Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Taksówkarze zbulwersowani ograniczeniem ruchu taksówek na Starym Mieście

Do naszej redakcji zgłosili się taksówkarze zbulwersowani wprowadzeniem zakazu ruchu taksówek na Starym Mieście w Lublinie. Miasto odpowiada, że klienci taksówek mogą przemieścić się pieszo do miejsca, gdzie będzie oczekiwał na nich transport.

Wyrzucanie ruchu pojazdów ze ścisłego centrum stało się faktem i jako pierwsi odczuli to lubelscy taksówkarze i firmy świadczące usługi przewozu osób. Miasto wprowadziło nowy regulamin poruszania się pojazdów po Starym Mieście, pozbawiając tym samym taksówkarzy możliwości wjazdu na jego teren.

– Celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu poruszania się pieszych, dbanie o historyczny charakter Starego Miasta oraz uregulowanie kwestii wydawania identyfikatorów zezwalających na wjazd. Nowe zasady wprowadzają ograniczenia możliwości wjazdu taksówek, zmniejszają liczbę wydawanych identyfikatorów dla mieszkańców, instytucji, firm czy organizatorów wydarzeń – informuje w przesłanym do nas komunikacie Grzegorz Jędrek Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Taksówkarze zarzucają urzędnikom, że przez to posunięcie znacznie utrudniają im prowadzenie działalności gospodarczej. Teraz będą zmuszeni do tracenia cennych minut na oczekiwanie na potencjalnego pasażera, który będzie szukał środka transportu, klucząc uliczkami Starego Miasta, aż przedostanie się np. na ul. Lubartowską lub Plac Zamkowy. Należy zaznaczyć, że dużą częścią klientów taksówek są turyści, także ci z zagranicy, którzy po prostu nie znają miasta.

Co więcej, urzędnicy zapomnieli chyba o osobach niepełnosprawnych, którym fundują przemieszczanie się po staromiejskim bruku w poszukiwaniu taksówki. Jak mówi jeden z taksówkarzy, zapraszam do takiej podróży na wózku inwalidzkim jednego z urzędników, bo chyba zapomnieli oni o tym, że istnieją jeszcze osoby z ograniczeniami ruchowymi.

– Stare Miasto, jako Pomnik Historii, jest najczęściej odwiedzaną częścią miasta przez turystów i mieszkańców. Piesi poruszają się wąskimi uliczkami zabytkowej przestrzeni, przez większą część roku funkcjonują tu ogródki gastronomiczne, w sezonie turystycznym organizowane są liczne imprezy kulturalne, które poprzez swój charakter przyciągają ogromną liczbę uczestników oraz ograniczają ruch poprzez stoiska wystawiennicze. Lubelskie Stare Miasto jest na tyle kompaktowe, że daje możliwość przemieszczania się pieszo z jednej części do drugiej. Wprowadzając ograniczenie wjazdu dla pojazdów chcemy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i naszych gości – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

– Promuje się samochody na minuty firmy Panek, po całym mieście leżą porozrzucane hulajnogi, czy rowery z wypożyczalni, a nam ogranicza się swobodę wykonywania działalności gospodarczej, zamyka przestrzeń, na której znajduje się spora liczba naszych potencjalnych klientów. Co chwila ogranicza się nam możliwość odbioru pasażerów z centrum miasta. W chwili obecnej Plac Zamkowy zamiast parkingiem, będzie jednym dużym postojem taksówek – wyjaśnia nam jeden z taksówkarzy.

W chwili obecnej o identyfikatory mogą ubiegać się mieszkańcy Starego Miasta (do 2 identyfikatorów na lokal); podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub inną na terenie Starego Miasta (1 identyfikator na podmiot, obowiązujący w godzinach prowadzenia działalności); organizatorzy imprez, wydarzeń kulturalnych, społecznych, inwestorzy i podmioty prowadzące roboty budowlane lub remontowe; nowożeńcy (do 2 identyfikatorów).

– Od tego roku ważność straciły też wszystkie „zezwolenia w formie na okaziciela” wydane do tej pory poszczególnym instytucjom, jednostkom kultury czy hotelom. Ograniczono wjazd pojazdom taxi oraz innym podmiotom, urzędom i osobom wykorzystującym pojazdy prywatne do wjazdu – dodaje Grzegorz Jędrek.

– Czy jedynym rozwiązaniem całej sytuacji pozostaje zarejestrowanie firmy taksówkarskiej na terenie Starego Miasta? – pyta nasz rozmówca, działający w branży od ponad 10 lat.

Na teren Starego Miasta bez identyfikatorów mogą wjeżdżać pojazdy Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego oraz zaopatrzenia.

(fot. zwiedzajlubelskie.pl)

73 komentarze

  1. Bardzo dobrze, szczególnie dla tego chama, który trąbił na mnie jak robiłem zdjęcie. I jeszcze tekst „nie wodzisz, że jadę? Zabrałem mu te cenne minuty… no może 20 sec, ale on miał pewnie tyle zleceń, że jak w latach 80-tych ludzie stali w kolejce przy słupku TAXI, a on bohater sam jeden w mieście musi ich wszystkich porozwozić. Nigdy, ale to nigdy nie przyjechałem ani nie wracałem ze starego miasta taksówką. Wysiadam lub wsiadam przy katedrze lub na placu zamkowym. Ludziom nic nie będzie, przejdą się.
    Wspomniany niepełnosprawny może poprosić Straż Miejską o pomoc jak ma uzasadnione trudności w poruszaniu się po bruku. Lub wzorem z Zamościa, można zadzwonić do SM i poinformować o wjeździe na Stare Miasto po osobę niepełnosprawną.

    • Uważasz mądrołku, że poinformowanie o zamiarze popełnienia wykroczenia zwalnia od odpowiedzialności za jego popełnienie? Zakaz to zakaz.

  2. Dobrze ktoś kiedyś powiedział że człowiek taksówkarzem może się stać zawsze ale odwrotnie nigdy. Jak widać ta grupa zawodowa zadowolona by była chyba tylko wtedy gdyby miała uprawnienia co najmniej jak pojazdy uprzywilejowane.

  3. I bardzo dobrze!

  4. Nadchodzi weekend niech „szlachta sobie przybomni lub wygoogla co oznaczają znaki Taxi i Taxi przekreslone, zaparkujecie to podymacie koła.

Z kraju