Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sygnał od Czytelnika. Zdewastowane ławki i nagabywanie o pieniądze w Ogrodzie Saskim (zdjęcia)

Podczas spaceru alejkami Ogrodu Saskiego nasz Czytelnik zwrócił uwagę na zdewastowane ławki oraz osoby nagabujące przechodniów o datki. Jak pisze pan Arek, to wszystko dzieje się pod okiem kilkunastu kamer miejskiego monitoringu.

Od naszego Czytelnika otrzymaliśmy dość emocjonalnego maila na temat tego, co dzieje się w Ogrodzie Saskim. Trudno dziwić się emocjom, patrząc na przesłane zdjęcia.

– Spacerowałem dziś z rodziną po Ogrodzie Saskim w centrum Lublina i to, co udało się zaobserwować będąc tu dzisiaj dwukrotnie na ponad 1,5 godzinnych spacerach z dziećmi, to brak jakiegokolwiek patrolu służb mundurowych. Drewniane, białe ławki w coraz gorszym stanie, nasuwa się na myśl słynne zdane, które można dopasować w tych okolicznościach „spieszmy się posiedzieć, tak szybko odchodzą”. Monitoring…Chyba tylko atrapy kamer, albo zakamienione kopułki przez które nic nie widać. Po godz. 17-ej parka niechętnych do pracy 50+ nagabuje z ławki w pobliżu wejścia głównego Lipowa/Racławickie o „datki”, po jakimś czasie jegomość wstaje z ławki i robi sobie zarobkowy objazd po ławkach z młodzieżą, na których 14,15,16-latki wysupłują z kieszonkowego od rodziców stypendium na browca dla nieroba. Szlag człowieka trafia. Biały dzień, centrum miasta inspiracji. Czy naprawdę nie da się spośród 2 istniejących w mieście służb, zorganizować regularnych patroli? – opisuje to co zastał na miejscu pan Arek.

Zwróciliśmy się do Miasta Lublin z zapytaniem, dlaczego dochodzi do takich sytuacji, pomimo tego, że w Ogrodzie Saskim jest wiele kamer miejskiego monitoringu.

– Obecnie realizowana jest umowa na dostarczenie i montaż nowych ławek na terenie Ogrodu Saskiego z terminem wykonania do końca września. Zniszczenie ławek w dniu 4 sierpnia zostało zauważone przez operatora monitoringu, który poinformował o tym straż miejską. Uszkodzone ławki zabezpieczono, a informację na ten temat przekazano firmie, która zgodnie z zapisami umowy na kompleksową konserwację zieleni komunalnej zlokalizowanej poza pasem drogowym w rejonie V, ma za zadanie naprawę obiektu małej architektury, a jeśli nie jest to możliwe – jego utylizację. Obecnie na całym terenie Ogrodu Saskiego zainstalowanych jest 19 kamer obrotowych. Operatorzy pełniący dyżury w Centrum Monitoringu Wizyjnego regularnie przez całą dobę monitorują teren Ogrodu Saskiego. Wszystkie zaistniałe sytuacje naruszające publiczny ład i porządek zgłaszane są do odpowiednich służb, czyli Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji, które podejmują odpowiednie czynności w tym zakresie – wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Jeżeli chodzi o zbieranie datków i nagabywanie o pieniądze, w takich przypadkach mogą interweniować funkcjonariusze straży miejskiej.

– Straż Miejska może interweniować jedynie w przypadku, gdy ktoś w sposób natarczywy domaga się pieniędzy lub żebrze mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy. Nie bez znaczenia są w tym zakresie działania samych mieszkańców i brak przyzwolenia na takie sytuacje. Pomoc do osób potrzebujących powinna trafiać przede wszystkim za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub organizacji charytatywnych działających w sferze pomocy społecznej – wyjaśnia Monika Głazik.

Sygnał od Czytelnika. Zdewastowane ławki i nagabywanie o pieniądze w Ogrodzie Saskim (zdjęcia)

Sygnał od Czytelnika. Zdewastowane ławki i nagabywanie o pieniądze w Ogrodzie Saskim (zdjęcia)

(fot. nadesłane Arek)

54 komentarze

  1. Jaku park takie towarzystwo.

  2. zutylizoawać patologię i bedzie po problemie

  3. Ludzie, czy wiecie że dając pieniądze tym „proszącym” to robicie im krzywdę? Jak ktoś ma 2 pary rąk i nóg, widzi, słyszy i umie się wysłowić to może zapracować na życie (tym proszącym zazwyczaj niewiele trzeba do szczęścia). Dając łatwe pieniądze to tak jakbyście im rękę odcinali. Co innego osoby kalekie, dla nich są instytucje i tam mogą się kierować. Jak patrzę na to wszystko to nie mogę się doczekać całkowitego wyeliminowania gotówki.