Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa sprzątnie Lublina. Zlikwidowano 80 dzikich wysypisk śmieci i uprzątnięto 500 km ulic

Łagodna zima sprawiła, że w tym roku wyjątkowo wcześnie rozpoczęło się wiosenne sprzątanie Lublina. W ostatnim czasie usunięto 80 dzikich wysypisk śmieci i uprzątnięto 233 ulice. A to dopiero początek.

W marcu lubelskie służby miejskie korzystając z wiosennej pogody rozpoczęły pozimowe sprzątanie miasta. Prace prowadzone są jednocześnie w wielu miejscach Lublina. Firmy odpowiedzialne za tereny zielone koszą pozostałe z jesieni chwasty, usuwają samosiewy, dokonują również przeglądu stanu zieleni m.in. drzew i krzewów. Jednocześnie zbierane są i wywożone odpady komunalne, w tym często zalegające pod śmietnikami wielkogabarytowe meble, sprzęt AGD jak i odpady budowlane czyli gruz czy płyty betonowe. Od początku roku trwa również usuwanie licznych dzikich wysypisk znajdujących się na terenie miasta.

Przez ten czas uprzątnięto 80 dzikich wysypisk, które zajmowały łączną powierzchnię blisko12 ha. Na ten cel wydano ponad 200 tys. zł, lecz to nie koniec. Straż miejska sukcesywnie zgłasza kolejne zauważone miejsca, gdzie mieszkańcy pozbywają się odpadów. Obecnie na uporządkowanie czeka kolejnych 60 działek a prace z tym związane mają ruszyć tuż po świętach. Jako pierwsze do uprzątnięcia zakwalifikowano tereny przy ul. Głębokiej, ul. Dolnej Panny Marii, ul. Wesołej, ul. Tatarskiej, ul. Skautów, ul. Rowerowej, ul. Jana Pawła II, ul. Garbarskiej, ul. Podlaskiej. W następnej kolejności prace zostaną zlecone przy ul. Poznańskiej, ul. Budowlanej, ul. Podzamcze, ul. Zgodnej, ul. Bernardyńskiej, ul. Bronowickiej, ul. Lubartowskiej, ul. Koło, ul. Smoluchowskiego, ul. Węglinek, ul. Orłowskiego, ul. Dzierżawnej, ul. Różanej oraz ul. Ruskiej.

Bardzo zaawansowane są także prace związane z pozimowym oczyszczaniem ulic z piachu i innych odpadów. Zarząd Dróg i Mostów zakończył je już na 233 ulicach mających łącznie blisko 500 km. Jednocześnie ZdiM także zajmuje się likwidacją dzikich wysypisk śmieci. Przez dwa pierwsze miesiące tego roku uprzątnięto tego typu miejsc, zaś w marcu było ich 36. Obecnie usuwane są kolejne trzy. To czy właściciele terenów prywatnych znajdujących się w granicach miasta jak i zarządcy terenów miejskich należycie wywiązują się z dbania o porządek sprawdzają każdego dnia strażnicy miejscy.

Przez pierwsze trzy miesiące tego roku Straż Miejska przeprowadziła 866 kontroli pod kątem zaniedbań porządkowych. W 608 przypadkach były to tereny miejskie a w 258 przypadkach tereny prywatne. – Zarządcy terenu zostali zobligowani do usunięcia zaniedbań porządkowych. Przeprowadziliśmy także 259 rekontroli, w tym 182 na terenach prywatnych i 78 na terenach miejskich, w wyniku których stwierdzono, że uprzednio zgłaszane zaniedbania zostały usunięte. Do 31 marca za zaniedbania porządkowe nałożonych zostało 137 mandatów karnych na kwotę 13 170 zł. W kwietniu prace porządkowe na terenie miasta będą kontynuowane – wyjaśnia Jacek Kucharczyk, Komendant Straży Miejskiej.

(fot. lublin112)
2015-04-02 19:47:00

6 komentarzy

  1. Takie wysypisko jak na zdjęciu jest koło stadionu na gorze dojść tam można od leszczyńskiego i ul przy stawie. Obok pomnik żydowski zarośnięty metrowa trawa.

    • Nie wiem, czy dobrze rozumiem twoje zmartwienie – ta trawa jest za niska?

      • brakuje zapewne kup, a swoją drogą posłowie głosujący za „ustawą śmieciową” powinni ponieść odpowiedzialność finansową za uprzątanie takowych, a nawet ich wątpliwej inteligencji elektorat.

  2. Brawo straż miejska miasto czystsze a barany co robią syf płacą mandaty.

  3. Ponawiam zaproszenie dla „bohaterskiej” Straży Miejskiej na działkę należącą do Miasta przy ul. Dąbrowskiej 24.
    Przyległy chodnik przykryty od lat darnią zarośnięty krzakami (chodzi się zygzakiem między błotnistymi kałużami, jezdnią), na samej działce śmieci wszelkiej maści ze starym sraczem na pierwszym planie.

  4. Nie da się już ukryć, że ustawa śmieciowa jest kompletnie spieprzona. To nie tylko większe koszty dla mieszkańców Lublina, ale też smród gnijących śmieci, odczuwalny nad miastem w cieplejsze dni.

Z kraju