Wtorek, 14 maja 202414/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trzy różne metody oszustwa zakończone utratą pieniędzy

Oszustwa w sieci są powszechne i obejmują wiele różnych form, takich jak phishing, malware, ransomware, fałszywe strony internetowe, nieautoryzowany dostęp do kont bankowych, a także wiele innych. Aby chronić się przed oszustwami w sieci, należy zachować ostrożność i unikać podejrzanych wiadomości e-mail, sms-ów lub telefonów. Niestety mieszkańcy naszego regionu ponownie stracili pieniądze, każdy z nich miał styczność z inną metodą oszustów.

Stracił 7500 złotych, bo myślał, że pomaga synowi

71-letni mężczyzna zgłosił się do komendy w Świdniku, po tym jak padł ofiarą oszustwa. Otrzymał on wiadomość od osoby podszywającej się pod swojego syna, która informowała, że telefon syna wpadł do toalety i potrzebna jest natychmiastowa pomoc finansowa na nowy sprzęt.

Mężczyzna dokonał trzech przelewów na wskazany przez oszusta numer rachunku bankowego, łącznie przelał niemal 7500 złotych. Dopiero gdy drugi syn odwiedził go w domu i skontaktował się z bratem, okazało się, że padł ofiarą oszustwa.

Trzy różne metody oszustwa zakończone utratą pieniędzy

Trzy różne metody oszustwa zakończone utratą pieniędzy

Trzy różne metody oszustwa zakończone utratą pieniędzy

Chciał kupić samochody, stracił ponad 30 tys. euro

Kilka tygodni temu łukowski przedsiębiorca natknął się w Internecie na ofertę sprzedaży ciągnika siodłowego marki DAF o wartości ponad 30 tysięcy euro, który rzekomo znajdował się w Belgii. Właściciel, który już wcześniej dokonywał takich transakcji, skontaktował się ze sprzedającym, przekazał swoje dane do faktury i wpłacił zaliczkę. Później sprzedający zażądał 10% wartości pojazdu, a następnie całą ustaloną kwotę.

W połowie marca przedsiębiorca wpłacił całą sumę, a następnie próbował umówić się z sprzedającym na odebranie ciężarówki. Jednak po pewnym czasie kontakt z nim się utrudnił, a ostatecznie został całkowicie przerwany. Kiedy mężczyzna przyjechał do Belgii, by odebrać pojazd, okazało się, że nie ma tam żadnej ciężarówki.

Dowiedział się, że firma, z którą korespondował, nie istnieje i nie jest pierwszą ofiarą oszusta. Wcześniej ten sam przedsiębiorca chciał kupić osobowego mercedesa w Niemczech. Wpłacił tysiąc euro zaliczki, ale gdy przyjechał na miejsce, wskazanego samochodu tam nie było. Dowiedział się od innego mieszkańca, że jest dwudziestą ofiarą tego samego oszusta, który oferuje do sprzedaży samochody, podając fałszywy adres. Łukowski przedsiębiorca powiadomił niemieckie i belgijskie policje o oszustwach.

Zakup karty podarunkowej zakończony stratą pieniędzy

Mieszkaniec gminy Zamość znalazł ofertę sprzedaży karty podarunkowej o wartości 300 złotych, jednego z popularnych sklepów sportowych na portalu ogłoszeniowym. Negocjował cenę i ustalił kwotę 175 złotych, którą przelał ze swojego rachunku bankowego. Otrzymał dane karty podarunkowej, ale brakowało numeru PIN.

Po wielu próbach kontaktu z sprzedającym, nie uzyskał od niego odpowiedzi. Pokrzywdzony 45-latek zgłosił oszustwo na portalu ogłoszeniowym i ofertę została usunięta, jednak nie odzyskał swoich pieniędzy ani nie otrzymał PIN-u karty.

Trzy różne metody oszustwa zakończone utratą pieniędzy

Jak nie paść ofiarą oszustwa w sieci podczas zakupów?

Oto kilka porad, które pomogą Ci uniknąć oszustw podczas zakupów w sieci:

  1. Kupuj tylko od zaufanych sprzedawców. Wybieraj sklepy internetowe z pozytywnymi opiniami i/lub rekomendacjami od znajomych.
  2. Sprawdź dokładnie opis produktu i zdjęcia. Upewnij się, że opis jest dokładny, a zdjęcia są wiarygodne i odzwierciedlają rzeczywisty wygląd produktu.
  3. Zwróć uwagę na cenę. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, to może to być pułapka.
  4. Uważaj na płatności za pośrednictwem przelewów bankowych, ponieważ zazwyczaj są one trudne do odwołania. Lepiej korzystać z bezpiecznych systemów płatności, takich jak PayPal czy karty kredytowej.
  5. Uważaj na podejrzane e-maile lub wiadomości SMS z prośbą o potwierdzenie danych konta lub transakcji, zwłaszcza jeśli pochodzą z nieznanych źródeł. Oszuści często podszywają się pod znane firmy, banki lub sklepy.
  6. Korzystaj z wirtualnych kart płatniczych, które pozwalają na dokonanie jednorazowych transakcji i nie ujawniają Twoich prawdziwych danych finansowych.
  7. Zwróć uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i protokoły szyfrowania (https) na stronach sklepów internetowych.
  8. Nie udostępniaj swoich danych osobowych i finansowych na niezabezpieczonych stronach.
  9. Nie wchodź w podejrzane linki i nie pobieraj nieznanych plików, które mogą zawierać wirusy lub malware.
  10. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, zaufaj swojemu instynktowi i zrezygnuj z zakupu.

(fot. pixabay.com\Policja)

6 komentarzy

  1. Wcześniej ten sam przedsiębiorca chciał kupić osobowego mercedesa 2 razy zrobil to sama glupote?

  2. Ogólnie emeryci płaczą, ze mają za małe emerytury, ale jak trzeba „wspomóc” bardziej potrzebującego niż oni sami to jednak okazuje się, że mając spore zapasy na tzw. czarną godzinę i jak widać, chętnie wspomagają takich potrzebujących.

  3. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Zastanawiające jest, że oszuści nie dzwonią do tych co kasy nie mają,
    Skąd wiedzą do kogo „uderzyć” ?

    • Raczej próbują na chybił-trafił. Na 100 ludzi jeden jeleń im wpłaci 10 tysięcy i już się opłaca „biznes”.

      Co do artykułu:
      Nr 1 – ojciec by mnie chyba wyśmiał jakbym zażądał 7,5k na nowy telefon. A ja swojemu dziecku też w odpowiedzi na smsa bym ani grosza nie wysłał bez chociażby porozmawiania z nim.
      Nr 2 – Do 3 razy sztuka. Skoro lekcja z 1 tys. euro go niczego nie nauczyła, to może strata 30k euro będzie lepszą nauką.
      Nr 3 – Tutaj ciężko się czepić bo ludzie sprzedają takie rzeczy, ale jednak lepiej kupować to na Allegro lub platformie, która w jakiś sposób chroni kupującego.