Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Premier Donald Tusk z wizytą w Paryżu i Berlinie. Odbudowa Trójkąta Weimarskiego (wideo, zdjęcia)

Wizyta w Paryżu i Berlinie jest pierwszym krokiem w kierunku odbudowy dobrych relacji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego jest szczególnie istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk rozmawiał z Emmanuelem Macronem oraz Olafem Scholzem o kluczowych kwestiach dla przyszłości Europy.

– Słowa, które ilustrują ideę solidarności – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – są podstawą filozofii nowoczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski. To wymaga zdeterminowanych działań na rzecz wspólnoty europejskiej, szczególnie w kontekście zagrożeń – mówił w Paryżu szef polskiego rządu.

Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo ma wiele wymiarów. Należy do nich między innymi bezpośrednie wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją, odbudowa realnej siły militarnej Europy jako całości, ale również wspólna polityka energetyczna czy bezpieczeństwo żywnościowe.

– Historia nie wybaczyłaby nam, gdybyśmy nie potrafili dzisiaj zbudować Europy solidarnej i zjednoczonej. Jestem przekonany, że wszyscy wyciągnęliśmy lekcje z historii w sposób właściwy i adekwatny – podkreślił Donald Tusk.

W Paryżu odbyło się również spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych Polski, Francji i Niemiec, które ma nadać nowy impet Trójkątowi Weimarskiemu. Polski rząd reprezentował Minister Radosław Sikorski.

Europa jako potęga militarna

– Unia Europejska jest 8 razy większą gospodarką niż gospodarka rosyjska. Mamy 6 razy większą populację niż Rosja. Nie ma żadnego powodu żebyśmy byli słabsi militarnie niż Rosja. Dlatego zwiększenie produkcji i intensyfikacja współpracy to są absolutnie bezdyskusyjne priorytety – przekonywał szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk zapowiedział także wzmocnioną współpracę na rzecz obrony powietrznej, aby w szybkim czasie zwiększyć możliwości obronne. Europa powinna także rozbudować swoje możliwości produkcyjne amunicji.

– Będziemy respektowani we wszystkich stolicach świata, jeśli uwierzymy w to, że Unia Europejska może być potęgą nie tylko cywilizacyjną, gospodarczą, naukową, ale odpowiednio także potęgą militarną – mówił Prezes Rady Ministrów.

Współpraca na rzecz europejskich rolników

Szef polskiego rządu zapowiedział, że będzie apelował o większą elastyczność w kwestii Zielonego Ładu czy importu produktów żywnościowych z Ukrainy. Wcześniej problemy, które pojawiały się na rynkach rolnych, były odczuwane w krajach bezpośrednio graniczących z Ukrainą, czyli przede wszystkim w Polsce. Dziś skutki nadmiernego importu dotykają także rolników z innych krajów Unii Europejskiej.

– Znajdziemy rozwiązanie, które respektując interesy Ukrainy i nasze ambicje dotyczące ochrony klimatu, będą równocześnie skutecznie chroniły europejskich rolników – zapewnił szef polskiego rządu.

Paryż był trzecią, a Berlin czwartą stolicą, którą odwiedził premier Donald Tusk. Wcześniej złożył wizyty w Brukseli i Kijowie.

 

 

(Źródło: KPRM)

2 komentarze

  1. Kto mu to napisał?
    Tak wygląda, jakby chciał dobra Polski😆
    A zapomniał o 92 roku, i swoich ośmiu lat beznadziejnych rządów.

  2. To na pewno nie dla dobra Polski i Polaków…

Dodaj komentarz

Z kraju