Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszył konkurs na imiona dla lubelskich sokołów

Ruszył konkurs na imiona dla sokołów gniazdujących na kominie PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków. Propozycje zgłaszać można do 1 maja 2023 r.

Sokoły na kominie elektrociepłowni w Lublinie to wyjątkowe zjawisko, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i miłośników przyrody. W ostatnich latach, para sokołów wędrownych wybrała ten wysoki komin jako miejsce gniazdowania. Elektrociepłownia w Lublinie, będąca jednym z najważniejszych źródeł energii w regionie, zyskała nową funkcję, stając się ostoją dla tych drapieżnych ptaków. Wysokość komina umożliwia sokołom swobodne polowanie na inne ptaki, takie jak gołębie czy jaskółki, które są ich głównym pożywieniem.

W celu ochrony tych rzadkich ptaków, lokalni działacze ekologiczni i ornitolodzy współpracują z zarządcami elektrociepłowni, monitorując i chroniąc gniazdo sokołów. Dzięki temu, sokoły wędrowne zyskały szansę na rozmnażanie się i zasiedlenie tego terenu, co jest ważne dla ochrony ich populacji. Współpraca tych organizacji i ludzi zaangażowanych w ochronę sokołów zaowocowała również w postaci transmisji na żywo z gniazda, dostępnej w Internecie. Dzięki temu, każdy zainteresowany może na bieżąco obserwować życie tych pięknych drapieżników w ich naturalnym środowisku, ucząc się tym samym o ich zwyczajach i wartości ochrony przyrody. Sokoły na kominie elektrociepłowni w Lublinie to wspaniały przykład harmonijnego współistnienia przemysłu i przyrody, co pokazuje, że zrównoważony rozwój oraz dbałość o środowisko mogą iść w parze z działalnością gospodarczą.

W tym roku Wrotka złożyła 5 jaj, dotychczas wykluły się 3 pisklęta. Wrotka intensywnie je ogrzewa. Ojciec młodych Czart dba w tym czasie o jedzenie. Na przełomie maja i czerwca młode sokoły rozpoczną naukę latania. Ruszył właśnie konkurs na imiona dla sokolich maluchów.

Propozycje zgłaszać można do 1 maja 2023 r. Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest zgłoszenie udziału poprzez wysłanie 1 propozycji imienia żeńskiego i 1 imienia męskiego za pośrednictwem Formularza Konkursowego dostępnego na http://www.peregrinus.pl/pl/lublin

Potomstwo sokołów :
2019 r.: Lubelka, Bystra i Bystry
2020 r.: Perełka, Perlik i Wrotek
2021 r: Szponka, Czart

(fot. PGE)

17 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Sokołów nigdy nie miałem i nie musiałem główkować jakie imiona im nadać. Mam za to kilka kotów (a jednego to ludzie się domyślają), nazywam je po polsku ( bo wiadome mi, że polskie to dobre), Marysia, Kazia, Zuzia, a kocurka Rudolf (bo rudy i wredny jak rudy).

  2. Zjadacz latających szczurów nr 1
    Zjadacz latających szczurów nr 2 …..

  3. Inflacja i drożyzna

  4. Glapiszony.

  5. … Glapa ! … ? … a nie , Glapiński to jaszczomp nie sokół

  6. Jastrząb skurczywyk

    Pindek

  7. Mam nadzieję że bydlaki i szkodniki pozasychaja otrute zanim dostaną imiona

  8. Jarosław i Zbigniew. Jeśli ktoś z drugiej opcji, niczym się nie różniącej od pierwszej, to Donald i Rafał. 🙂

  9. Świr i Morda

  10. przecież wiadomo że w polsce teraz jedynie kilka imion można nadać.
    Lech Jarosław Maria i Jadwiga.

Z kraju