Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

W najbliższych miesiącach spodziewane są opady wyższe od normy

O obecnej sytuacji hydrologicznej, związanej z potencjalnym ryzykiem wystąpienia powodzi, rozmawiano w Ministerstwie Infrastruktury podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

W najbliższych miesiącach są spodziewane opady wyższe od normy – wynika to z prognoz przygotowywanych przez IMGW–PIB dla PGW WP. Stan wody w rzekach nizinnych nie będzie ulegał szybkiej normalizacji. Wały przeciwpowodziowe poddawane są długotrwałemu obciążeniu, co generuje coraz więcej zgłoszeń związanych z ich nieszczelnością i awarii urządzeń wodnych. Sytuacji nie poprawia również aktywność niektórych zwierząt, które uszkadzają wały przeciwpowodziowe.

W trakcie spotkania sformułowano dwie rekomendacje. Pierwsza dotyczy wzmożonego monitoringu sytuacji hydrometeorologicznej ogólnej i na obiektach hydrotechnicznych (m.in. wałach przeciwpowodziowych), a druga intensyfikacji współpracy ze służbami zarządzania kryzysowego.

W najbliższych miesiącach spodziewane są opady wyższe od normy

Fot. MI

Zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest obecnie ponad 1600 pracowników Wód Polskich w całym kraju, a wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe administrowane przez PGW WP pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami. Większość zbiorników przeciwpowodziowych posiada rezerwy powodziowe większe od wymaganych.

PRZECZYTAJ

Ostrzeżenie Hydrologiczne: Wezbranie na obszarze zlewni Huczwy i Krzny oraz odcinka Bugu po Krzyczew

(Źródło: MI)

6 komentarzy

  1. Po piewsze IMiGW to ta instytucja co musi zmieniać wróżbę co trzy godziny żeby zgadzało się ze stanem faktycznym wie, jaki będzie stan pogody za kilka kilkanaście tygodni?
    Po drugie z rządów tego łobuza Buzka (ale wcześniej też) doprowadzono do upadku państwowych przedsiębiorstw melioracyjnych, skazując się na dyktat firm prywatnych o których można powiedzieć wszystko ale nie to,że pracę przy remontach, konserwacjach oraz budowaniu nowych obiektów wykonywały dobrze i rzetalnie. Znany mi jest fakt, że firma prywatna podwyższająca wał na rzece jako podwykonawcę wziełą państwową. No ale komisję sprawdzającą zagęszczenie gruntu przyprowadzono tam,gdzie to robiła państwowa, i to wolną sobotę żeby nikt nie widział gdzie kto co robi. Dziwicie się, że wały przeciekają?
    Po trzecie, ze 20 lat temu można było spotkać ludzi którzy codziennie chodzili i sprawdzali stan wałów, likwidowali tunele gryzoni, zgłaszali większe usterki. A teraz? Wątpię żeby tak było.
    Po czwarte, najgorszymi wrogami budowli hydrotechnicznych są tzw. ekświry dzięki którym niektóre odcinki wałów są w bardzo kiepskim stanie na skutek wypuszczania i nielikwidacji bobrów, szczurów piżmowych i innych szkodników. W obecnej sytuacji widzę tylko jedno rozwiązanie-trzeba tym zielonych cymbałów ewidencjonować żeby w razie przerwania wałów integrować ich z naturą, zatykając ich cielskami przecieki.

  2. Dokładnie ekoświry … bo muszka, myszka, szczurek żabka, srabka, suseł itp. Zebrać ich razem i wsadzić ich 4 litery w dziurę wału.

  3. Ta komisja to ,, eksperci ” czy tylko urzędnicy?
    Urzędnicy często robią walne zebrania tylko po to, by wziąć dietę, delegację, przespać się w hotelu z obcą żoną, czy facetem…
    Z tego nic dobrego nigdy nie było…
    Ha, ha… Za chwilę będą wysyłać alerty, że deszcz będzie teraz mokry i można zmoknąć 😄
    Życie pokazywało, że zawsze byli zaskakiwani przebiegiem zdarzeń….

  4. Musi łofcy busz wywróżyli

  5. Spodziewajmy się POwtórki z 2010 r i Tuska w gumowcach na wałach i „Co ja mogę” lub
    „Woda ma to do siebie, że przypływa i odpływa”

  6. A skąd oni wiedzą, że będzie więcej opadów w najbliższych miesiącach, skoro nawet nie wiedzą, czy za tydzień będzie jeszcze zima, czy już wiosna, czy będzie słonecznie, czy deszczowo… Litości…

Dodaj komentarz

Z kraju