Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trzy powiaty woj. lubelskiego w czerwonej strefie. „Liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tysiące miejsc”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wziął premier i minister zdrowia przekazano, że w najbliższą sobotę poznamy kolejne zasady dotyczące walki z koronawirusem. Już teraz wiadomo, że w woj. lubelskim trzy powiaty znajdą się w czerwonej strefie.

– Strefa czerwona nadal będzie obecna, co tydzień będzie przez ministerstwo ogłaszana w czwartki – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Od 10 października czerwoną strefą będą objęte trzy powiaty woj. lubelskiego – włodawski, janowski i łęczyński.

– Zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną. Najważniejsze zmiany to więcej łóżek, respiratorów, ale sam sprzęt nie leczy. Będziemy pracowali nad tym, żeby personel medyczny był bardziej zaangażowany w walkę z pandemią. Musimy poprawić koordynację która dotyczy przemieszczania pacjenta, który z poziomu POZ jest skierowany do szpitala – dalsze zwiększanie udziału POZ w opiece nad pacjentem z koronawirusem. Lekarze rodzinni, z którymi dyskutowałem zadeklarowali chęć pomocy w opiece nad pacjentami bezobjawowymi lub z lekkimi objawami. To ok. 80% chorych. Zadaniem lekarza rodzinnego będzie kierowanie na izolację domową – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zwiększona zostanie rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirus. Po zmianach, lekarze będą mogli:
– kierować pacjenta do izolacji domowej,
– kierować pacjenta do izolatorium.
Zniesiony będzie też obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

– Szpitale 3 poziomu zostaną zredefiniowane. To były szpitale specjalistyczne do tej pory. Zmieniamy charakter, przekształcamy je na szpitale hybrydowe, które będą zajmowały się wyłącznie leczeniem COVIDu. Będą to szpitale koordynacyjne. W sobotę zacznie obowiązywać rozporządzenie, które dotyczy nowego podejścia do stref na terenie kraju. Zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem – przekazał Adam Niedzielski.

Lekarz POZ jest zobowiązany w formie teleporady czy wizyty udzielić pomocy. Zniesiony zostanie obowiązek 4 kryteriów do zdalnego zlecania testu wymazowego.

– Liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tysiące miejsc. Zamiast 9 szpitali wysokospecjalistycznych będziemy mieli 16 szpitali koordynacyjnych. Jeden w każdym województwie. Przygotowując tę strategię identyfikowaliśmy główne wyzwania jako nałożenie się sezonu grypowego na koronawirus. Dlatego lekarzom POZ umożliwiliśmy zlecanie testów – wyjaśnił minister.

Adam Niedzielski powiedział, że jeżeli liczba testów rośnie to mamy do czynienia z sytuacją, gdzie lekarze rodzinni dzięki dodatkowym zleceniom charakteryzują się bardzo dużą trafialnością.

Trzy powiaty woj. lubelskiego w czerwonej strefie. „Liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tysiące miejsc”

Strefa czerwona – nowa lista powiatów

Od soboty, 10 października, na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja strefy żółtej – zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj.

Nowa lista powiatów, która obowiązuje od 10 października

Strefa czerwona:

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;

województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;

województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;

województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;

województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;

województwo opolskie: powiat oleski;

województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;

województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;

województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;

województwo śląskie: powiat kłobucki;

województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;

województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;

województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;

województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

(fot. MZ)

19 komentarzy

  1. *** synstwo maseczki na świeżym powietrzu

  2. Płaskoziemcy 3.2.1 start.

  3. Czyli są lozka czy ich nie ma? Co kowidianie?

    • Same łóżka to dopiero połowa sukcesu. To nie burdele, tylko szpitale. Jeszcze musi być wykwalifikowana kadra medyczna. Taki np. rodzinny (z całym szacunkiem) tym nie posteruje.

      • Kadra medyczna zaczyna uciekać na L4. Przecież nie po to tyle się uczyli by leczyć tylko by duużo zarabiać

      • „Same łóżka to dopiero połowa sukcesu. To nie ***, tylko szpitale. Jeszcze musi być wykwalifikowana kadra medyczna. Taki np. rodzinny (z całym szacunkiem) tym nie posteruje.”
        Nie wiem, czy kiedykolwiek byłeś w burdelu, ale tam też same łóżka nie wystarczą i niezbędna jest „wykwalifikowana kadra” (niekoniecznie medyczna)… 🙂

        • Naprawdę??ty napewno tam niebylas. Ale zapewniam cię że jak to nazywasz”burdelu”. Jest większy porządek niż w niektórych domach naszych szanownych rodaków.

  4. kto będzie wokół tych 4 tysięcy łóżek chodził?

  5. A inne choroby to co już nie bd leczone teraz ciężko dostać się do szpitala bo jakieś gówniarze zaslniaja się covidem, że pierwszeństwo ma karetka ale kur.. Ile można przyjmować dwie ludzi3 godziny a te pielęgniarze chodzą i śmieją się robią co chcą a człowiek ma czekać nawet nie przytomny to jakieś chore gdyby nie znajomość to dawno by już człowiek wyciągną nogi… Gdybym nie doświadczyła to na własnej skórze nie pisała bym tego!! Kur… Szok

  6. *** Janowskie. Byłem tam około 2tygosnie temu. Panie pracownice Biedronki. Bez MASECZEK…….bez jakichkolwiek osłon.

    • I bardzo dobrze, połowa dyskontów bez maseczek. Widać to szczególnie w mniejszych miejscowościach. Nie każdy jest kowidianinem.

Z kraju