Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Te kamienie miały być do akwarium. Ich wartość to blisko 50 tys. złotych (zdjęcia)

Przemyt ponad 8 kg półszlachetnych kamieni udaremnili funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej z Terespola. Zabezpieczone kamienie to czaroit. Wartość rynkowa minerałów to blisko 50 tys. zł.

Kontrola podróżnej przekraczającej samochodem osobowym drogowe przejście graniczne w Terespolu zakończyła się dość ciekawym ujawnieniem przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej. W bagażu kierującej pojazdem mundurowi natrafili na obrobione kamienie o fioletowej barwie. Podróżna wyjaśniła, że minerały dostała od córki i mają być ozdobą akwarium.

W sprawie zatrzymanych kamieni Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wystąpił o opinię do Państwowego Instytutu Badawczego. Ekspertyza wykazała, że nie są to zwyczajne kamienie ozdobne.

– Ujawniony w Terespolu minerał to czaroit, kamień półszlachetny występujący tylko w jednym miejscu na świecie – w Masywie Muruńskim we Wschodniej Syberii. Jego nazwa wywodzi się od nazwy płynącej w pobliżu południowej granicy Masywu rzeki Czara. Jakość ujawnionego czaroitu jest bardzo dobra i możne on być wykorzystany do produkcji, np. biżuterii – wyjaśnia Michał Deruś rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Postępowanie w sprawie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Te kamienie miały być do akwarium. Ich wartość to blisko 50 tys. złotych (zdjęcia)

fot. KAS

Te kamienie miały być do akwarium. Ich wartość to blisko 50 tys. złotych (zdjęcia)

fot. KAS

(Źródło: KAS)

7 komentarzy

 1. Jak zarekwiruja to i tak kas to sprzeda

  • Dziadek Józek ze Slamsowa

   Komuś zarekwirują bo to nielegalne, ale w magazynie celno-skarbowym nabierze legalności (może nawet polskie znaki akcyzy nakleją) i wtedy już jako legalne do handelku, do handelku…

   • Tak bo polskie prawo mówi: „Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie”.
    Dlatego np. nie ma polskich zakładów produkujących papierosy, bo wystarczyło ogłosić, że nie wolno wwozić…
    Nielegalne zabiorą z „przyczajki” na granicy, a potem już jako polskie, w innych (ładniejszych) opakowaniach, do handlu.

 2. Dobromir (naprawdę pomysłowy)

  Te kamienie miały być do akwarium.
  A kto bogatemu broni utopić w akwarium blisko 50 tys. złotych ? Polski bohaterski celnik !!!

 3. Może to kamyczki techniczne tak jak zboże

 4. Przecież wwozili,nie wywozili.Od przybytku głowa nie boli,a jak mawiał mój dowódca kompani:Co wiekszę niż wesz,na kompanię bierz.

 5. Prosty lekarz ze szpitala powiatowego

  Zbyt fioletowy dlatego zakazany

Dodaj komentarz