Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przez miasto przeszedł „Brylantowy korowód”. Szkoła świętowała jubileusz, będzie miała też własną monetę (zdjęcia)

W pierwszy dzień wiosny uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie mieli odwołane lekcje. Świętowali jednak jubileusz 75-lecia istnienia placówki.

W czwartek Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie obchodził jubileusz 75-lecia istnienia. Wydarzenie połączone było z obchodami 100-lecia złotego. Z tej okazji, zamiast lekcji, były zajęcia z wychowawcą na uzgodniony wcześniej z uczniami temat, który miał dotyczyć placówki bądź też samej uroczystości.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się przygotowana przez uczniów szkoły uroczystość, po czym murowana została kapsuła czasu. Następnie młodzież wraz z nauczycielami przeszła przez miasto w „Brylantowym korowodzie”. Przemarsz rozpoczął się przy szkolnej bramie od strony al. Unii Lubelskiej, następnie uczestnicy skierowali się na zamkowe schody, Stare Miasto i deptak, kończąc na placu Litewskim.

Ogłoszono również wyniki konkursu na projekt monety kolekcjonerskiej z okazji jubileuszu szkoły oraz 100-lecia złotego. Wpłynęło 29 prac, które komisja konkursowa oceniała biorąc pod uwagę: zgodność pracy z tematyką konkursu, znaczenie pracy dla idei konkursu, czytelność projektu oraz oryginalność podejścia do tematu.

Historia szkoły sięga roku 1949, kiedy powołano Państwowe Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjne. Szkoła znalazła miejsce w budynku Liceum Handlowego im. Michaliny Sobolewskiej przy ul. 1 Maja 10. W roku szkolnym 1950/51 liceum przeniesiono do budynku Szkoły Gospodarstwa Domowego przy ulicy 22 Lipca, ale w następnym powrócono do gmachu przy ulicy 1 Maja 10. W roku 1950 Państwowe Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjne przekształcono w Technikum Łączności.

Wiosną 1973 r. dyrektor szkoły rozpoczęła starania o zmianę budynku dla szkoły. W efekcie tych zabiegów Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjne otrzymało prawo przeniesienia się do budynku przy ulicy Podwale 11. Jesień 1989 i rok 1990 przyniosły ważne zmiany w życiu społecznym i politycznym Polski. Reforma gospodarki zapoczątkowała też przeobrażenia w systemie szkolnictwa zawodowego. Z dniem 1 września 1990 roku szkoła przyjęła nazwę Zespół Szkół nr 1.

9 komentarzy

  1. Hmmm szkoła podstawowa nr 48 w Lublinie powstała w 1928r

    • 1 września 1949 Na wniosek Kuratorium Okręgu Szkolnego w Lublinie powołano Państwowe Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjnie o dwuletnim cyklu kształcenia. (2 oddziały klasy pierwszej: 90 uczniów). Siedzibą Szkoły był budynek Liceum Handlowego im. Michaliny Sobolewskiej przy ul. 1 Maja 10.

      • Naczeknik do odstrzału

        Swiętom, święto i po święcie, Szkoła nobliwa, ale za niedługo absolwenci tej szkoły hurtem będą dostawali wypowiedzenia z pracy. Plany cięć etatowych w branży pocztowej dotkną w ciągu kilku miesięcy ponad 10% zatrudnionych.
        Chwała Pocztowcom tak szybko odchodzą.
        Taki klimat wybrał suweren – Polska się zwija ….

        • Szanowny panie naczelniku, z przykrością informuje iż Podwale to nie jest szkoła pocztowa.
          Pozdrawiam, niech pójdzie pan naoliwić sobie stawy i przy okazji odświerzyć informacje na temat lokalizacji przez pana zamieszkałej

          • Kontroler sąsiedniej Filii

            Zgadza się, bo to szkoła słynąca z niezastąpionych Biznsmenów, Ekonomistów, Handlowców, Informatyków.

            Coś Pan mało wiesz, Panie bigdikrandy …

            Zamiast smarować stawy jedz Pan więcej oleju i margaryny, po tym spada cholesterol i cofa się skleroza.

  2. Podwale ( i Karpacz) 😁

    Pozdrawiam najlepszego matematyka Wielkiego „18-stego” oraz najlepszego wychowawcę i nauczyciela w-f Piotra N.
    Niezapomniane lata (okolice roku 2000) 😉

    • Podwale ( i Karpacz) 😁

      Kurde ,przepraszam ,zapominałem o najlepszej w historii nauczycielce historii , nasza najukochańsza „Kukiełka” 🥰
      Pozdrawiam przeserdecznie 😊

  3. technik lotniczy

    Kate, księżna Walii ma raka odbytu , spokrewniony z nią jest prawdopodobnie Krzysztof Zuk

  4. Dawne budynki byly przejete od klasztoru w slabym stanie, ale dzis szkola jest super przebudowana.

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112