Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uwierzyła fałszywemu funkcjonariuszowi CBA. 70-latka straciła ponad 100 tys. złotych

Mieszkanka powiatu łęczyńskiego padła ofiarą oszustwa metodą na „funkcjonariusza CBA”. 70-latka straciła ponad 100 tys. złotych. Oszustów poszukują obecnie policjanci.

We wtorek do łęczyńskich policjantów zgłosiła się 70-latka z powiatu łęczyńskiego z informacją, że padła ofiarą oszustwa. Do kobiety zadzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza CBA. Oszust poinformował, że jej pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone.

Kobieta nabrała podejrzeń, co do autentyczności swojego rozmówcy. Wówczas „funkcjonariusz” kazał zadzwonić jej na numer 997. 70–latka bez rozłączania się wybrała w telefonie numer alarmowy. Tam usłyszała głos kobiety, która potwierdziła, że dzwoniący do niej mężczyzna jest funkcjonariuszem CBA.

Seniorka postępowała zgodnie z instrukcjami wydawanymi prze oszusta. Zgłosiła się do swojego banku, zlikwidowała lokatę i przelała blisko 50 tysięcy złotych na konto wskazane przez swojego rozmówcę. Podczas kolejnej rozmowy podała mu numer telefonu komórkowego oraz przekazała dane do logowania do bankowości elektronicznej. Następnie podawała kody autoryzacyjne.

Mężczyzna w trakcie rozmowy zabronił jej kontaktu z kimkolwiek pod rygorem wysokiej grzywny i tak miała czekać kilka godzin do momentu zgłoszenia się jego z prokuratorem celem dopełnienia niezbędnych formalności. Kiedy nikt się nie zgłosił zadzwoniła pod numer 112 gdzie dowiedziała się, że padła ofiarą oszusta. Sprawą zajmują się łęczyńscy policjanci.

W związku z pojawiającymi się przypadkami „oszustw na funkcjonariusza CBA” po raz kolejny CBA ostrzega i przypomina:

– CBA nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
– CBA nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach.
– Zachowaj ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi.
– Nie informuj w jakiej wysokości i w jakich bankach gromadzisz oszczędności.
– Nigdy na czyjeś zlecenie nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej nieznajomym, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
– Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu.
– W razie wątpliwości zadzwoń pod numer 112.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

  1. ja cie nie pierdziele i stówa w pisdziu

    • Więcej rozdawać emerytom i rencistom, leków nie kupią wnukom nie dadzą, a złodziejom owszem, i kto na tym zarobi oszuści.

  2. a mówią że emeryci ledwo na leki mają;)

  3. Kur….. skąd te staruxchy maja tyle kasy !!!! Moja babka z chwilą śmierci miała 700 zł oszczędności ! Ta najwidoczniej też h..skąd taka kasę miała!!!

    • Może ta akórat nie ma wnuków takich jak Ty co to by ją obdoili ze wszystkiego co by miała żeby wnusio mógł sobie kupić” BŁemfy” lub inne „Ałydy” i na wczasy pojechać? to sobie staruszka odłożyła?

  4. Brawo prowincja, brawóoooooo

  5. W końcu dobra wiadomość,że nikt nie zginął..Amen głupocie.

  6. uwierzyła w Dobra zmiane, teraz inflacja ma 5 %.
    uwierzyła Vatowieckiemu, teraz będzie płacić więcej za zdrowotny, żeby żyło się lepiej.

Z kraju