Urzędnik przed sądem za nieudzielenie pomocy rannemu psu. Obrońcy zwierząt oburzeni karą

Obrońcy zwierząt liczyli, iż kara dla urzędnika będzie przestrogą dla innych. Poprzez niedopełnienie przez oskarżonego obowiązków, potrącony pies czekał na pomoc ponad dobę. Prokurator wniósł jednak o warunkowe umorzenie postępowania.

W środę przed Sądem Rejonowym Lublin-Wschód w Świdniku odbył się proces Pawła W., pracownika Urzędu Gminy w Bychawie. Mężczyzna został oskarżony o niedopełnienie obowiązków. Chodzi o zdarzenie, jakie miało miejsce w ubiegłoroczne wakacje w miejscowości Stara Wieś Trzecia. Na drodze Stara Wieś – Stawce samochód osobowy potrącił psa.

Ponieważ kierowca pojazdu nawet się nie zatrzymał, na pomoc psu ruszyła mieszkająca tuż obok kobieta. Widząc, że został on poważnie ranny, o wszystkim powiadomiła policję. Przybyły na miejsce patrol, zgodnie z procedurami powiadomił o wymagającym pomocy zwierzęciu gminnego urzędnika. Prawo nakłada bowiem na Urzędy Gminy obowiązek zajęcia się zwierzęciem w tego typu sytuacjach.

Policjanci otrzymali zapewnienie od Pawła P., że na miejsce zostanie skierowana pomoc. Tymczasem przez ponad dobę nikt się nie pojawił. W końcu o wszystkim powiadomiona została Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Wolontariusze zareagowali natychmiast. Odebrali rannego psa i przewieźli go do kliniki, gdzie od razu udzielono mu fachowej pomocy. Po tym, jak fundacja poznała szczegóły zdarzenia, postanowiła o wszystkim zaalarmować prokuraturę.

Rozpoczęło się śledztwo, które zakończyło się zarzutami dla Pawła W. Mężczyzna został następnie oskarżony o to, iż po otrzymaniu zgłoszenia od policji o zdarzeniu drogowym z udziałem psa, który wymagał natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, wbrew przepisom Uchwały o Ochronie Zwierząt, oraz uchwały Rady Miasta w Bychawie, jak też wbrew zapisowi swoich obowiązków wynikających z karty wymagań stanowiskowych, nie powiadomił lekarza weterynarii narażając psa na utratę życia oraz bezzasadny ból i cierpienie.

Urzędnik zasłaniał się tym, że nie miał pewności, czy to na gminie spoczywa obowiązek reagowania w tego typu sytuacjach. Dodawał, że z uwagi, iż zdarzenie miało miejsce na drodze powiatowej, usiłował się skontaktować z jej zarządcą. Jednak nikt nie odebrał telefonu. Nic więcej w tej sprawie nie zrobił.

Podczas dzisiejszej rozprawy prokuratura wniosła o warunkowe umorzenie postępowania oraz orzeczenie przez oskarżonego świadczenia pieniężnego w kwocie 1,5 tys. złotych na rzecz Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Paweł W. wyraził zgodę na tego typu rozwiązanie. Powodem takiej decyzji miał być fakt, iż mężczyzna nigdy nie był karany.

Zakończenie sprawy w taki sposób oburzyło obrońców zwierząt, którzy uczestniczyli w rozprawie, jednak zostali z postępowania wykluczeni jako strona. Jak wyjaśniała Marta Włosek z Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE, niezrozumiałe jest to, że prokurator nie wziął pod uwagę faktu, iż zwierzę cierpiało. Pies miał bardzo poważne obrażenia fizyczne, w tym złamania. Gdyby nie pomoc wolontariuszy, raczej by nie przeżył.

Jak dodaje przedstawicielka fundacji, mieli nadzieję, że kara będzie adekwatna do popełnionego czynu. Satysfakcjonujący byłby wyrok podany do publicznej wiadomości, z kolei urzędnik powinien ponieść również koszt leczenia psa, który był wielokrotnie wyższy niż owa nawiązka, która nawet nie trafi na cele związane z pomaganiem zwierzętom. Surowsza kara byłaby również przestrogą dla innych urzędników, gdyż z relacji wolontariuszy wynika, że z problemami związanymi z wykonywaniem ustawowych obowiązków przez urzędników spotykają się na co dzień.


(fot. lublin112)

33 komentarze

 1. wyrok jest słuszny , jeszcze trochę to Ustawa o Ochronie Zwierząt będzie ważniejsza od Ewangelii . Tak nie może być . Ludzie po kilkanaście godzin czekają na SORach na udzielenie pomocy i nie raz nawet umierają nie doczekawszy się. A tu pies ma być załatwiony natychmiast. Pies ma czekać nawet 48 godzin a nie podoba się to może se wykorkować , płakać nikt nie będzie.

  • Obyś w cierpieniu czekał swoje wymarzone 48 godzin na jakąkolwiek pomoc, zapomniany i pozbawiony uwagi w chwili wydłużającej się agonii. W imię twojej ewangelii – jak traktujesz najmniejszych, tak niech i ciebie bóg-los potraktuje. Miej pewność, że nikt za takim ścierwem nie zapłacze.

   • Ulżyło ci? Pytam, bo tyle miłości bliźniego i dobrych emocji w twej wypowiedzi… Na pewno jesteś gorącym wielbicielem psów, kotów i innych stworzeń. To słychać i czuć. Zastanawiam się tylko, kto kiedyś zapłacze za tobą. Bo przecież i na ciebie, tak jak na inne stworzenia, przyjdzie czas cierpienia i śmierci. Może już wkrótce, szybciej niż myślisz…

  • No tak, ewangelii nikt nie szanuje, to ja nie będę szanował zwierząt. Logika na poziomie głupca, któremu wydaje się, że może pleść haniebne głupoty, bo nieważna ich treść, a jedynie duma i arogancja w formie głoszenia.

  • płakać nikt nie będzie? chyba po tobie!

 2. Miałeś kiedy kolwiek jakieś zwierzę piszący człowieku, chyba lepiej żeby nie

  • NIE KAŻDY LUBI SIERŚCIUCHY….
   a nie pytacie , gdzie się podział właściciel tego psa???…co ten pies robił na środku drogi…bo chyba nikt nie przyjechał na podwórko i go nie potrącił…
   a ci wszyscy obrońcy zwierząt nie apelują o obowiązkowe czip????!!!! od razu by było wiadomo czyj to pies, kto powinien się nim zająć…WŁAŚCICIEL!!!!!!!!!! A NIE URZĘDNIK… bo urzędnik, to powinien wpier…lić mandat właścicielowi psa…to wszystko co powinien zrobić w tej sprawie…
   a właściciel powinien zapłacić odszkodowanie za uszkodzony samochód…

   • i co by nie mówić masz 100% racji. Jednak skoro już doszło do takiego zdarzenia, a urzędnik pobiera dodatkowe pieniądze za tzw. dyżur i gotowość, powinien ponieść odpowiedzialność, ale nie przed sądem tylko przed pracodawcą.

   • Słusznie prawisz!

 3. @Wiesiek idź się przejść przewietrzyć, bo gadasz głupoty. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby takie rzeczy pisać. Płacą Ci za pisanie takich bzdur? Zwierzętom jak najbardziej trzeba pomagać i takie zachowania jak tego urzędnika trzeba eliminować. Kara ma być dotkliwa, odstraszać od takich bezdusznych zachowań.

 4. Wiesiek, ty to zapewne katolikiem jesteś???

 5. Wiesiek ,zgadzam się z tobą , ale zaraz cię „zjedza „,fanatycy kochający nad życie zwierzęta ..ich miłość jest tak ślepa ,że odbiera im zdolnosć logicznego myślenia …o własnie juz „ujadają ” moni ,hms ,bartek ….Na szczęscie w sadach sa jeszcze rozsądni ludzie ,i zamiast wyroków śmierci ,które zapewne wydali by w podobnych sprawach ci nawiedzeni wielbiciele zwierząt ,wydają normalne wyroki ,jak przystało na normalnych ludzi

 6. Ludzie w szpitalach na „sorach ” umierają,bo nie ma się kto nimi zajać ….to jest skandal..a nie jakiś tam potracony pies czy kot …

 7. Źyczę urzędasowi jeśli będzie miał psa abyzdechł w meczarniach na jego oczach po potrąceniu przez auto na przykład .

 8. oooo…znowu skasujecie komentarz jak się napisze, ze trzeba czipy psom zakładać i to właściciel odpowiada za psa a nie jakiś urzędnik!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. Prawda jest taka ze z tego pana chciano zrobić kozła ofiarnego bo władze urzędu w ten sposób chcą zaoszczędzić kasę. A jak by robił tak jak trzeba to sþracił by pracę. Nie oceniajmy ludzi lecz chory system

 10. a może jak napisze oznakowane…to nie skasujecie komentarza????
  nie ma sie co produkować i pisać co się myśli…i tak skasują komentarz jak sie napisze to co powinny zrobić władze

 11. Tu nie chodzi o karę, jednak ktoś powinien wypełniać swoje obowiązki. Napewno jak pies czy kot zginie w męczarniach to sytuacja na SOR – ach się poprawi. Każdy powinien wypełniać swoje obowiązki i lekarze i gmina.
  Kiedyś spędziłam z moim tatą na SOR 5 godzin czekaliśmy ledwo siedział , rozpoznanie urosepsa, skończyło się dobrze na szczęście. Ale kiedy odchodził mój pies staruszek siedziałam z nim całą noc.
  Trzeba zmian wszędzie, trochę dobrej woli, pomagajmy i ludziom i zwierzętom. BO TO WŁAŚNIE JEST LUDZKIE.

 12. Zastanawiam się, czy miłujący tak bardzo zwierzęta działacze z równą siłą kochają ludzi – bez względu na ich przekonania. Urzędnik niewątpliwie zachował się nie tak jak powinien, zaniechał skutecznych działań, by pomóc psu, ale żądanie wendety na nim to duża przesada. Sam kocham zwierzęta, ale nie rozumiem zachowania ich obrońców. Przesada nie jest wskazana. Niech mi p. Włosek przy okazji wyjaśni, jak ocenić postępowanie lekarzy w pewnym lubelskim szpitalu, którzy moją prawie 90-letnią mamę z problemami sercowymi trzymali na izbie przyjęć 25 godzin, bez picia i posiłku? Mama, podobnie jak pies, na szczęście przeżyła. Czy też mam domagać się sądowej wendety? Postawmy na jednej szali życie i zdrowie psa i człowieka. I pomyślmy, które jest ważniejsze. Bychawski urzędnik popełnił błąd, ale to nie znaczy, że zasłużył na gilotynę.

  • ale co ma jedno do drugiego? co ma sor do urzędu, co ma lekarz medycyny do urzędnika gminy? bo nie rozumiem związku

   • A ja dostrzegam. Nikt nie karze lub karze się rzadko za zaniedbania wobec chorych ludzi. Nie słyszałem, by żądający głowy urzędnika równie głośno bronili ich praw. Zachowajmy właściwe proporcje swych postaw i zachowań. A jeśli, jak ktoś pisał, zaniechanie nie było wyłączną winą urzędnika? Jeśli wywierano na niego presję, by „oszczędzał” gminne pieniądze i nie wychylał się zbytnio? Odrębną kwestią, przemilczaną jakoś przez działaczy, jest brak opieki nad psem, który wałęsał się po jezdni i odpowiedzialność kierowcy, który pozostawił psa bez pomocy. A co z osobą, świadkiem zdarzenia? Czy jest zupełnie bez winy? Ja bym od razu dzwonił do weterynarza a nie do gminy.

  • Jest Ustawa o Ochronie Zwierząt, która nakłada określone obowiązki na gminę. Gminny urzędnik odpowiedzialny za wypełnianie tych obowiązków nie ma myśleć i oceniać zasadności przepisów, tylko robić swoje, co jest czarno na białym wyłożone we ustawie. To że w Ameryce biją Murzynów, a na SOR czeka się wiele godzin na pomoc nie ma tu nic do rzeczy. Gdyby tak było, nic by w tym kraju nie funkcjonowało. Ten gościo nie popełnił błędu, tylko olał prawo.

  • Oczywiście, że powinieneś. Akceptacja tego typu zachowań powoduje tylko, że ci, którzy w ten sposób postępują czują się bezkarni. Nie ma znaczenia, lekarz czy urzędnik, jeśli zaniedbuje swoje obowiązki powinien być pociągnięty do odpowiedzialności.

 13. gdzie był właściciel psa?????????!!!!!!!!!!!!!!!

 14. nie złamałam regulaminu…a dostałam bana…

 15. Obrońcy zwierząt to zwierzęta.

  Nikt nie szanuje ludzkiego życia to ja nie będę szanować obrońców zwierząt. A żeby waszego życia nie szanowali inni. Bo teraz zwierzę ważniejsze od człowieka. Możecie pocałować mnie w d….

 16. Zaś.rany biurw! ****** kmiot, urzędas skończony co nie wie nawet co w jego obowiązkach! Won do grabienia liści !

 17. Wniosek z tego jest taki.
  Wozimy saperkę w bagażniku.
  Zdarzy się incydent, szybki zabieg i po krzyku ?
  Psycho eko terroryści ?

 18. To tak według mnie jak to wygląda prawnie:
  1.Droga powiatowa więc policja powinna zwrócić się bezpośrednio do zarządcy drogi. Gmina nie ma nic do tego.
  2. Tu nie mam pewności: Policja powinna być na miejscu do czasu przyjazdu kogoś z Zarządu Dróg / Weterynarza

  Jednak troszkę winy urzędnika widzę, bo powinno być więcej dobrej woli:
  Jeśli już zwrócono się do gminy to urzędnik z braku kontaktu z zarządcą drogi, powinien szybko powiadomić zakład opieki weterynaryjnej z którym gmina ma podpisaną umowę. Weterynarz przyjeżdża, zabiera psiaka pod opiekę. A koszty można przekazać później do pokrycia przez ZDP.

 19. A ja bardzo dziękuję Pani Marcie Włosek z fundacji Ex Lege. Za empatię i serce dla krzywdzonych sierściuchów. Za determinację w dochodzeniu ich praw. Niech Pani robi to nadal. Ludzie są wredni wystarczy przeczytać większość wpisów na tym forum. Karma wraca. Wróci do wszystkich.

 20. Obrońcy zwierząt zobaczcie krowy we wsi Borkowizna koło Strzyżewic,tam jest tragedia od lat i nikt z tym nic nie robi,weźcie wódeczkę gospodarzom to się ucieszą i podoradzają we wszystkim

 21. W moim odczuciu (o ile przebieg zdarzenia został podany zgodnia z prawdą), to wyrok jest sprawiedliwy.
  Człowiek popełnił błąd, lub nie dopełnił obowiązków – dostał słuszną karę.
  To i tak niezły ewenement – iż urzędnik w tym kraju poniósł odpowiedzialność za swe czyny …
  Idzie w dobrą stronę!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8053zł 0.22%
  • GBP 4.9682zł 0.24%
  • EUR 4.2344zł -0.01%
  • CHF 3.941zł -0.03%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Lublin na weekend 17-19 stycznia
   Magiczna Latarnia – startują zapisy dla klubu filmowego dla dzieci
   Masz pomysł na biznes? Przyjdź na spotkanie
   RCKiK Lublin – zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   Chełmskie Podziemia Kredowe – bezpłatne zwiedzanie unikalnej w skali Europy atrakcji turystycznej!
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.