Prokuratura go zatrzymuje, sąd zwalnia. Po raz kolejny na wokandzie była sprawa aresztowania Zbigniewa Stonogi

Sąd po raz kolejny zajmował się sprawą Zbigniewa Stonogi. Rozpatrywał kolejne zażalenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie na temat niezastosowania tymczasowego aresztu.

W czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie zajmował się zażaleniem prokuratury na postanowienie Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w sprawie Zbigniewa Stonogi. Śledczy nie zgodzili się z tym, że nie zastosowany został wobec przedsiębiorcy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Chodzi o sprawę, w której lubelska prokuratura zarzuca Stonodze przywłaszczenie 253 tys. złotych.

Sąd Rejonowy uznał, że brakuje dużego prawdopodobieństwa popełnienia niektórych z czynów zarzucanych Zbigniewowi Stonodze, a w przypadku pozostałych, nie występuje zagrożenie surową karą. Dodatkowo zdaniem sądu, nie istnieje obawa matactwa. Sąd Okręgowy po rozpatrzeniu sprawy potwierdził stanowisko sądu pierwszej instancji, a tym samym odrzucił zażalenie prokuratury.

Po zwolnieniu Zbigniewa Stonogi Piotr Marko z Prokuratury Regionalnej w Lublinie tłumaczył, że wyrażona przez sąd ocena zachowania podejrzanego wskazująca, iż nie popełnia przestępstwa przywłaszczenia mienia osoba, która wykorzystuje do celów prywatnych środki pozyskane w ramach prowadzonej przez siebie fundacji jest niezrozumiała. Linia obrony wskazująca, iż kupując żetony w kasynie podejrzany pomylił kartę płatniczą lub nie mógł wypłacić własnej gotówki z bankomatu z uwagi na limit i w związku z tym konieczne było wykorzystanie środków fundacji ma zaś być absurdalna. Piotr Marko dodał, że podejrzany uczynił to w sumie trzykrotnie, a przy pierwszej wizycie w kasynie trzy razy użył „przez pomyłkę” karty fundacji zamiast.

W innej sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie Sąd Rejonowy Lublin-Zachód postanowił o zastosowaniu wobec Zbigniewa Stonogi tymczasowego aresztu. W tym przypadku śledczy przedstawili mu zarzuty dotyczące działania na szkodę Fundacji swojego imienia, przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z wpłat od darczyńców, a także prania pieniędzy. Jak podkreślono, zatrzymany uczynił sobie z tego procederu stałego źródła dochodu. Prokuratura przypomina również, że to nie pierwsze tego typu działanie zatrzymanego, co oznacza, że ma on odpowiadać w warunkach recydywy.

Wtedy również sąd początkowo odrzucał wnioski o tymczasowe aresztowanie Zbigniew Stonoga, zastosował jedynie poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Zmiana decyzji nastąpiła dopiero kiedy Ten nie zastosował się do sankcji, a więc przestał meldować się na komisariacie oraz wyjechał do Norwegii. Na początku grudnia sąd ponownie zajmie się tą sprawą, tym razem prokuratura wnioskuje o wydanie wobec biznesmena Europejskiego Nakazu Aresztowania.

(fot. Polsat)

25 komentarzy

 1. Kto ma kasę ten nie siedzi taka sprawiedliwość.

  • Pan Cieć z alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   Dodam, że ten co nie ma kasy i układów jest zawsze w zasięgu „ręki sprawiedliwości”
   Pamiętacie tego pożal się Boże mecenasa co samochodem uparł się zburzyć Teatr Osterwy bo wystraszył się kota ?
   Trzy lata wysoki sąd go „nie mógł” postawić przed swoim majestatem i przydzielić mu stosowną pokutę, tymczasem ja raz nie pojawiłem się na jakiejś bzdurnrj sprawie, a na następną uczynnie dowieźli mnie bohaterscy policjanci

  • studętkom jezdem to wiem, że...

   Franiu ja dodam swoje: Piiip… piiip… piiip…
   (niepotrzebne skreślić)

 2. Proponuje obejrzeć film Ludzka Stonoga

 3. trzymaj sie zbyniu, ban od 112 **** *** * ****

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej