Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szybki internet dotrze do kolejnych szkół i gospodarstw domowych. Projekt obejmie 47 gmin

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa mieszkańcy uzyskają podłączenie światłowodu o minimalnej przepustowości łącza 30 MB/s. Dostęp do szerokopasmowego Internetu otrzyma ponad 200 szkół i 76 tysięcy gospodarstw domowych z 47 gmin.

Rozpoczęły się prace związane z realizacją trzeciego etapu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa wspierającego budowę sieci światłowodowej w lokalizacjach, gdzie usługi te nie były wcześniej dostępne. Projekt zakładający doprowadzenie całkowicie bezpłatnie światłowodu zapewniającego najwyższą jakość usług cyfrowych ma zrealizować warszawska firma elektroenergetyczna Enprom, działająca w konsorcjum z firmą Inplus Energetyka. Dostęp do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach otrzyma ponad 200 szkół i 76 tysięcy gospodarstw domowych z 47 gmin w regionach puławskim i radomskim.

Efektem prac prowadzonych przez Enprom będzie wybudowanie sieci światłowodowej, która bezpłatnie podłączy do szybkiego Internetu mieszkańców gmin oraz wszystkie placówki oświatowe na wyznaczonym obszarze. Dodatkowo projekt zakłada, że każda szkoła w uzyska przez 10 lat dostęp do darmowego Internetu o szybkości co najmniej 100 MB/s oraz pakiet urządzeń zapewniających podłączenie do sieci i możliwość korzystanie z cyfrowych treści edukacyjnych.

– To oczywista korzyść nie tylko dla placówek edukacyjnych. Szerszy dostęp do Internetu, to lepsza komunikacja ze światem zewnętrznym, a w perspektywie lepiej wykształceni, zorientowani w cyfrowym świecie mieszkańcy. Rozpoczynamy prace w pierwszej kolejności od podłączenia do nowoczesnej infrastruktury cyfrowej właśnie placówek oświatowych. Jednak zakładamy prowadzenie projektu tak, aby do sieci światłowodowej podłączać w tym samym czasie również wszystkich mieszkańców na linii budowy. W zakresie naszych prac jest zaprojektowanie, uzgodnienie i wybudowanie sieci światłowodowej w technologii Fiber-To-The-Home, czyli światłowód do domu. Będzie to około 4000 km linii światłowodowej podwieszanej na słupach niskiego napięcia oraz prowadzonych w kanalizacji doziemnej – mówi Mariusz Targowski, Prezes Zarządu Enprom.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa mieszkańcy uzyskają podłączenie światłowodu o minimalnej przepustowości łącza 30 MB/s. Światłowód będzie także otwarty, co oznacza, że swoje usługi będą mogli oferować na niej różni dostawcy telekomunikacyjni. W poszczególnych gminach będą prowadzone prace napowietrzne oraz ziemne. Mieszkańcy, żeby mieć podłączony światłowód nie muszą nic robić. Z każdym będą kontaktować się przedstawiciele wykonawcy projektu. Przedstawiciele wykonawcy będą również kontaktować się z mieszkańcami oraz władzami gminy w celu pozyskania zgód na poprowadzenie sieci światłowodowej przez działki prywatne lub na słupach znajdujących się na posesjach. Projektowi towarzyszyć będzie kampania informacyjna, w ramach której odbędą się spotkania z mieszkańcami oraz przedstawicielami lokalnych władz. O ich terminie zainteresowane osoby będą informowane z wyprzedzeniem. Do końca 2021 roku na terenie całego kraju powstanie infrastruktura światłowodowa obejmująca swoim zasięgiem ponad pół miliona gospodarstw domowych i blisko 2 tysiące jednostek oświatowych.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

19 komentarzy

  1. Redakcjo MB czy Mb? Różnica jest znacząca. Wygląda to na błąd w tekście.

  2. Może w końcu mieszkańcy zobaczą inną rzeczywistość niż promuje TVP

    • Rzeczywistość TVN-u i zryty beret? Dziękujemy Panie za te brednie.

    • Jak jest u was taka wolność słowa, to dlaczego onet wyłącza komentarze pod artykułami o gwałtach popełnionych przez imigrantów?

  3. A co z gminami podlubelskimi – np. Głusk, Wólka?

    • Dokładnie. Gminy spod Lublina nic nie robią. W Konopnicy nie ma i raczej nie będzie.

      • Ale z ciebie malkontent. Tyle się dzieje w gminie Konopnica – turniej nalewek to już wydarzenie o randze krajowej, mieliśmy wspaniały Dzień Seniora, oczywiście degustację karpia po strażacku. A wy byście tylko chcieli światłowodów, utwardzonych dróg czy więcej pieniędzy dla szkół…

        • Turniej nalewek? Pierwsze słyszę. Dzień seniora, karpie? Już nie rób sobie żartów, mówimy o i n w e s t y c j a c h. Trzeba iść do przodu, właśnie kłaść lepsze drogi i łącza internetowe a nie żreć karpie jak w prlu

        • No tak… A turniej nalewek ze śwagrem mamy często.

  4. Megabajt czy megabit?

  5. Redakcja myśli…

  6. Podpowiem, ze strony programu:
    046 TIK: szybka sieć szerokopasmowa (dostęp/lokalna pętla abonencka; >/= 30 Mbps)

  7. DoggoNeedHoomanTaskete

    A co z niektórymi dzielnicami lublina, gdzie miejscami dalej nawet 20Mb nie ma? (Sławin)

  8. Długoletnie doswiadczenie uczy (nie tylko mnie), że nie ma nic za darmo…

  9. Ja już cieszę się szybkim internetem od firmy Elbonet, polecam dostawców lokalnych 😉

Z kraju