Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Służby apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne i rzeki

Policjanci przestrzegają przed wchodzeniem na lód. Minusowe temperatury powietrza sprawiają, że zbiorniki wodne zamarzają, ale lód może być jednak cienki i kruchy. Wejście na taki zbiornik stwarza śmiertelne zagrożenie.

Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku.

Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, czasem pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Ponadto woda jest bardzo zimna, co powoduje szybkie wyczerpanie i wychłodzenie organizmu.

Służby ratunkowe i policjanci apelują do rodziców, aby kontrolowali, gdzie bawią się ich dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Co robić gdy zarwie się pod Tobą lód?

Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą

W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe (telefon 112). Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko, gdyż dochodzi do wyziębienia organizmu.

Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

Przestrzegaj tych zasad

*Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
*Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
*Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
*Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
*Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
*Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
*Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
*Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
*Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

8 komentarzy

  1. Oczywiście Niezależny Związek Zawodowy Grabarzy RP

    Służby apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne i rzeki.
    Kto pierwszy nie posłucha apelu ?
    Na takich czekamy… ja, moi koledzy po fachu i co łaska biorcy.

  2. Teraz to niech sobie ostrzegają pozew dla miasta się szykuje moja curka weszła na lud i się pod nią załamał cała przemarznięta przyszła do domu

    • Przemarzła bo chciała przejść przez jezdnię. Czekała aż w promieniu kilometra nic nie będzie jechało, a że ciągle coś jechało to dziecko ciągle stało i czekało. Tego ją nauczyłaś.

  3. To kiedy wchodzić jak nie teraz? Czyli po kilku dniach silnych mrozów.

  4. Dystrybutor straży pożarnej (w regionie)

    Za prawdę powiadam Wam, że do każdego topiącego się wyślę przynajmniej 4 ciężkie wozy bojowe straży pożarnej.
    Księdza i grabarza należy załatwiać we własnym zakresie.

    • Księdza i grabarza należy załatwiać we własnym zakresie, ale zanim wejdziecie na lód.
      Cołaski przyjmuję w gotówce.

Dodaj komentarz

Z kraju