Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przez Lubelszczyznę pobiegnie nowy szlak. Ma on nawiązywać do historii i kultury Zakonu Paulinów (foto)

Dwa obiekty z naszego regionu zostały włączone do tworzonego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Niebawem dołączą też miejsca z kolejnych województw.

Od kilku lat trwają prace związane ze stworzeniem w naszym kraju Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Jego celem jest pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów szerszemu gronu odbiorców. Mowa tu zarówno o tym duchowym, jak też kulturowym i ogromnym dziedzictwie materialnym. Chodzi m.in. o zabytki architektury, sztuki, kultury na terenie Polski, oraz Węgier, Słowacji i Chorwacji, gdzie od wieków posługują Paulini.

W pierwszym etapie działań, jeszcze w 2019 roku, do szlaku włączono obiekty położone w województwie śląskim. Mowa o częstochowskim zespole klasztornym ze znanym na całym świecie Narodowym Sanktuarium NMP Królowej Polski na Jasnej Górze, pobliskim klasztorem, parafialnym kościołem pw. św. Barbary oraz klasztorem z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie. W 2021 roku dołączyły kolejne miejsca, tym razem z województwa małopolskiego: klasztor na Skałce w Krakowie, będący małopolską perłą dziedzictwa paulińskiego oraz dom zakonny i kościół parafialny NMP Częstochowskiej w Czerwiennym na Podhalu, zwany potocznie Bachledówką.

Teraz przyszedł czas na nasz region. W tym tygodniu na Jasnej Górze został podpisany list intencyjny pomiędzy Zakonem św. Pawła Pierwszego Pustelnika a Województwem Lubelskim w celu podjęcia wspólnych działań zmierzających do realizacji fragmentu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów na Lubelszczyźnie. Do jego głównych punktów w regionie będą należeć kompleks zabudowań kościelno-klasztornych Parafii pw. Świętego Ludwika i Klasztoru Paulinów we Włodawie oraz Klasztor Zakonu Paulinów w Leśnej Podlaskiej wraz z Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.

W najbliższym czasie włączone zostaną następne obiekty, tym razem z województwa mazowieckiego oraz kolejnych miejsc w Polsce. Szlak Paulinów jest odpowiedzią na aktualne trendy turystyczne, w których istotną rolę odgrywa posiadanie oferty możliwości przeżyć duchowych, opartej o aktywności plenerowe realizowane poza utartymi szlakami, często z wykorzystaniem szlaków kulturowych. Adresatami szlaku są zarówno głęboko religijni wierni kościoła, którzy odnajdą na nim bliski kontakt z Bogiem, jak i osoby, dla których paulińskie dziedzictwo to przede wszystkim zjawisko kulturowe i historyczne. Odnajdą się na nim również turyści aktywni poszukujący malowniczych tras pieszych i rowerowych.

Historia zakonu Paulinów sięga XIII wieku. W ciągu swojej blisko 700-letniej historii wytworzyli oni własny styl założeń architektonicznych. Wiele budowli, pomimo licznych wojen przez wieki, zachowało się do dziś. We Włodawie pojawili się w 1718 roku, kiedy to powstał nowy klasztor. W 1992 r. ojcowie, po przeszło stu latach przymusowej nieobecności, powrócili do swego klasztoru we Włodawie i przebywają tam do dziś.

19 komentarzy

  1. Nie słyszeli płaczu i chłopców i dziewcząt gwałconych na plebaniach. Ale słyszą płacz zarodków invitro.
    Zaraz się na sam widok tych *******

    • To Paulini – ci sami, którzy odpowiadają za Jasną Górę i organizowane tam „potańcówki” dla PiS.
      Ładują w nich kasę „na odchodne”.

      • Ten w krawacie to pewnie jakiś pisowski mianownik, szybko podpisują umowy aby ukraść z państwowej kasy jak najwięcej.

        • Odleją potem Paulini tego czynownika w spiżu i postawią go u bram klasztoru.
          Car Aleksander II już tam stał, z wielkim napisem „Carowi Wyzwolicielowi Aleksandrowi II” na cokole.
          Paulini pozwolili.

  2. Szlak przez Lubelszczyznę wprost do Dąbrowy Górniczej.

  3. Dwóch lewaczków już ma mokro.

    • Eee tam od razu PiS-u.
      Oni są jak chorągiewka, sprzyjają każdej władzy.
      3 lata temu na Twitterze pochwalili się 80-tą rocznicą odwiedzin pewnego „urzędnika”, wygoogluj sobie, co to była za wizyta 🙂

  4. Dziadek ze Slamsowa ®

    Tu się ładuje ciężką kasiorę, a inni żebrzą żeby dzieci mogły przetrwać zimę. Tfu !!

    • Dziadek za komuny nic nie robiłeś i ci się należało”ochłapy ze stołu co spadły czerwonym ”
      A teraz narzekasz

      • Dziadek ze Slamsowa ®

        Mylisz się „skorpion”, wtedy kiedy twoi rodzice bez większego zastanowienia ciebie produkowali to ja ciężko zapie…lałem żeby mieć na michę.
        Mam emeryturę i nigdy nie wyciągałem łap po „drapane”, jak ci tutaj „ojcowie” k… ich mać. próżniaki..

    • Maowiecki to przecież opodatkował, zbiórki dla dzieci , wyobrażasz sobie jakie to jest pis szambo.

  5. Najbardziej cieszę się jak lewackie przybłędy boją się księdza hahaha .

Dodaj komentarz

Z kraju