Piątek, 10 maja 202410/05/2024
690 680 960
690 680 960

Silny wiatr w czwartek na obszarze woj. lubelskiego, potem niebezpieczne przymrozki nocami

W czwartek w regionie należy spodziewać się silnych podmuchów wiatru. Miejscami będą to porywy do 75 km/h z zachodu i północnego-zachodu. W kolejnych dniach nocami wystąpią przymrozki.

W czwartek Polska znajduje się pod wpływem niżu „ULRIKE”. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się front chłodny. Tuż za frontem następuje wymiana masy powietrza. Po południowo-zachodniej stronie występuje strefa dużego gradientu ciśnienia, co skutkować będzie silnym wiatrem dzisiaj we wschodniej połowie kraju. Od południowego-zachodu zacznie nasuwać się klin wyżu, który w kolejnych dniach przyniesie stabilne warunki pogodowe.

Dzisiejszy dzień jeszcze z wiosennymi temperaturami. Na termometrach zobaczymy od 16°C do 19°C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie początkowo małe, wzrastające w drugiej części dnia do dużego. Głownie chmurami piętra średniego i wysokiego. Przejście frontu objawi się głownie wzrostem zachmurzenia i wymianą masy powietrza. Opady atmosferyczne nie powinny wystąpić. Wiatr umiarkowany w pierwszej części dnia, około południa silny, okresami porywisty. Średnia prędkość od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h z sektora zachodniego i północno-zachodniego. Miejscami może prowadzić do wystąpienia szkód w drzewostanie, natomiast na polach prawdopodobne wystąpienie zamieci pyłowych, ograniczając lokalnie widzialność na drogach. Porywisty wiatr zacznie słabnąć w całym regionie dopiero pod wieczór.

Noc z czwartku na piątek minie pod znakiem przechodzącego z północy na południe frontu chłodnego o niskiej aktywności. Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresowo duże. Opady jednak nie wystąpią. Tuż za frontem zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza. Wiatr ma być na ogół słaby z kierunku zachodniego. Temperatura wyniesie od 4°C na północy regionu do 8°C na pozostałym obszarze woj. lubelskiego. Lokalnie przy gruncie na północy województwa możliwy przymrozek.

W piątek zrobi się chłodniej. Nasz kraj znajdzie się pod wpływem wyżu znad Morza Norweskiego. Napływać ma masa powietrza z północnego-zachodu. Temperatura wyniesie od 12°C do 14°C. Zachmurzenie małe, opady atmosferyczne nie wystąpią. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty w drugiej części dnia. Porywy wiatru do 50 km/h z północnego-zachodu.

Noc z piątku na sobotę przyniesie wyżową pogodę w regionie. Opady nie wystąpią, zachmurzenie ma być na ogół małe. Napływać ma masa pochodzenia arktycznego. Słaby wiatr, brak chmur przyczyni się do wystąpienia przymrozków. Temperatura na 2 metrach wyniesie od -3°C do 1°C. Miejscami przy gruncie spadki do -5°C, co może być groźne dla roślin i rolnictwa. Najniższe wartości są prognozowane w północnych powiatach regionu. Lokalnie możliwy rozwój smogu.

W sobotę Polska pozostanie pod wpływem silnego wyżu z centrum nad Skandynawią. Napływać ma masa z północy Starego Kontynentu o cechach arktycznych. Zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Opady nie wystąpią. Wiatr słaby z północy i północnego-zachodu. Temperatura wyniesie od 9°C do 11°C w najcieplejszym momencie dnia.

W nocy z soboty na niedzielę prognozowane zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Nie będzie jednak padać. Temperatura wyniesie od -3°C do 0°C w całym regionie. Miejscami przy gruncie spadki do -5°C. Najniższe wartości na termometrach na północy regionu. Najwyższe na popołudniu i centrum, ale w całym regionie nie można wykluczyć niebezpiecznych dla regionu przygruntowych przymrozków. Prawdopodobny miejscami rozwój smogu.

Drugi dzień weekendu przyniesie kontynuacje wyżowej aury. Nie zabraknie chwil ze słońcem, ale ma być chłodno. Zaledwie od 11°C do 14°C w najcieplejszym momencie dnia. Opady prawdopodobne nie wystąpią. Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie ponownie przymrozki w regionie, zwłaszcza przygruntowe, ale ujemne temperatury możliwe są również miejscami na 2 metrach.

Początek nowego tygodnia to dalsza dominacja wyżu znad Skandynawii. Napływać ma masa powietrza z północy. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie około 10°C. Nocami w dalszym ciągu mogą występować lokalne przymrozki. Dalszy deficyt opadów pogłębiać ma susze, co może przynieść duży nieurodzaj w rolnictwie i wysokie ceny żywotności w kolejnych miesiącach. Niebezpieczne będą także przymrozki, mając na uwadze wegetację roślin, która zaczęła się już jakiś czas temu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. Wieje wiatr zmian. Niedługo wkoncu zmiana władzy.