Sędzia z naszego regionu oskarżony o fałszerstwo. W jednej ze spraw podmienione zostały protokoły

Zakończyło się śledztwo w sprawie sfałszowania protokołów w jednej ze spraw sądowych. W jego trakcie okazało się, że czynu tego miał dokonać sędzia prowadzący rozprawę. Na jego pociągnięcie do odpowiedzialności zezwolił już Sąd Dyscyplinarny w Lublinie oraz Sąd Najwyższy.

Niebawem przed sądem stanie… sędzia Sądu Rejonowego w Kraśniku Rafał R. Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej przygotował przeciwko niemu akt oskarżenia. Wcześniej prokurator przedstawił sędziemu zarzuty przekroczenie uprawnień, ukrycia dokumentu, poświadczenia nieprawdy w dokumencie i jego sfałszowania.

Sprawa dotyczy procesu o pobicie, jaki odbywał się w Sądzie Rejonowym w Kraśniku przed kilkoma laty. Przewodniczył mu właśnie sędzia Rafał R.. Kiedy w maju 2016 roku zapadł wyrok, jeden z oskarżonych zwrócił się do sądu o wydanie protokołu z ostatniej rozprawy. Dokumenty te zostały mu udostępnione. Następnie obrońca skażanego wniósł apelację, w której podnosił, że nie wszystkie dowody, jakie były zgromadzone podczas postępowania, zostały ujawnione na ostatniej rozprawie. W wyniku tego doszło do błędów procesowych, które mogłyby skutkować uchyleniem wyroku przez Sąd II instancji.

Jednak Sąd Okręgowy nie uwzględnił apelacji obrońcy uznając, że apelacja jest bezzasadna. Na poparcie swoich twierdzeń adwokat złożył w Sądzie uzyskany przez klienta protokół z ostatniej rozprawy, w której orzekał Rafał R. Protokół ten różnił się jednak od tego znajdującego się w aktach sprawy. W protokole rozprawy, który został wydany oskarżonemu, nie było wymienionych wszystkich dowodów na podstawie których sąd wydał wyrok. Tymczasem w aktach sprawy znajdował się protokół rozprawy, który zawierał wyliczenie wszystkich dowodów.

Wtedy wyszło na jaw, że doszło do fałszerstwa. Przeprowadzone w tej sprawie postępowanie wyjaśniające wykazało, że to sędzia miał usunąć z akt dwie strony protokołu rozprawy i zastąpić je innymi, podrobionymi kartami. Ponadto jak wyjaśnia prokuratura, sędzia dokonał przerobienia dokumentu w systemie informatycznym, gdzie był zapisany protokół. Za popełnione przestępstwo 44-letniemu sędziemu grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Na jego pociągnięcie do odpowiedzialności zezwolił już Sąd Dyscyplinarny w Lublinie oraz Sąd Najwyższy.

(fot. archiwum)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. Wolne sądy!
  Wolne sądy!!
  Wolne sądy!!!

 2. Grozi? Koledzy pomogą. Ucichnie minie rok i bedzie dalej sędzia.
  Bardziej jak pewne.

 3. Mógł skazać na długie lata człowieka a jemu grozi tylko 5 lat sędzia za taki czyn powinien odpowiadać od lat 15 do 25 lat to jest ludzkie życie a odpowiada jak za psa

 4. 3 godziny i prokuratura umorzy.

 5. Były sędzia. Błąd w artykule. Takie ,,coś” nie jest już sędzią.

 6. Ten sedzia pewnie za darmo tego nie robil. Musial wziac niezla lapowe.

 7. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  A to z niego taki agentki towarzyskiej syn ?!

 8. 5 lat za taki wałek!?!?!?! Noż k..wa ręce opadają. Je$ane bezprawie. Za byle wykroczenie w chwili obecnej cywilom grozi 5 a czasem i 8 lat. A taka [email protected] stanowiąca prawo i skazująca ludzi – zagrożona pięcioma latami. W tym kraju bezprawia nie będzie dobrze.

  • upośledzony bajkopisarz

   Za wykroczenie grozi co najwyżej kara aresztu od 5 do 30 dni, kara 1 miesiąca ograniczenia wolności, grzywna do 5000 złotych albo kara nagany.

  • Za wykroczenie grozi co najwyżej kara aresztu od 5 do 30 dni, kara 1 miesiąca ograniczenia wolności, grzywna do 5000 złotych albo kara nagany.

 9. nadzwyczajna kasta

 10. takie rzeczy sa w b. wielu sadach!

 11. Kruk krukowi oka nie wykole.

 12. Zdenerwicowany obywatel

  ,,Na jego pociągnięcie do odpowiedzialności zezwolił już Sąd Dyscyplinarny w Lublinie oraz Sąd Najwyższy”. DZIĘKUJEMY WAM ŁASKAWCY!!!!!!!!!!!!!!!

 13. Proszę,proszę ! Wreszczie ktoś wziął się za tą ,, kastę ,, z Kraśnika . Myślę ,że podobnych ,, wałów jest tam dużo więcej . Jest tak jak napisał Czaruś ,, kruk krukowi oka nie wykole ,,

 14. Niech lepiej prokurator dowie się dlaczego Sędzia tak postąpił , ile łapówki wziął albo jakie haki na niego mają .Powinien być usunięty całkowicie z zawodu bo to lepsza kanalia skoro ma taką przeszłość

 15. Bo to jest komunistyczny sędzia. Trzeba się wszystkich takich pozbyć z wymiaru sprawiedliwości. Pomożecie!?

 16. Sędziowie to samo złodziejstwo i krętactwo a podmiana akt w tym przypadku miała pewnie obciążyć niewinnego człowieka aby sprawca był wolny którego tatuś ma wujka prokuratora.

 17. Musiał wyjatkowo narazić się nadzwyczajnej kaście (nie odpalił doli ?)

 18. 44 lata i komunistyczny sędzia ? Jak komuna padała to dopiero dowiedział się ze „ptaszek” służy nie tylko do sikania więc co miał mieć wspólnego z komuną ? Raczej typowy wyrób nowobogackiej kasty zakotwiczony w 90- dziesiątych latach gdzie można było „załatwić” prawie wszystko bez większych konsekwencji.

  • Niewazne czy komunistyczny, czy nie. Po prostu jedni sedziowie nie biora, a drudzy biora. Ten nalezal do tej drugiej grupy.

 19. Ciekawe ilu jeszcze jest takich sprzedajnych sedziow ktorzy za pare groszy sfalszuja dokumenty i uniewinnia przestepce. Podejrzewam ze calkiem sporo. Ludzie dla pieniedzy potrafia sie mocno sk…rwic.

 20. Precz z nadzwyczajną kastą

  Działania powinny być prewencyjne , odstraszające tak jak straszą cywili teraz wydalenie z zawodu to podstawa , co się wyrabia w tej Polsce -nadzwyczajna kasta

 21. Bogaty w więzieniu nie siedzi.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7499zł 0.9%
  • GBP 4.9125zł 0.69%
  • EUR 4.4168zł 0.22%
  • CHF 4.0887zł -0.14%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie