Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Upamiętnili Żołnierza Niezłomnego. Odsłonięto pomnik na cześć Wincentego Wróblewskiego (zdjęcia)

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość zorganizował uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci Wincentego Mieczysława Wróblewskiego ps. „Rzepa” i „Szum”. Zlokalizowano go w Gliniskach w powiecie hrubieszowskim.

W miejscowości Gliniska w gminie Uchanie w powiecie hrubieszowskim odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci starszego strzelca Wincentego Mieczysława Wróblewskiego ps. „Rzepa” i „Szum”. Był on żołnierzem II Inspektoratu Zamojskiego AK, dowódcą II Rejonu – Grabowiec, dowódcą Lotnej Żandarmerii II Inspektoratu Zamojskiego AK. Zginął podczas obławy Urzędu Bezpieczeństwa w dniu 23 maja 1952 r.

Celem uroczystości zorganizowanej z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe Uchanie było złożenie szczególnego hołdu Żołnierzowi Niezłomnemu, walczącemu za wolną Ojczyznę w szeregach dowodzonej przez Mariana Pilarskiego ps. „Jar” dużej, działającej na Zamojszczyźnie organizacji antykomunistycznej. II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej funkcjonował od marca 1948 r. do grudnia 1954 r., czyli do aresztowania Czesława Szewluka ps. „Orlik” w Warszawie. Zdaniem niektórych historyków był największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywą konspiracyjną w Polsce po 1947 r.

W wyniku walki zbrojnej, także po wyrokach sądów komunistycznej Polski Ludowej wielu żołnierzy II Zamojskiego Inspektoratu AK poniosło śmierć, oddało życie za Ojczyznę. Jego dowódca M. Pilarski „Jar” został zamordowany 4 marca 1952 roku w podziemiach Zamku Lubelskiego razem z komendantem Lotnej Żandarmerii Stanisławem Biziorem „Eam”.

W trakcie uroczystości zostały wręczone Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu pośmiertnie pierwszego stopnia oficerskiego st. strzelcowi Wincentemu Mieczysławowi Wróblewskiemu, oraz innym zasłużonym Żołnierzom Niezłomnym walczącym w szeregach II Zamojskiego Inspektoratu AK. Uroczystość uświetniło Stowarzyszenie Regiment Mikołaja Nieczaja poprzez pokaz sprzętu z okresu Powstania Styczniowego oraz oddanie salwy.

Organizatorami wydarzenia byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe Uchanie, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. Henryka Dobrzańskiego „Hubal”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Wójt Gminy Uchanie, Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Uchaniach, KGW Gliniska, Sołectwo Gliniska, OSP Uchanie oraz OSP Gliniska.

Upamiętnili Żołnierza Niezłomnego. Odsłonięto pomnik na cześć Wincentego Wróblewskiego (zdjęcia)

Upamiętnili Żołnierza Niezłomnego. Odsłonięto pomnik na cześć Wincentego Wróblewskiego (zdjęcia)

Upamiętnili Żołnierza Niezłomnego. Odsłonięto pomnik na cześć Wincentego Wróblewskiego (zdjęcia)

Upamiętnili Żołnierza Niezłomnego. Odsłonięto pomnik na cześć Wincentego Wróblewskiego (zdjęcia)

Upamiętnili Żołnierza Niezłomnego. Odsłonięto pomnik na cześć Wincentego Wróblewskiego (zdjęcia)

(fot. ŚZŻAK O/Zamość/nadesłane)

18 komentarzy

  1. a do czego te dzieci ? toż to neobolszewicka indoktrynacja na wzór sowiecki

    • Mylisz się. Sowiecka indoktrynacja nie miała wiele wspólnego z prawdą. Tutaj to jest nauka historii. O ludziach, którzy chcieli Polski wolnej, a nie sowieckim sługusom i ich mocodawcom, czerwonym okupantom ze wschodu, którzy mordowali nawet takich ludzi jak Rotmistrz Pilecki czy generał Fieldorf, podporządkowanej.

      • to nie jest nauka historii a budowanie narodowej prawdy historycznej która pewne fakty eksponuje a inne mniej korzystne przemilcza. Nie ma to za dużo wspólnego z historią a więcej z polityką, ale prawdopodobnie tego nie zrozumiesz bo z testu wynika że już ktoś nad tobą pracował.

      • szkoda ż robili to kosztem rolników

        • Otóż to. Najdotkliwiej doświadczyli działalności wyklętych zwykli ludzie, ktorzy chcieli spokojnie żyć, a przez nich nie mogli. A teraz ich potomstwo musi czcić gnębicieli

          • Otóż to. Najdotkliwiej doświadczyli działalności niezłomnych zwykli ludzie, ktorzy chcieli spokojnie żyć, a przez nich nie mogli. A teraz ich potomstwo musi czcić gnębicieli

      • Chcieli nadal trzymać plebs w folwarkach. A tu plebs się wyzwolił. A teraz chwali dziedzica z biczem, mówiąc coś o „prawdzie”.

  2. kamień + płyta to nie pomnik, to szkaradztwo.

  3. Tylu rzeźbiarzy, artystów, kamieniarzy… a za „pomnik” zawsze stawiają kawał kamienia z tablicą… szkoda, po prostu szkoda.

  4. Jak twoja rodzina szczawiu.

  5. Cieee chorobaaaa !!!

    Nie nam o tym decydować panie „Ksiendzu” – pamiętasz czasy kiedy z wielką pompą i dęciem w trąby wojskowej orkiestry odsłaniano wielki pomnik prezydenta Bieruta przy ul. Lwowskiej w Lublinie ?
    A teraz spokojnie se leży pod płotem w Kozłówce – za jakiś czas i ten tu „poświęcany” kamień zamienia na drobne i ułożą gdzieś ścieżkę.

  6. Czujesz się dumny z bycia potomkiem czerwonego bandyty?

  7. Do budy sowiecki sługusie.

  8. Raz sierpem, raz młotem, sowiecką hołotę!

  9. Walczył z komunistami czyli z większością narodu Polskiego. Nie oszukujmy się mimo że były czasy ciężkie to ludzie nie byli w końcu parobkami u szlachcica lub proboszcza. To było lepsze od ustroju przedwojennego.

Z kraju