Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

W regionie przybyło nowych księży. Święcenia kapłańskie przyjęło sześciu diakonów (zdjęcia)

W sobotę, w archikatedrze lubelskiej oraz katedrze zamojskiej miały miejsce święcenia kapłańskie. W tym roku po raz kolejny zauważalny jest spadek liczby powołań.

Archidiecezja lubelska ma nowych księży. Podczas uroczystej Eucharystii z rąk abp. Stanisława Budzika święcenia prezbiteratu przyjęło 2 diakonów, alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Są to ks. mgr Emilian Wolski z parafii pw. Świętego Krzyża przy ul. Krańcowej w Lublinie oraz ks. mgr Mateusz Popek z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Palikijach.

Tego samego dnia w katedrze zamojskiej święcenia kapłańskie przyjęło czterech diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie. Eucharystii przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek. Nowi księża to ks. Piotr Gorzkowski z parafii Płoskie, ks. Marek Nawój z parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, ks. Dariusz Ozimiek z parafii Stary Dzików oraz ks. Bartosz Świrgoń z parafii pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.

Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego, neoprezbiterzy są przydzielani do diecezji, w której przyjęli święcenia i w niej będą posługiwać. Zarówno w przypadku archidiecezji lubelskiej jak też diecezji zamojsko-lubaczowskiej, nominacje do parafii, w których podejmą swoja pierwszą posługę, zostaną im wręczone w przyszłym miesiącu. Czerwiec to bowiem od lat miesiąc personalnych zmian wśród duchownych.

Sześciu nowych duchownych w naszym regionie potwierdza obserwowany od dłuższego czasu spadek liczby wyświęcanych księży diecezjalnych. Jak wskazuje Katolicka Agencja Informacyjna, W ubiegłym roku w całym kraju przybyło 288 księży – 198 diecezjalnych i 90 zakonnych, tymczasem jeszcze 10 lat temu przybyło ich 401. W przypadku archidiecezji lubelskiej święcenia kapłańskie przyjmowało po kilkunastu diakonów, w ostatnich latach po czterech a w tym roku zaledwie dwóch.


(fot. archidiecezja lubelska, diecezja zamojsko-lubaczowska)

Autor: redakcja

23 komentarze

 1. A gdzie oni ładni? Paskudy że hej, oka nie ma na kim zawiesić, fuj nie w moim typie.

 2. Do roboty by sie wzieli

 3. Zajrzałem do tego artykułu tylko po to, żeby poczytać komentarze i się zawiodłem 🙂
  Sądziłem, że tu będzie srogi „pocisk”.
  Ludzie już przywykli i mają w „nosie” te ich zabawy w sukienkach.
  Pokolenie Babć, które były tresowane do szanowania tej sekty się kończy (niestety dla Babć, na szczęście dla próżniaków).

  • no to proszę: listonosz zawsze puka dwa razy, a ksiądz aż przyjedzie pogotowie 😉 Szczególnie w Dąbrowie.

   • Cieszę się że komuniści i ich dzieci lewactwo moczą się ze strachu na widok księży

 4. Co znowu nie pasuje, że komentarz nie przechodzi!?

 5. Całe szczęście że coraz mniej lewactwa na ulicach ludzie zmądrzeli.

 6. Znów ministranci będą tyć od batoników.

 7. Dziadunio z Willolowa

  Ustawieni do końca życia! Wiadomo, trzeba się też poświęcić, na wiejskich parafiach to można dyskretnie nawet od czasu do czasu przespać się z kobietą, ale generalnie to trzeba być otwartym na współbraci. To nie dla mnie.

 8. Lewackie ciepłe chłopczyki ślinią się na widok chłopów fuj co za patologia.

 9. Poszli do łopaty! Banda dewiantów i leni się powiększyła. Ludzi z kościoła ubywa a ci tu się pasą. Tfu!

Dodaj komentarz