje m.in. Placu Litewskiego, Bramy Trynitarskiej, Archikatedry Lubelskiej, Bramy Krakowskiej, Muzeum Narodowego i Centrum Spotkania Kultur oraz wybranych budynków lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Godzina dla Ziemi WWF to coś więcej niż zgaszenie światła na 60 minut. Nie chodzi w niej o oszczędzanie energii; to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, o różnorodność biologiczną lądów, a także mórz i oceanów. Godzina dla Ziemi odbywa się po to, żeby pokazać, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi -wyjaśniają przedstawiciele WWF Polska.

Organizacja podkreśla, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Jednak nie o to w tej akcji chodzi. Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed ludźmi wyzwań i zmotywować społeczeństwo do podjęcia koniecznych działań.

Aby można było cokolwiek zmienić, każdy musi przyjrzeć się swoim nawykom, natomiast rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym. Dopiero to jest w stanie pomóc w ograniczeniu degradacji środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych, które są przyczyną zmian klimatu.

(fot. pixabay)

27 komentarzy

  1. widziałem ptaka cień
    Ocena: 0

    u mnie wręcz przeciwnie, wesprę nasze kopalnie węgla, wesprę grupę PGE. nieee, nie widzę powodu zaciemniać.

  2. widziałem ptaka cień
    Ocena: 0

    ale teraz już ciiii… dziadzio dostał ulubione landrynki i śni o podboju kraju sin.

  3. bardzo symboliczny gest troski o planetę. wyłączenie świateł na godzinę, by przez resztę roku nie segregować śmieci, zostawiać wszystkie sprzęty w trybie czuwania, nie wliczając nawet kolejnych elektrowni węglowych w Chinach, czy podróży prywatnymi odrzutowcami na szczyty klimatyczne…

  4. Ocena: 0

    Ja zgaszę dopiero w niedzielę między 2 a 3 w nocy

  5. Ocena: 0

    Nie wiem to zapytam: czy to ma sens? I czy będzie Greta?

  6. Ocena: 0

    Zgaszę światło, bo wychodzę na 10 minut. Tzn. jadę 3,0L suwem po fajki, 200 metrów dalej do Ropuchy.

  7. Ocena: 0

    W tfu kościołach kiedy ?

  8. Ocena: 0

    Nic to nie da . Elektrownia będzie musiała zmagazynować wyprodukowaną energię produkcja jej się nie zmniejszy. Trzeba mieć podstawową wiedzę jak to działa elektroenia to nie światło w kiblu które można zgasić jednym przyciskiem .

    • Ocena: 0

      Prawie nic to nie da, bo tylko kilka wagonów węgla mniej trzeba będzie wsypać do kotła. W skali kraju. Znacznie lepsze byłoby uspokojenie ruchu na autostradach ze 140 do 120 km/h. To ponad 20% mniejsze spalanie paliwa.

  9. Oby auta na autostradzie świateł nie gaśili podczas jazdy

  10. Ocena: 0

    Akcja absurdu.

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia