Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest już program pokazów lotniczych w Depułtyczach. Mamy dla Was zaproszenia

Organizatorzy pikniku lotniczego w Depułtyczach Królewskich pracują na najwyższych obrotach, by każdy kto przybędzie na imprezę, wyszedł z niej zadowolony. Ustalono już wstępny program pokazów.

Piknik „Lotnicze Depułtycze” jest organizowany z okazji obchodów 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Jest to jedna z dwóch tego typu uczelni w Polsce, która kształci pilotów. Imprezę organizuje lubelska firma Kagero Publishing, która specjalizuje się w tematyce lotniczej. Ustalony właśnie został program pikniku, który to będzie składał się z trzech części. Pierwsza to prezentacja cywilnych statków powietrznych, zobaczymy na niej m.in. skoki spadochronowe jak też akrobacje lotnicze. W drugiej części odbędą się pokazy samolotów historycznych, zaś w trzeciej części główną atrakcją ma być inscenizacja bitwy powietrznej z czasów I wojny światowej w wykonaniu czeskiej formacji Pterodactyl Flight.

Piknik rozpocznie się w sobotę 11 czerwca. Lotniska zostanie udostępnione dla publiczności już o godzinie 8 rano. O 10:30 imprezę zainaugurują skoczkowie spadochronowi zaś 15 minut później swój pokaz wykona formacja z Politechniki Rzeszowskiej na samolotach Aerospatiale Socata TB-9. O 11.10 zaprezentują się śmigłowce Mi-2 z PZL Świdnik, o 11:25 czteromiejscowy lekki helikopter Robinson R-44 z PWSZ w Chełmie a o 11:50 będzie można podziwiać ultralekki samolot Pipistrel Virus SW.

W południe rozpoczną się pokazy starych samolotów. Na początek wystąpi Marek Choim w samolocie Extra 330SC, godzinę później zobaczymy błękitno-srebrną replika RWD-5R, repliką przedwojennej awionetki turystyczno-sportowej, która została zbudowana przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego. O 13:25 kolejne z historycznych samolotów: DH-82A Tiger Moth, Taylorcraft Auster, DHC-1 Chipmunk. O godzinie 13:45 zaprezentowane zostaną amerykańskie lekkie samoloty szkolno-turystyczne z końca lat 30. XX wieku, czyli Piper Cub. O godzinie 14 zobaczymy legendarny samolot Boeing Stearman, używany przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych i marynarkę wojenną w latach 30. i 40 ub. wieku. O godzinie 15.00 goście zobaczą Pterodactyl Flight: S.E.5a, Sopwith 1 1/2 Strutter, Fokker E.III, Fokker Dr.I.

Akrobacje rozpoczną się o godzinie 16.15, kiedy to wystąpi zespół Akrobacyjny FireBirds a pół godziny później zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry. W niedzielę zaś o tej samej godzinie zespół Akrobacyjny Orlik. Jak nas poinformowali organizatorzy, program lotniczy wzbogaci zespół Cellfast Flying Team, który lata na francuskich samolotach Morane.

Podczas Międzynarodowego Pikniku Lotniczego Lotnicze Depułtycze zobaczymy wiele historycznych samolotów i replik w tym samolot, którym Polak, Stanisław Skarżyński pokonał Atlantyk. Kilka dni temu minęła 83 rocznica tego wyjątkowego lotu, który Skarżyński odbył w garniturze i kapeluszu. Chciał tym wyrazić przekonanie, że wkrótce ludzie będą podróżowali w celach turystycznych i biznesowych po całym świecie na pokładach samolotów turystycznych i pasażerskich. Był to nie lada wyczyn nawigacyjny ale też wyjątkowo skuteczna promocja polskiej myśli technicznej i polskiego przemysłu lotniczego.

Warto pamiętać, że podstawowe wyposażenie aeroklubów i szkół lotniczych lat 30-tych II RP składało się z nowoczesnych samolotów polskiej konstrukcji i produkcji, w przeciwieństwie do naszych czasów, w których podstawowymi samolotami nielicznych w stosunku do IIRP Aeroklubów są samoloty zagraniczne, pamiętające lata 70-te. RWD 5 bis bo o nim mowa słynął ze swojej niezawodności i łatwości pilotażu. Jedynym trudnym manewrem w tym samolocie jest lądowanie i start, gdyż widoczność z kabiny na wprost jest bardzo mała.

Na cześć znakomitego pilota i historycznego przelotu postanowiono wybudować replikę RWD 5. Powstawała przez wiele lat, głównie ze składek społeczeństwa – dzisiaj jest ozdobą pikników lotniczych. Przyleci również do Depułtycz i zaprezentuje się w pokazie dynamicznym. Bilety będą dostępne od poniedziałku 16 maja, w przedsprzedaży ich cena wyniesie 15 złotych.

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy konkurs dla czytelników. Osoby, które wezmą w nim udział mają szanse otrzymać jedną z 10 nagród rzeczowych, którymi są książki Kagero Publishing i bilety na piknik. Wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania konkursowe:

1. Jak nazywał się polski pilot, który 8 maja 1933r. przeleciał Atlantyk
2. Podaj nazwę samolotu, którym Polak pokonał Atlantyk w 1933r.

Na odpowiedzi czekamy do przyszłej środy, należy je wysyłać na adres mailowy: [email protected]. Wyniki ogłosimy pod koniec przyszłego tygodnia w kolejnym materiale dotyczącym pikniku.

(fot. lublin112, materiały organizatora)
2016-05-14 18:40:25

4 komentarze

  1. Gondol Jerzy z nad Wisły

    Artykuł ukazał się 2016-05-14 18:40:25, i jeszcze nie ma komentarzy – widocznie wszyscy „zachodzą w łby”, czyli główkują nad tymi arcy trudnymi pytaniami, żeby skubnąć darmochę.
    Panie oświeć swoje owieczki, niech przynajmniej jeden dostanie ten bilet.
    :mrgreen:

  2. „Lotniska zastanie udostępnione dla publiczności”-nie podkreśliło wężykiem?

  3. RWD-5bis. Stanisław Skarżyński

    • Wik Ary - miejscowy

      Noo… jakbyś tak w totku wytypował byłbyś bogatym człowiekiem 😆

Z kraju