Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja (zdjęcia, wideo)

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. W Lublinie odbyły się dziś uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz, służb i zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta.

Konstytucja 3 maja powstała jako ustawa regulująca prawa i obowiązki obywatelskie oraz prerogatywy państwa. Jej głównym osiągnięciem było wprowadzenie pojęcia „narodu”, o którego suwerenność miał troszczyć się lud oraz władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza, a także ochrona chłopów przez państwo.

Zatwierdzenie Konstytucji wywołało wrogość krajów sąsiednich. Rzeczpospolita Obojga Narodów została najpierw zdradzona przez Prusy, a następnie najechana i pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej. Choć Konstytucja obowiązywała krótko, pozostaje wspólnym dziedzictwem oraz symbolem walki o niepodległość i budowy sprawiedliwego społeczeństwa. Konstytucja 3 Maja jest zarazem symbolem ideałów Europy ze względu na przykład demokratycznych i pokojowych przemian ustrojowych.

Dzisiaj w Lublinie odbyły się uroczystości rocznicowe Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Program obchodów rozpoczął się o godzinie 9.00 od uroczystego spotkania z okazji tego doniosłego dnia w Trybunale Koronnym. Następnie o godzinie 10.00 wierni zgromadzili się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, przy ulicy Królewskiej, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny. To wyjątkowe nabożeństwo stanowiło czas refleksji nad historią i wartościami, które są fundamentem polskiej tożsamości. Z Placu Katedralnego uczestnicy przemaszerowali na Plac Litewski.

Tam przy Pomniku Konstytucji 3 Maja uczestnicy uroczystości i mieszkańcy Lublina zgromadzili się, aby uczcić pamięć tego doniosłego dokumentu, który na zawsze wpisał się w historię Polski. Po przemówieniach okolicznościowych nastąpiła salwa armatnia. O godzinie  13.00 przyszła kolej na wspólnie zatańczonego „Poloneza”. Mieszkańcy Lublina mieli okazję wziąć udział w uroczystym tańcu prowadzonym deptakiem od Ratusza na Plac Litewski, celebrując w ten sposób polską tradycję i kulturę.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości każdy mógł skorzystać z atrakcji pikniku oferującego liczne atrakcje, głównie dla najmłodszych. Stanowiska edukacyjne oraz wystawa sprzętu służb mundurowych pozwoliły mieszkańcom na bliższe zapoznanie się z historią i współczesnością Polski, to również dobra okazja do zapoznania się ze specyfiką pracy poszczególnych służb. Ponadto, koncert „Polskie Tańce Narodowe i Regionalne” wykonywany przez zespoły folklorystyczne z Lubelszczyzny dodatkowo upiększył atmosferę tego wyjątkowego dnia.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji. 

2 komentarze

  1. witold janusz

    Piękne to.

  2. Obłuda wypływa z niektórych zdjęć.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport