Piątek, 10 maja 202410/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza kolejny etap prac związanych z drogą ekspresową z Piask przez Chełm do granicy

Niebawem ruszą prace związane z przygotowywaniem dokumentacji ustalającej ostateczny techniczny wariant realizacji przyszłej drogi ekspresowej z Piask do Chełma i dalej do granicy z Ukrainą. Potrwa to dwa lata, potem drogowcy będą mogli rozpoczynać ostatni etap, czyli szukać wykonawcy inwestycji.

W poniedziałek w Chełmie odbyło się podpisanie umów z firmami, których zadaniem będzie wykonanie koncepcji programowej dla planowanej drogi ekspresowej S12 od końca obwodnicy Piask do granicy z Ukrainą w Dorohusku. Uczestniczyli w nim wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dzięki zawartym kontraktom, opracowywana będzie już dokumentacja dla całego odcinka trasy, który liczy 75 km. Wcześniej bowiem zawarto podobną umowę na koncepcję dla obwodnicy Chełma.

Zadania podjęła się firma TPF, która będzie miała 23 miesiące za wykonanie prac na obu odcinkach. Pierwszy ma 34,6 km długości i wiedzie od Piask do węzła Chełm Zachód, drugi 23 km i zaczyna się na węźle Chełm Wschód kończy zaś w Dorohusku. Projektanci przygotują analizy i prognozy ruchu, opracowania geodezyjne i kartograficzne dla celów projektowania dróg, a także opracowania geologiczno–inżynierskich, hydrogeologicznych, geotechnicznych i hydrologiczno-hydraulicznych. Wyniki ich pracy posłużą również do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj. Łączny koszt opracowania dokumentacji ustalającej ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji oraz przeprowadzone rozpoznanie podłoża gruntowego to blisko 9,7 mln zł.

Planowana trasa ma mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, na odcinkach, gdzie prognozy natężenia ruchu wykażą taką konieczność, zachowana zostanie rezerwa pod trzeci pas. Jej przebieg ustalony już został decyzją środowiskową i nie podlega zmianie. Mogą pojawić się za to nowe rozwiązania dotyczące obsługi ruchu lokalnego czy też kształtu węzłów. Powstanie ich siedem: Dorohucza, Siedliszcze, Chełm Zachód, Chełm Północ, Chełm Okszów, Chełm Wschód i Dorohusk. Do tego miejsca obsługi podróżnych, mosty, przejazdy, przejścia dla zwierząt dużych, średnich, małych i płazów, wiadukty i przepusty.

W najbliższym czasie organizowane będą też spotkania z mieszkańcami miejscowości, przez które będzie przebiegała droga ekspresowa. Ich celem ma być ustalanie rozwiązań obsługi ruchu lokalnego, dojazdów do pól i posesji. Będzie to ostatni czas na zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu.

Rusza kolejny etap prac związanych z drogą ekspresową z Piask przez Chełm do granicy
(fot. GDDKiA)

2 komentarze

  1. juz zrobili drogę kolejową do warszawy dwa lata temu oglosili budowę mostów w kazimerzu dolnym i kilku miejscać nic sie nie robi to kolejna propaganda przed wyborami czekam kiedy sie to wszystko zawali w sytlu greckim .