Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie powstaje ekologiczny mural (zdjęcia)

Już niebawem będzie można zobaczyć końcowy efekt prac nad ekologicznym muralem, powstającym na hali przy ul. Metalurgicznej 9b w Lublinie. Inicjatorem projektu jest firma Ekopak, wchodząca w skład Grupy Kom-Eko. Mural zajmie powierzchnię 1 200 m² i będzie prawdopodobnie największą taką realizacją graficzną w województwie lubelskim.

Mural powstaje na ścianie niedawno oddanego do użytku Centrum Recyklingu Ekopak w Lublinie, najnowocześniejszej w południowo-wschodniej Polsce, w pełni zautomatyzowanej instalacji sortowania odpadów i odzysku surowców wtórnych.

– Chcieliśmy w przystępnej, komiksowej formie, pokazać rolę segregacji i przetwarzania odpadów w realizacji idei zrównoważonego rozwoju przez spółki Grupy Kom-Eko na Lubelszczyźnie. Mural przedstawia Ekobohatera, który odważnie wykonuje krok w przyszłość, dzięki codziennemu wysiłkowi segregacji odpadów. Poza walorem estetycznym, który doda trochę koloru w przemysłowej części miasta, dzieło ma pełnić również rolę edukacyjną. Liczymy na to, że mural wywoła pozytywny oddźwięk i wpłynie na promowanie działań ekologicznych w regionie – mówi Marcin Benbenek, prezes Kom-Eko S.A.

Po lewej stronie powstającego muralu można zobaczyć jak uwolnione z kontenerów odpady, wraz z Ekobohaterem, zaczynają wędrówkę. Kolorowe wstęgi strumieni odpadów oplatają sylwetkę lubelskiego Starego Miasta. Przypomina to o tym, jakim dużym logistycznym wyzwaniem jest codzienny odbiór segregowanych odpadów przez liczne śmieciarki Kom-Eko i Ekoland. Samochody unoszą się na kolorowych wstęgach, w chmurach. Następnie odpady trafiają do Centrum Recyklingu spółki Ekopak, przedstawionego jako zielony budynek, nad którym są kółka symbolizujące odzyskane surowce. Pomarańczowa wstęga wskazuje drogę reszty nieprzetworzonych odpadów do Ekoenergii, zakładu odzysku energii, wchodzącego również w skład Grupy Kom-Eko. Jego misją jest wytworzenie ciepła i prądu dla mieszkańców.

– Mówiąc obrazowo, mural ilustruje co dzieje się ze śmieciami, pokazuje wędrówkę odpadów od odzysku i recyklingu po produkcję energii. Wszystko robione jest po to, żeby jak najwięcej odpadów zostało zagospodarowane i jak najmniej trafiało na wysypisko – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak Sp. z o.o.

Warto także zwrócić uwagę, że atrybutem Ekobohatera jest smartfon z bezpłatną aplikacją ekoAPP, stworzoną przez Grupę Kom-Eko, by ułatwić domową gospodarkę odpadami.

Ale ekologiczna jest nie tylko tematyka samego muralu. Do jego powstania użyto specjalnego lakieru pochłaniającego zanieczyszczenia. To innowacyjna samoczyszcząca powłoka fotokatalityczna, która w naturalny sposób chroni budynki i środowisko. Technologia pozwala utrzymać budynek nie tylko w czystości i zmniejszyć znacząco koszty utrzymania i konserwacji, ale również jest elementem odpowiedzialnego, ekologicznego myślenia o nieruchomościach – mniej chemii, więcej zdrowego powietrza. Jednocześnie zapewnia bardzo istotną funkcję oczyszczania powietrza ze smogu i spalin. Tylko 100 m2 powierzchni muralu na hali Ekopaku pokrytych lakierem fotokatalitycznym oczyszcza tyle powietrza co 30 dużych drzew liściastych!

Autorem projektu muralu jest lubelska agencja reklamowa Ansza, zaś wykonawcą AeroMat.

W Lublinie powstaje ekologiczny mural (zdjęcia)

W Lublinie powstaje ekologiczny mural (zdjęcia)

W Lublinie powstaje ekologiczny mural (zdjęcia)

W Lublinie powstaje ekologiczny mural (zdjęcia)

W Lublinie powstaje ekologiczny mural (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

11 komentarzy

  1. taaa „ekologiczny” szczególnie jak wymaluje się go farbami które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska , będą użyte podnośniki, które są na napędzane olejem napędowym:) no ekologia pełną gębOOo ! ;P

  2. Tak właśnie wygląda ekologia. Jedna wielka komercha napędzająca fabryki na całym świecie. Byleby jak najwięcej ludzi łyknęło chwytliwe hasła i można produkować syfiaste psujące się buble dalej. Co z tego że dzisiaj lodówka bierze mniej prądu jak fabryka musi wziąć więcej bo klepią ją tak by do końca gwarancji dotrwała. I transport co chwile bo ją trzeba wieźć i farby bo malowana i pianka bo ocieplana i później utylizacja i huta i wkoło Wojtek…. Ekologia Panie

    • Cóż… ludzie coraz mniej wiedzą i coraz głupsi… W sklepach but i ubrania z „skóry ekologicznej” :)) Ciemnota dała sobie wmówić że produkt chemiczny z ropy naftowej jest ekologiczny a nieekologiczna jest skóra zwierzęca :)) To co się teraz dzieje z pandemią, wojną, energią to wynik tej zbiorowej ciemnoty- mogą z nami robić co chcą..

  3. Ekologia dla frajerów precz z unią europejską i tym całym eurokołchozem.

  4. Dojenie ludzi w pięknym stylu.

  5. Kiedyś w szaletach i kiblach były ekologiczne murale na ścianach przy sedesach. Kreska była brązowa z różnym odcieniem.

Z kraju