Radiowóz zaparkuje na chodniku, da mandat za zbędną dyskusję. Wchodzą nowe przepisy dotyczące policyjnej kontroli

Wraz z nowymi przepisami, które wejdą w życie 7 listopada, wzrosną kompetencje i uprawnienia policjantów. Mają one usprawnić proces kontroli, zapewnić funkcjonariuszom większe poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie ukrócić zachowania pokazujące brak szacunku wobec policjantów.

W przyszłym miesiącu zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przeprowadzania przez policję kontroli kierowców. Ich celem jest ułatwienie pracy funkcjonariuszom, jak również usprawnienie samego procesu kontroli.

Przede wszystkim uregulowane zostaną kwestie, które często utrudniały pracę policjantom, czy też zlikwidowane będą przepisy, które niejednokrotnie były niemożliwe do zrealizowania. Jak tłumaczą policjanci drogówki, zasady te w końcu choć częściowo zostaną dostosowane do realiów obecnych czasów, jak też zwyczajów obowiązujących w innych cywilizowanych krajach, zarówno w Europie, jak też na świecie.

Od 7 listopada 2019 roku kontrole drogowe będą mogły być prowadzone w każdym miejscu. Nie będzie ważne, czy radiowóz stanie tam, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się, na chodniku, w zatoce przystankowej czy też w innym podobnym miejscu. Ważne jest jedno, aby nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu drogowego. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak też nieoznakowanych pojazdów.

Policjanci wyjaśniają, że nie raz mieszkańcy danych miejscowości zgłaszają, że kierowcy nie zwracają uwagi na obowiązujące ograniczenia prędkości. Jednak nie zawsze możliwe było przeprowadzenie kontroli z użyciem np. ręcznego miernika prędkości, gdyż nie było odpowiedniego miejsca za ustawienie radiowozu. Teraz to ma się zmienić.

Umundurowany funkcjonariusz w trakcie podejmowania kontroli kierowcy, nie będzie musiał się legitymować. W tym przypadku radiowóz, mundur oraz odznaka mają być wystarczające dla kontrolowanej osoby, aby wiedziała, że ma doczynienia z funkcjonariuszem policji. Zapobiegnie to również sytuacjom, kiedy to niektóre osoby starały się podważyć nałożoną na nich karę m.in. wskazując, że policjant nie dopełnił obowiązków właśnie poprzez niewylegitymowanie się.

Obecnie absurdem jest również to, że zgodnie z przepisami w trakcie pościgu i zatrzymywania przestępcy, policjant powinien grzecznie się przedstawić i pokazać legitymację służbową.

Zatrzymany do kontroli kierowca będzie musiał czekać w pojeździe trzymając ręce na kierownicy. To ma zapewnić funkcjonariuszom bezpieczeństwo. Gwałtowne ruchy, czy też niestosowanie się do wydawanych poleceń, będzie groziło mandatem w kwocie 500 złotych. Taka sama kara ma grozić osobom, które będą podważały kompetencje funkcjonariuszy, wdawały się w niepotrzebne dyskusje czy też przedłużały i utrudniały przeprowadzenie kontroli drogowej.

Kolejną nowością będzie konieczność ewidencjonowania przebiegu kontrolowanego auta. To oznacza, że funkcjonariusz w trakcie kontroli ma spisywać stan licznika sprawdzanego pojazdu. Kierowca zaś ma mu to umożliwić. W trakcie prowadzenia interwencji, w radiowozie nie będą też musiały być uruchomione sygnały świetlne. W tym przypadku również dochodzi bowiem do absurdalnych sytuacji, gdyż z jednej strony wymagają tego obecne przepisy, kolejne zaś zabraniają pozostawiania w zaparkowanym pojeździe uruchomionego silnika.

Jak tłumaczą policjanci, żaden akumulator nie podoła, aby przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, gdyż tyle niekiedy trwają interwencje, zasilać sygnalizację, a potem jeszcze uruchomić silnik.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

85 komentarzy

 1. Cieszy mnie to, w przypadku pościgu najpierw będą strzelać a później zadawać pytania. Stop agresji na drodze, stop komorkowcom, stop piratom, stop pijakom

 2. Super bardzo dobrze dla skrajnoe lamiace przepisy zabierac prawo jazdy o min 100 % powinni zwiekszyc mandaty zniknął sebixy i kariny i inne patologie zabzbedne gadanie 24 h na dolek zeby miał chwile na przmyslenie

 3. Kto decyduję, że kierowca „wdaje się w zbędną dyskusję”?
  W takim razie bezpieczniej się w ogóle nie odzywać. Tak policjantom będzie łatwiej?
  Czy wtedy oskarżą nas o „nie wykonywanie poleceń”?

 4. NOI MACIE CO CHCECIE! Było głosować na pis? Początki Państwa Policyjnego. Gdzie wolnosc Prawa Obywatela?! Teraz niech któryś z was którzy drą geby aby dać im więcej urprawien. Żeby w dostał pała w d..!

  • odejdź chłopcze od komputera i rozeznaj się w realnym życiu. Wyłącz też swoją ogłupiającą telewizję, youtuba, facebooka i inne ogłupiające portale. Mało wiesz jeszcze o życiu a zabierasz głos. Do chwili obecnej Policjanci mieli tak powiązane ręce przez cwaniaków, prostaków i innych kretynów,a skretyniałe sądy jeszcze tę chorą sytuację przyklepywały. Na szczęście ktoś i ten problem w końcu rozwiązał. A jak ci nie odpowiada to przesiadaj się na MPK, tam cie policja nie zatrzyma.

   • Ty pajacu nie znasz życia po tym co napisałeś to pewnie jesteś psem

    • Nie zgadłeś, jedynie mam mundurowego w rodzinie, myślę że normalnego bo normalnych ludzi się nie czepia, przepisy egzekwuje jak człowiek z ludzką tolerancją, ani za darmo nikogo nie kwituje. Za to uwielbia obcinać kity cwaniakom. Krew mi się jedynie gotuje kiedy słucham jego opowieści o tego typu kretynach na drodze, ale na szczęście już po krzyku. Nie chce mi się z tobą gadać bo widać albo masz jeszcze gluta pod nosem albo jesteś zwyczajnym osiedlowym kołtunem (sądząc po twoim prostackim wpisie), ale ci powiem szczerze że nieraz kwita dostałem i nerwa miałem do końca dnia, z tym że wiedziałem zawsze za co. Wiele tez razy zachowując kulturę i spuszczając uszy po sobie skończyło się na pouczeniu. Za to jeśli chcesz skakać jak wesz na grzebieniu to życzę szczęścia zdrowia.

 5. V ZE ZBIRAMI .HWDP sztywniutko bez szparagów ha

 6. Przy kontroli nikt nikomu nie będzie musiał się przedstawiać.Dobre.

 7. To proste większość policjantów to ***** bez empatii idą do policji się wyżywać na obywatelach bo w szkole podstawowej byli gnębieni.A te śmieszne przepisy są przeciwko nam i służą do wyzysku kasy.Od kiedy przepis mówiący o zbędnym odzywaniu się poprawi bezpieczeństwo?Poprawi ale budżet na 500 plus.A tacy ludzie jak co niektórzy na tym forum wierzą w te brednie o bezpieczeństwie.Policja i tak robi co chce i gdy podchodzi aby cię wylegitymować automatycznie ma cię za potencjalnego jelenia i bandytę.Oni powinni służyć nam a nie odwrotnie co za kraj wymyśla takie chore przepisy.To jest i powinien być jego zastany obowiązek aby pokazać legitymację służbową i się przedstawić i wszystko w temacie.

 8. Dobre tłumaczenie.Chodzi tylko o lepsze i większe dojenie kasy,aby utrzymywać wszelakie patologie typu 500+;13-tki;14-tki dla geritrii.
  PIS-dzielce w natarciu:-)

 9. A kiedy obowiązkowe kamerki? Każda interwencja policji powinna być nagrywana. Może wtedy zaczęli by się może zachowywać normalnie a nie jak pany i władcy (nie wszyscy oczywiście, niektórzy gliniarze są w porządku)

 10. Joanna Świętokrzyskie

  Szacunek dla policji? Buahaha! 😀
  Akumulator? Buahaha! 😀
  Kto to wymyślił? Przytrzymany Sokołowski?
  Do szkół ich posłać i kultury nauczyć! 500 zł to oni powinni płacić miesięczne za to że ich na ulice wypuszczają!
  ŻENADA!!! 😤

  • No właśnie abc, zawsze można obejść to wszystko, przeważnie dwóch policjantów jest na interwencji. Każdy z nich powinien mieć obowiązek włączania kamerek. Jak już obie by się w tym samym czasie popsuły to już dziwny zbieg okoliczności

 11. Chcialo sie 500plus to macie. Teraz beda klepac mandaty na potege. Nawet jezeli mandat za wykroczenie bedzie niski a wdacie sie w dyskusje to dostaniecie dodatkowe 500

 12. Państwo Bezprawia i Niesprawiedliwości ale ludziom się to podoba przecież w niedzielę znowu dali na to przyzwolenie na kolejne 4 lata.

 13. Mowa była o legitymowaniu się a nie o przedstawianiu, co do „dyskutowania” to z doświadczenia wiem ze g… ono daje bo albo brać mandat i spływać żeby nie dostać z górnej półki albo majac jakieś podstawy nie przyjmować i iść do sądu. W sumie to zmieni się niewiele poza tym ze będą teraz stali gdzie chcieli .

 14. bardzo dobrze.madre zmiany.

 15. Widziałem ostatnio w „państwo w państwie ” jak to ci „biedni „policjanci spacyfikowali zupełnie niewinnego czlowieka ,który był miły i uprzejmie się przedstawił …jedyną jego „winą ” było to że nie posiadał dowodu ….napadali na niego jakby to był jakiś terrorysta ,,,,wszystko się nagrało bo w poblizu była kamera i pewnie tylko dzieki temu zostalo wszczęte przeciwko nim postępowanie ….teraz wyobrazcie sobie co będzie ,jak wprowadzą te nowe przepisy ….interwencja bedzie przebiegć na zasadzie „siedz cicho smieciu i wykonuj polecenia panów,bo jak się odezwiesz i nam się nie spodobasz ,to cię spacyfikujemy bez wzgledu na to czy coś zawiniłeś czy nie ” ….autorom takich przepisów „gratuluję ” podejscia na zasadzie „policjant ma zawsze rację a jak nie ma to patrz punkt pierwszy „

 16. Teraz dopiero pislicjanci będą się panoszyć

 17. Słabe te nowe „przepisy” …ja bym tam od razu wprowadził możliwość zastrzelenia delikwenta ,ja uprzejmie ośmieli się niezgodzić z panami policjantami ….Ludzie to przecież chore …jest mnóstwo przypadków że ofiarami ich interwencji padają kompletnie nie winni ludzie ,tv nie ogladacie ? ….przy tym co teraz wprowadzą ,to kazda ich interwencja może byc na zasadzie „dajcie mi czlowieka ,a my znajdziemy paragraf ” . Oczywiscie powinni mieć prawo bezwzględnego i szybkiego pacyfikowania wszelkiej masci bandziorow i innej patologi ,ale nie że kazdego bez wyjatku …..z czego wy się cieszycie ?

 18. Pisiory dali uprawnienia pałkarzom jak zwykłym ubolom.

 19. Jedzcie do makarona francuza czy Niemca i wpierajcie im swoje rację… Przy ostrej dyskusji podczas kontroli tylko chyba Niemiec nie sięgnie po broń… Przy nie wykonywaniu poleceń zandarmi szybko pacyfikuja delikwenta… Za darmo nie zatrzymują…

 20. Jeszcze zostały kominiarze,leśnicy, listonosze a co dać im większe uprawnienia.Kogoś pominąłem to przepraszam.

 21. Karyny i Sebixy w natarciu. Co oni biedni teraz poczną? Kogo zwyzywają? Brawo Policja, pacyfikować patoli.

 22. OK. Ale czy chodniki i DDR są przystosowane do obciążenia samochodów? Później zdziwienie, że na chodniku są koleiny.

 23. Dobrze Dla P I S U będą zbierać dla nich pieniądze na 500plus wszędzie….

 24. Czyli wracamy do ZOMO ORMO i milicji niech odrazy strzelają

 25. Głównym celem kontroli prędkości jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a nie wlepianie większej ilości mandatów i tu jest pytanie. Jak oni będą wpływać na bezpieczeństwo skoro nie będzie ich widać? Jak radiowóz ma włączone sygnały i jest widoczny to ludzi od razu jadą wolniej. Ewidentnie chodzi tutaj o większy wpływ do budżetu a nie poprawienie sytuacji na drogach…

 26. Ciekawostka:
  Zdjęcie zrobiony na ul. Głuskiej, na wysokości cmentarza.

 27. A jak policjant przekroczy swoje uprawnienia to nawet skargi nie będzie można złożyć jak się nie wylegitymuje bo nie wiadomo na kogo

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online