Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie odnaleziono szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku (zdjęcia)

W dniach 12-15 kwietnia na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie odnaleziono szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku. Prace prowadzone były przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W wyniku przeprowadzonych prac na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie podjęto szczątki należące do dziewięciu osób, które spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami.

Jak informuje lubelski IPN, charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku. W pierwszej z jam grobowych natrafiono na przemieszane szczątki trzech osób. Zostały one uprzednio wkopane w głąb mogiły, podczas przygotowywania miejsca pod wtórny pochówek z lat dziewięćdziesiątych.

W kolejnej jamie grobowej odnaleziono szczątki należące do pięciu mężczyzn. Zostały one wrzucone niedbale do dołu na tzw. zakładkę, przy czym jedna z ofiar spoczywała w pozycji półleżącej. W ostatniej jamie grobowej ujawniono szczątki więźnia złożone twarzą do dołu, w pozostałościach drewnianej skrzyni pozbawionej wieka.

W takcie oględzin ujawniono u wszystkich ofiar ślady po postrzałach w obrębie twarzoczaszki, których kanały wlotowe zlokalizowane były zarówno z przodu jak i z tyłu głowy. W większości przypadków, oprócz obrażeń postrzałowych głowy, stwierdzono współwystępowanie z nimi postrzałów innych części ciała (klatka piersiowa, kończyny górne).

Z analizy obrażeń wynika, że większość więźniów zginęła od kul plutonów egzekucyjnych. Co najmniej jedna ofiara została stracona tzw. metodą katyńską, tj. strzałami oddanymi z bliskiej odległości w tył głowy. Wstępny, typowany wiek odnalezionych osób oscyluje w granicach 20-30 lat.

Przy szczątkach ujawniono artefakty: plastikowe i metalowe guziki, fragmenty odzieży i obuwia. Szczególnie cennym znaleziskiem okazał się notes odnaleziony przy jednej z ofiar.

Podjęte szczątki kostne zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.

W Lublinie odnaleziono szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku (zdjęcia)

W Lublinie odnaleziono szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku (zdjęcia)

W Lublinie odnaleziono szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku (zdjęcia)

W Lublinie odnaleziono szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku (zdjęcia)

(fot. IPN)

12 komentarzy

  1. .......................,

    Ciekawe skąd IPN miał informacje w którym grobie spoczywają te szczątki? Pytam z czystej ciekawości, gdyż mam kilka osób pochowanych na Unickiej.

    • q chwale łojczyzny

      to był efekt wielu miesięcy ciężkich prac wykopaliskowych i mozolnego śledztwa…
      dlatego słuszne jest żeby „zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN” miał tak sowite pensje… i jako podatnik uważam za słuszne żeby takie działania niezbędne dla upadajacej gospodarki były prowadzone…
      Ponadto kto by się spodziewał że zwłoki znaleziono na cmentarzu… normalnie archiwum X…

  2. Zbezczeszczenie zwłok, chyba jest na to paragraf

  3. Qwy komusze to zrobiły.

    • Towarzysze pokroju co niektórych „członków” pisu, którzy dzisiaj piastują wysokie stanowiska i innych głęboko zakamuflowanych komuchów który dzisiaj chcą uchodzić za wzór cnót i walki z sowieckim okupantem.

    • Powiedz to tym wszystkim co do dzisiaj tak wzdychają i wypowiadają słowa „za komuny to było”. To głównie oni wybierają dzisiaj tak zacnych włodarzy narodu.

    • „Zbawcy” co przyszli po tych Q cały naród bez jednego wystrzału wybili.

    • ziomki pitrowicza
      działali metodami macierewicza

  4. Warto dodać:
    „W więzieniu tym (tzn. na Zamku w Lublinie) osadzano represjonowano, skazywano na śmierć i rozstrzeliwano przeciwników ówczesnej komunistycznej władzy. W ciągu 10 lat trafiło tu ponad 30 tys. osób. Według dotychczasowych ustaleń historyków spośród ponad 500 wydanych w Lublinie wyroków śmierci, ponad 200 zostało wykonane. Wielu osadzonych na Zamku zmarło na skutek tortur, chorób, przeludnienia, braku właściwej opieki medycznej, braku pożywienia. Zmarłych grzebano na cmentarzu przy ul. Unickiej, głównie w nieoznakowanych mogiłach, które obecnie znajdują się często pod współczesnymi grobami. „

Z kraju