Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza ogólnopolska akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”

Kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród kierowców, pieszych i rowerzystów powyżej 60 roku życia to główne cele ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej, która startuje 18 września 2023 roku. Warsztaty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będą odbywały się w wybranych lokalizacjach w każdym z 16 województw w okresie od września do listopada 2023 r.

– Podczas akcji„ Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”, chcemy pokazać uczestnikom ruchu drogowego powyżej 60 roku życia, jakie zagrożenia wynikają z niezachowania szczególnej ostrożności przy poruszaniu się po drodze. W ramach warsztatów korzystamy ze sprawdzonych modeli międzynarodowych oraz własnych doświadczeń – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają najczęściej występujące zagrożenia ruchu drogowego, skutki nieprzestrzegania przepisów, a także podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Udział w warsztatach pozwoli przypomnieć o obowiązujących zasadach poruszania się w ruchu drogowym, zaprezentować przykłady właściwego stosowania elementów odblaskowych oraz obowiązkowego wyposażenia rowerów, a także zwrócić uwagę na postępujące wraz z wiekiem zmiany fizjologiczne.

Dodatkowo, w miejscach, w których będą odbywać się warsztaty, uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnego przeglądu technicznego roweru i uzupełnić braki w oświetleniu, tak aby jednoślady były wyposażone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Uczestnicy wszystkich warsztatów będą mogli bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego symulatora do przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy. W warsztatach będą uczestniczyć policjanci z lokalnych Wydziałów Ruchu Drogowego.

Ze statystyk wynika, że w przypadku seniorów częściej dochodzi do poważnych wypadków. Zgodnie z danymi Policji za 2022 rok ofiary wypadków drogowych powyżej 60 roku życia to 5955 osób, z czego 590 to ofiary śmiertelne.

– Pomimo przewidywalnego spadku liczby ludności w Polsce, spodziewany jest systematyczny wzrost liczby osób powyżej 60 roku życia, dlatego działania edukacyjne wśród starszych uczestników ruchu drogowego są niezwykle ważne. Realizowane działania mają na celu zmianę postaw i zachowań, a także zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych wśród seniorów – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Partnerami akcji „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” są Policja i Żandarmeria Wojskowa.

Szczegółowy plan warsztatów jest dostępny na stronie internetowej www.seniornadrodze.pl

Rusza ogólnopolska akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”

(źródło MI)

7 komentarzy

  1. Należy uświadomić moherowym beretom, iż mają przede wszystkim pierwszeństwo. Im szybciej przejedziesz babkę to trafiasz do paki a ona odchodzi z należytym szacunkiem do piachu bo po co ZUS ma płacić emeryturę?

  2. Kto na tym zarobi?

  3. Mam ambiwalentne uczucia co do tego programu. Wynika z niego, jakby ludzie, którzy mają największe doświadczenie życiowe, byli niedouczeni w temacie tak codziennym, jak poruszanie się drogami publicznymi. To trochę poniżające według mnie.
    Seniorzy są czasem sprawcami i ofiarami wypadków, ale nie wynika to z ich ignorancji, raczej z ich słabnącej sprawności psychoruchowej, więc wszelkie szkolenia tego typu nie będą skuteczne. Seniorom potrzebna jest inna pomoc. Ktoś nie zbadał potrzeb grupy docelowej.

    • Dobry komentarz. Seniorzy poza ogólnie mniejszą sprawnością mają chyba problemy z prawidłowym oświetleniem pojazdów. A uczyć trzeba przede wszystkim młodych, w kapturach i ze słuchawkami na uszach… i bez żadnych zasad…

  4. Ok. 50 spotkań w skali kraju to śmiech na sali. Od razu widać, że jest to jedynie przedwyborcza propaganda, która ma dotrzeć z przesłaniem do elektoratu jaki to rząd opiekuńczy.
    Co do uświadamiania zasad bezpieczeństwa osób starszych w ruchu drogowym to należy podjąć działania jak najszybciej i w skali tysiąc razy większej.
    Zakres merytoryczny takich „szkoleń” powinien obejmować dwa aspekty:
    – przemiany ruchu drogowego w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat
    – filozofia i psychologia uczestnika ruchu drogowego, tak by uświadomić ludziom starszym, że postawa iż im się wszystko należy, prowadzi w ruchu drogowym do tragicznych skutków
    Problemem jest zmuszenie dziadków do uczestnictwa. Musi być tu stworzony system zachęt. Przykładowo: trzynastka i/lub czternastka tylko dla tych po szkoleniu (chyba, że nie może uczestniczyć i ma zaświadczenie lekarskie).

Dodaj komentarz

Z kraju